Samotność – Jakie korzyści możemy z niej czerpać?

Listopad 13, 2017
Większość z nas uważa, że samotność jest synonimem porażki w życiu osobistym. W rzeczywistości jednak można czerpać z niej liczne korzyści.

Samotność jest powszechnie uznawana za porażkę i jest utożsamiana ze smutkiem, frustracją i niepowodzeniami. W rzeczywistości jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że samotność może mieć także wymiar pozytywny, wręcz terapeutyczny.

Społeczeństwo przez dekady wmawiało nam, że szczęście można osiągnąć tylko w otoczeniu licznych przyjaciół i bliskich. Nie zawsze jest to jednak prawda. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, w jaki sposób może przysłużyć Ci się etap samotności w Twoim życiu.

Samotność może przerażać, ale i wzbogacać

Samotność może w pierwszej chwili przerażać i przytłaczać. Decyzja o rozstaniu i wybór samotności czasami wiąże się z odrzuceniem tego, co kiedyś było podstawą naszego życia i trzymało nas twardo na ziemi.

Zdarza się także, że przez chwilę poczujesz się zupełnie opuszczona; tylko Ty jedna kontra cały świat.

Pamiętaj jednak, że samotność z wyboru to w wielu przypadkach o wiele lepsze rozwiązanie niż trwanie w związku bez przyszłości, tylko dlatego, że bycie samej Cię przeraża.

Oczywiście każdy człowiek jest istotą społeczną i czuje potrzebę przebywania z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi relacji. Warto jednak czasami dać sobie chwilę samotności i odcięcia się od innych ludzi.

Wieża Eiffle'symbol samotnosci

Pozwala to spojrzeć z dystansu na swoją sytuację i wziąć oddech, tak potrzebny przed wkroczeniem w nowy związek i etap życia.

Nie ma nic gorszego niż uzależnienie emocjonalne od bliskiej osoby, które wynika bezpośrednio z naszych kompleksów i niepewności. Pozbawia nas to prawa głosu, prawa do własnej opinii oraz dużej części naszej tożsamości.

Jeśli czujesz, że Twoje przywiązanie do partnera jest tak silne, że zapominasz, gdzie w tym wszystkim jesteś Ty, może być to sygnał, że potrzebna jest Ci chwila samotności.

Przeczytaj także: Jestem tą samą kobietą, którą byłam – a jednak się zmieniłam

Moment oddechu to czas, by zadać sobie kilka kluczowych pytań: Kim jestem? Do czego dążę? O czym marzę? Być może zdziwiłabyś się wiedząc, jak wiele osób nie jest w stanie odpowiedzieć na tak podstawowe pytania.

Jeśli Ty także nie do końca wiesz, jak na nie odpowiedzieć, być może nadszedł czas na chwilę samotności i nabrania dystansu. Pamiętaj, że to Ty jesteś osobą odpowiedzialną za swoje szczęście i dobre samopoczucie. Nie daj sobie tego odebrać.

Samotność może być wyborem

Ceną samotności może być brak zrozumienia w naszym najbliższym otoczeniu. Nie każdy będzie w stanie zrozumieć czy też pogodzić się z Twoją decyzją o samotności. Wiele osób może nazywać Cię szaloną czy nieodpowiedzialną, ale nie warto się tym przejmować.

Nie oczekuj od innych, że będą w stanie zrozumieć Twoją decyzję. Sama wiesz najlepiej, jak trudna ona była. Podejmując decyzję o życiu w samotności bądź przygotowana na to, że możesz zawieść się na wielu osobach ze swojego otoczenia.

Potraktuj to jednak jak sprawdzian i dobrą okazję, by poddać próbie przyjaźń.

Reka samotna w polu i fruwajace Wstążki

Nie o każdą znajomość czy relację warto walczyć. Decydując się na samotność, przygotuj się, że może być ona szerzej zakrojona niż mogłabyś się pierwotnie spodziewać. Nie traktuj tego jednak jako osobistą porażkę.

Może być to szansa na lekkie ,,przewietrzenie” Twojego otoczenia i zrobienie miejsca na zupełnie nowe doznania i znajomości. Z kolei Ci, którzy z Tobą zostaną, okażą się prawdziwymi przyjaciółmi, na dobre i na złe.

Pamiętaj, że mała grupa sprawdzonych przyjaciół jest lepsza niż cały tłum osób, które nie dają nam z siebie nic.

Niepowtarzalna szansa, by poznać siebie

Dla niektórych prawda ta może być oczywista, jednak innych może ona zupełnie zaskoczyć. Samotność to jednak taki moment, który warto wykorzystać na jak najlepsze wniknięcie wgłąb sobie i poznanie się od zupełnie innej strony.

Często sądzimy, że znamy się, jak nikogo innego na świecie. W rzeczywistości jednak nie poświęcamy zbyt wiele czasu na refleksję nad swoimi potrzebami, pragnieniami czy problemami.

Żyjemy w bardzo intensywnym i głośnym świecie, pełnym banalnych rozmów, powierzchownych relacji i fałszywych przyjaciół. Czasami zamykamy jednak oczy na tę oczywistą prawdę i żyjemy na tak zwanym ,,autopilocie”.

Bezrefleksyjnie realizujemy więc swoje codzienne obowiązki, nie czerpiąc z życia nic więcej.

Kobieta z lustrem

W porównaniu z takim życiem, samotność wcale nie musi wydawać się tak przerażająca. Pozwala bowiem otworzyć oczy na rzeczywistość i zdać sobie sprawę z tego, co w życiu naprawdę ważne.

Spędzając czas samotnie zrozumiesz, gdzie przez te wszystkie lata popełniłaś najwięcej błędów. Oduczysz się także bezrefleksyjnego zaspokajania oczekiwań innych ludzi, kosztem swoich pragnień i potrzeb.

Samotność to najlepszy sposób, by poznać samą siebie i wreszcie zatroszczyć się o siebie w pierwszej kolejności. Wykorzystaj tę szansę i nie traktuj samotności jako porażki.

To tak naprawdę nowe otwarcie – rozgrzewka przed kolejnym wspaniałym etapem życia, którym pokierujesz tak, jak sobie tylko wymarzysz. Powodzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE