Seks może pomóc rozwiązać wiele naszych problemów

· Listopad 30, 2016

Naturalna aktywność, która była tłumiona i ignorowana przez wieki. Seks może pomóc wyleczyć wiele naszych problemów zdrowotnych. Niestety, wielu ludzi w dzisiejszym społeczeństwie nadal uważa seks za temat tabu, a co za tym idzie,  za coś czego należy się wstydzić.

Jednak dzięki badaniom naukowym wiemy, że współżycie seksualne sprawia, że czujemy się wspaniale na wiele sposobów:

 • Seks łagodzi stany lękowe i poprawia nastrój.
 • Seks pomaga na bezsenność.
 • Poprawia naszą samoocenę
 • Współżycie seksualne, wzmacnia nasz układ odpornościowy i układ krążenia.
 • Przyspiesza nasz metabolizm.
 • Seks zwiększa naszą długość życia.

Seks może pomóc doprowadzić do reakcji chemicznych, które wywołują dobre samopoczucie

Całująca się para

Eksplozja substancji chemicznych, do którego dochodzi w naszych ciałach podczas współżycia seksualnego daje nam wiele korzyści. Zalety te dają nam wiele powodów do uprawiania seksu.

Spójrzmy na kilka z nich poniżej:

Seks jest kosmetycznym tonikiem, który wspomaga uwalnianie hormonów, pomagających nam wyglądać „atrakcyjnie”. Nasze włosy, skóra i twarz mają zdrowszy wygląd.

Dzieje się tak, ponieważ w konsekwencji aktywności seksualnej nasz organizm wytwarza estrogen, testosteron i syntezuje kolagen.

 • Seks jest skuteczniejszy niż kremy odmładzające. Jest tak, ponieważ sekrecja hormonów takich jak dehydroepiandrosteron (DHEA) zwiększa długość życia.
 • Prolaktyna jest naturalnym środkiem uspakajającym, który jest produkowany po orgazmie. Substancja ta sprawia również, że ładniej pachniemy.
 • Również serce czerpie korzyści z seksu, ponieważ ma on podobne właściwości co regularny wysiłek fizyczny. Ponadto, w trakcie współżycia seksualnego nasze Serce bije z większą częstotliwością.
 • Zwiększa to metabolizm naszego ciała, a także tonizuje części zaangażowane w akt seksualny, zwłaszcza miednicę.

W tym sensie, skurcze pochwy, odbytu, zwieracza i cewki moczowej wzmacniają nasze mięśnie i zwiększają nad nimi naszą kontrolę.

 • Współżycie seksualne, działa również jako silny lek przeciwbólowy. Oznacza to, że łagodzi fizyczny dyskomfort poprzez uwolnienie endorfin i kortykosteroidów. Ponadto substancje te mają uspokajający wpływ na zakończenia nerwowe.
 • Oksytocyna ma anty-stresowe właściwości i obniża ciśnienie krwi i tętno.

Oprócz korzyści, o których mowa wyżej, należy również nadmienić, że seks zapewnia wiele pożytku dla naszego zdrowia psychicznego, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych.

Platon zalecał „uczestnikom olimpiady wstrzemięźliwość seksualną przed wyścigami” ale w dzisiejszych czasach pogląd ten całkowicie stracił znaczenie.

Napis sex na lustrze

Uprawianie seksu znacznie poprawia Twoje zdrowie

Korzyści ze zdrowego życia seksualnego są nieograniczone. Oczywiście wykraczają one poza okolice naszych narządów płciowych. Kiedy odnosimy się do naszych relacji seksualnych, nie mamy na myśli tylko fizycznego aktu. W rzeczywistości odnosimy się do pełnej eksploracji naszych pragnień, życzeń i doznań.

Dlatego, bycie świadomą seksualnie pomaga nam zachować psychiczną, fizyczną i emocjonalną równowagę. Co więcej, pozwala uniknąć frustracji, które wynikają z nieporozumień.

Całująca się para

Eksploracja jest kluczem do zadowolenia z kontaktu seksualnego

Aby cieszyć się seksem, musimy odłożyć na bok zastrzeżenia, które powstrzymują nas od odkrywania naszego ciała, naszych odczuć i pragnień. Jest to bardzo istotne, jeżeli chcemy aktywnie współżyć seksualnie.

Intymne odkrywanie każdego centymetra naszego ciała jest niezbędne do poznania, co nas cieszy, a co nie. Dlatego, jak mówiliśmy przy wcześniejszych okazjach, nie możemy powiedzieć naszemu partnerowi, co cieszy nas seksualnie, jeśli same nie wiemy, co lubimy.

Innymi słowy, musimy rozwijać nasze zmysły w celu uchwycenia naszych wewnętrznych, fizycznych i emocjonalnych pragnień. Jeżeli zaakceptujemy seks, jako integralną część naszego życia, szybko dostrzeżemy wielkie korzyści, które nam to zapewni.

Dobrym pomysłem będzie, pozbycie się wszelkich uprzedzeń i powiedzenie sobie, że seks jest dobry.

Dłonie trzymające słońce

Bibliografia:

Loewenstein, G., Krishnamurti, T., Kopsic, J., & McDonald, D. (2015). Does Increased Sexual Frequency Enhance Happiness? Journal of economic behavior & Organization, 116, 206-218.

Cheng, Z. & Russel, S. (2015). Sex and happiness. Journal of economic behavior & Organization, 112, 26-32.

Brody, S., & Costa, R. M. (2012). Sexual Satisfaction and Health Are Positively Associated With Penile-Vaginal Intercourse but Not Other Sexual Activities. American Journal of Public Health102(1), 6–7. http://doi.org/10.2105/AJPH.2011.300428