Intymne zdrowie kobiety - Jak zmienia się wraz z wiekiem?
Intymne zdrowie kobiety, a dokładniej kondycja i środowisko panujące w kobiecej pochwie, zmieniają się wraz z wiekiem. Gdy się starzejemy w naszym organizmie zachodzi wiele zmian; dotykają one również naszych miejsc intymnych i układu rozrodczego.
Pochwa to swego rodzaju kanał zbudowany z tkanki miękkiej, bardzo podatny na różnego rodzaju infekcje. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie intymne odpowiednio do wieku, koniecznie czytaj dalej i poznaj główne zasady.
Zdrowie intymne dwudziestolatki
Dwadzieścia czy dwadzieścia kilka lat to jeden z najlepszych okresów w życiu kobiety – nie tylko pod względem psychologicznym, ale także jeśli chodzi o rozwój płciowy. To wszystko za sprawą hormonów takich jak estrogen, progesteron czy testosteron, których wydzielanie jest na tym etapie życia najbardziej intensywne.
Estrogen to hormon odpowiedzialny między innymi za odpowiednie nawilżenie pochwy, jej elastyczność i odpowiednio kwaśne pH.
Dwudziestolatki są najczęściej dość aktywne seksualnie, nie doskwiera im jeszcze spadek libido czy utrata chęci na seks. Zwiększa to jednak niestety ryzyko infekcji układu moczowego, które są wywoływane przez bakterie przemieszczające się z pochwy do cewki moczowej.
Przeczytaj także: Seks a nietypowe dolegliwości – Czy to powód do obaw?
Aby tego uniknąć dobrym nawykiem jest oddawanie moczu bezpośrednio po stosunku, co pozwala na usunięcie wspomnianych bakterii z cewki.
Na tym etapie życia pochwa sama jest w stanie regenerować się i oczyszczać – stąd właśnie pochodzi jasna, biała lub przezroczysta, wydzielina, która pozwala na usunięcie z dróg rodnych bakterii czy innych mikroorganizmów chorobotwórczych.
Jeśli w wieku dwudziestu kilku lat nie odczuwa się bólu podczas współżycia, swędzenia pochwy, podrażnienia czy upławów, codzienna higiena z wykorzystaniem łagodnego mydła czy płynu do miejsc intymnych oraz wody będzie wystarczająca. Jeśli chodzi o profilaktykę, wystarcza wizyta u ginekologa raz do roku.
Zdrowie intymne trzydziestolatki
Zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie na tym etapie życia wywołują przyciemnienie warg sromowych mniejszych. W przypadku ciąży wydzielina z pochwy staje się mleczna i ma lekki zapach, w dodatku jest jej więcej.
Tak długo jednak jak nie ma zielonkawej czy żółtawej barwy i nie pachnie nieprzyjemnie, nie powinno stanowić to powodów do niepokoju.
Po porodzie naturalną rzeczą jest, że pochwa traci swoją elastyczność. Bezpośrednio po urodzeniu dziecka może być ona bardzo rozciągnięta, posiada jednak zdolność regeneracji, która przywróci ją niemal do poprzedniego stanu.
Aby przyspieszyć ten proces i wzmocnić mięśnie dna miednicy, warto wykonywać tak zwane ćwiczenia Kegla.
W przypadku kobiet po 30. roku życia zażywanie antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do pewnych efektów ubocznych, takich jak suchość pochwy.
Zazwyczaj tego rodzaju objawy ustępują samoistnie, jeśli jednak tak się nie stanie, warto udać się do lekarza specjalisty, który zleci badania i pomoże w doborze najlepszego rodzaju antykoncepcji.
Przeczytaj również: Idealna figura po 30-tce – najważniejsze wskazówki
Zdrowie pochwy po czterdziestce
Okres przedmenopauzalny to czas wielu zmian w kobiecym organizmie, również jeśli chodzi o układ rozrodczy i zdrowie intymne. Na tym etapie obniża się poziom estrogenu, a ścianki pochwy stają się cieńsze.
To w połączeniu z suchością pochwy określa się ogólnie mianem atrofii pochwy. Do towarzyszących objawów możemy zaliczyć takie jak:
- pieczenie
- zaczerwienienie
- ból podczas współżycia
- swędzenie
- ból przy oddawaniu moczu
- skrócenie kanału rodnego
- większa podatność na choroby przenoszone drogą płciową
- zaburzenia pH pochwy
Warto pamiętać, że regularne współżycie może być remedium na dolegliwości intymne okresu przedmenopauzalnego. Seks poprawia bowiem krążenie krwi, co zapewnia lepszą elastyczność ścianek pochwy.
Jeśli zmagasz się z suchością miejsc intymnych, zawsze możesz sięgnąć po specjalne żele czy lubrykanty, a także kremy zawierające estrogen, które skutecznie zwalczają tego rodzaju objawy. Dla kobiet preferujących bardziej naturalne metody rozwiązaniem może być oliwa z oliwek czy olej kokosowy.
Kondycja pochwy po pięćdziesiątce
Na tym etapie życia większość kobiet przeszło już okres menopauzy, nie miesiączkuje, a poziom estrogenu jest u nich znacznie obniżony. Tutaj także nasilają się takie objawy intymne jak atrofia pochwy czy fizyczne zmiany w wyglądzie sromu. Zmienia się także pH pochwy, co zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej.
Niski poziom estrogenu wpływa również na kondycję układu moczowego – atrofia może wówczas dotykać również cewki moczowej, a to z kolei prowadzi do takich dolegliwości jak nadwrażliwość pęcherza czy nietrzymanie moczu.
Z symptomami tymi można walczyć na różne sposoby – zarówno poprzez zażywanie odpowiednich leków, jak i wprowadzenie do swojego życia różnych nawyków. Oto niektóre z nich:
- wykonywanie ćwiczeń miejsc intymnych
- wykorzystywanie rozszerzaczy czy innych gadżetów poprawiających elastyczność pochwy
- dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe
- utrzymywanie optymalnej masy ciała
- ograniczenie spożycia kofeiny
- rzucenie palenia
- ćwiczenia mięśni dna miednicy
- korzystanie z lubrykantów
- korzystanie z kremów nawilżających miejsca intymne
W skrajnych przypadkach u kobiet w późniejszym wieku dochodzi także do wypadania pochwy – jest to dolegliwość dotykająca także pęcherza moczowego, odbytu i macicy. Sposobem, by się przed nią uchronić są regularne ćwiczenia mięśnia dna miednicy i wykorzystywanie specjalnych gadżetów. Ostatecznością jest interwencja chirurgiczna.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cires Pujol Miriam. GUÍA PARA LA PRÁCTICA CLÍNICA DE LAS INFECCIONES
VAGINALES. Rev Cubana Farm 2003;37(1):38-52 bvs.sld.cu/revistas/far/vol37_1_03/far06103.pdf - Pérez Prado C, Morales L. Patología de los órganos genitales externos y canal inguinal. En: Cruz M.
Tratado de Pediatría. 1307-1319- 5ta ed. Barcelona: Espaxs, 1993;cap 93. - Lebherz TB Chapter 35 Infections and benign diseases of the Vagina, Cervix and Vulva. In: Essentials
of Obstetrics and Gynecology. 3 ed. Philadelphia: WB Saunders Comp; 1998 - Batteiger BE. International Congress of sexually transmitted infections: 2nd Joint meeting of the
International Society fort Sexually transmitted diseases research (ISSTDR) and the international union
against Sexually Transmitted Infections (IUSTI) June 24-27, 2001 Berlin, Germany.