8 cudownych właściwości selera

Czy wiesz, że seler jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, moczopędnym i ułatwiającym trawienie? A to tylko niektóre z jego cudownych właściwości. Poznaj sekret tego niezwykle zdrowego warzywa.
8 cudownych właściwości selera
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zielone gałązki selera naciowego są znane i powszechnie spożywane na całym świecie. Dzięki swym cudownym właściwościom roślina ta znajduje szerokie zastosowanie zarówno w gastronomii, jak i w medycynie naturalnej. Jej aromat i smak stanowią doskonałe uzupełnienie sałatek, zup i wielu innych potraw.

Inną z ważnych zalet selera jest jego niska zawartość kaloryczna i jednocześnie bogactwo składników odżywczych, co czyni go pożądanym składnikiem wszelkiego rodzaju diet mających na celu obniżenie masy ciała.

Krótko mówiąc, mamy przed sobą idealne warzywo, które warto na stałe włączyć do codziennej diety, zwłaszcza jeśli walczysz z nadmiarem płynów w tkankach organizmu i nadprogramowymi kilogramami.

Wielu z nas nadal nie zna cudownych właściwości selera naciowego. Być może ty też nie. Poniżej odkrywamy najcenniejsze sekrety tego zielonego warzywa. Poznaj je razem z nami!

1.Gałązki selera zwalczają tłuszcz i cholesterol

Świeży seler naciowy

Jednym z powodów, dla którego warto jeść seler naciowy, jest jego wysoka zawartość wody oraz całkowity brak tłuszczu i cholesterolu. Regularnie spożywany pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

2. Seler jest cennym źródłem witamin i minerałów

Warto zapamiętać, że seler naciowy zawiera praktycznie komplet witamin i minerałów, jakich nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Jednak dawka ta jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi produktami żywnościowymi.

Seler naciowy jest źródłem następujących witamin:

  • Witaminy A
  • Witamin z grupy B
  • Witaminy C
  • Witaminy E
  • Kwasu foliowego

Seler naciowy jest źródłem następujących składników mineralnych:

  • Potasu
  • Sodu
  • Wapnia
  • Cynku
  • Magnezu
  • Żelaza
  • Siarki
  • Fosforu
  • Miedzi
  • Krzemu

3. Seler źródłem olejków eterycznych

Zielony napój dla zdrowia nerek

Chociaż seler naciowy w większości składa się z wody, zawiera również pewne ilości olejków eterycznych o silnych właściwościach antybakteryjnych i diuretycznych.

O jakich olejkach mowa?

  • Apiol
  • Limonen
  • Psoralen
  • Apiina

Olejki te znajdują wykorzystanie przy leczeniu wszelkiego rodzaju chorób nerek oraz wspomagają zwalczanie infekcji bakteryjnych.

4. Warzywo bogate w przeciwutleniacze

Wysoka zawartość składników odżywczych i antyoksydantów czyni z selera naciowego wielkiego sprzymierzeńca w walce z poważnymi zaburzeniami wywołanymi działalnością wolnych rodników.

Składniki odżywcze działają niczym bariera ochronna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi środowiska naturalnego, a jakby tego było mało – ograniczają odkładanie się płytek cholesterolowych w ścianach naczyń krwionośnych.

Z drugiej strony są one również źródłem flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, które zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego i nowotworom oraz wspomagają ich leczenie.

5. Seler jest naturalnym środkiem moczopędnym

Retencja płynów w tkankach

Dzięki dużej zawartości wody i olejków eterycznych, seler naciowy jest uznawany za produkt spożywczy o silnych właściwościach moczopędnych. Oznacza to, że jest on doskonałym środkiem wspomagającym leczenie zaburzeń funkcji nerek oraz pomaga zwalczyć nadmiar płynów w tkankach organizmu.

Regularne spożywanie selera naciowego stymuluje produkcję moczu, dzięki czemu pomaga wyeliminować nadmiar kwasu moczowego i mocznika.

Jednocześnie warzywo to jest zalecane jako uzupełnienie leczenia kamieni nerkowych, gdyż pomaga naturalnie usuwać wszelkiego rodzaju gromadzące się w drogach moczowych toksyny.

6. Silne właściwości przeciwzapalne

Zawarte w olejku eterycznym selera naciowego flawonoidy posiadają silne właściwości przeciwzapalne, które skutecznie wspomagają leczenie chorób chronicznych, takich jak dna moczanowa i zapalenie stawów.

Substancja ta, wraz ze sporą dawką witamin i minerałów, stymuluje odnowę komórek oraz tkanki łącznej organizmu.

7. Seler na poprawę trawienia

Płaski brzuch

Napar z selera naciowego był stosowany już w czasach starożytnych jako naturalny środek łagodzący zaburzenia układu trawiennego. Doskonale zwalcza on stany zapalne, redukuje gazy jelitowe oraz uśmierza ból.

Lecznicze właściwości naparu stymulują produkcję śliny i soków żołądkowych. Jest idealny dla tych, którzy cierpią na brak apetytu i spowolnioną przemianę materii.

8. Jest źródłem błonnika

Chociaż seler naciowy nie zwiera dużych ilości błonnika, i tak jest cennym jego źródłem, które pozawala na pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na tę substancję odżywczą.

Błonnik odgrywa kluczową rolę w trosce o nasze zdrowie i prawidłową masę ciała. Przy jego niedoborze nasz organizm ma poważne problemy podczas usuwania odpadów przemiany materia i nadmiaru tłuszczu.

Codzienne spożywanie błonnika pomaga zachować zdrowie układu trawiennego oraz sprzyja wydalaniu nadmiaru złego cholesterolu.

Dla kogo seler naciowy nie jest wskazany?

  • Seler naciowy zawiera duże ilości glukozydu, dlatego też jego spożywanie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. Substancja ta podwyższa bowiem ryzyko poronienia.
  • Ze względu na silne właściwości moczopędne, nie zaleca się spożywania selera naciowego przez osoby chore na zapalenie pęcherza moczowego lub cierpiące na poważne choroby nerek.
  • Nigdy nie należy spożywać selera naciowego w nadmiarze, ponieważ warzywo to może powodować zaburzenia funkcji trawiennych.

Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety tego cudownego warzywa, należy spożywać je na surowo, czyli jako dodatek do sałatek i koktajlów. Jeśli jednak chcesz za jego pomocą poprawić trawienie, najlepiej przygotować go w formie naparu lub ugotować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.