Niska samoocena - kiedy stajesz się własnym wrogiem...

Nad niską samooceną można pracować. Musimy nauczyć się patrzeć na życie z odpowiedniej perspektywy i odróżniać opinie od rzeczywistości.
Niska samoocena - kiedy stajesz się własnym wrogiem...

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Niska samoocena wpływa na naszą równowagę emocjonalną i działa bardzo negatywnie na najróżniejsze aspekty naszego życia. Wiedziałaś, że niska samoocena może stać się Twoim wrogiem?

Samoocena to coś, co zależy od nas. Niestety, bardzo często pozostawiamy ją w rękach innych.

Niska samoocena paraliżuje

Samoocena jest ściśle związana z naszym dobrobytem. Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem własnej wartości i żyje w ciągłym `.

Człowiek w klatce

Niska samoocena działa na nas paraliżująco. Uniemożliwia nam radzenie sobie z trudami dnia codziennego w sposób pozytywny. Ciężko nam podnieść się z łóżka i nieustanie czujemy się krzywdzeni. Frustracje i niezadowolenie mogę z czasem przekształcić się w depresję.

To właśnie dlatego tak ważne jest wychodzenie z domu i walka z problemem.

Nie wiesz od czego zacząć? Masz jakiś głębszy problem, którego nie potrafisz zidentyfikować? Zastanów się nad wizytą u profesjonalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i doradzi. Nie pozwól, żeby niska samoocena Cię paraliżowała. Zasługujesz na to, żeby być szczęśliwym!

Opinie, które nas krzywdzą

Jednym z czynników, które wpływają na naszą samoocenę jest nadmierne przejmowanie się opiniami innych. Opinie są tylko opiniami, a nie rzeczywistością. Nie mogą wywoływać u nas cierpienia.

Profil mężczyzny

Dlaczego tak się przejmujemy? Ponieważ tego właśnie nas nauczono. Szukania akceptacji u innych i przekonania, że jeżeli nas krytykują, na pewno robimy coś nie tak.

Wiesz co? To wcale nie tak działa.

Największy problem pojawia się wtedy, kiedy nasza własna opinia przestaje się liczyć, a liczą się tylko te z zewnątrz. Wtedy też przestajemy widzieć siebie w sposób obiektywny, a nasza samoocena spada.

Nabierz trochę dystansu i zacznij patrzeć na świat z innej perspektywy. Nie zawsze mamy rację i nasze negatywne emocje przykrywają nam rzeczywistość. Zastanów się, czy są one prawdziwe i czy Twoje działania idą we właściwym kierunku. To naprawdę świetne ćwiczenie!

Przestań być własnym wrogiem

Kobieta w lustrze

Jak widzisz, sami stajemy się własnymi wrogami. Co możemy zrobić, żeby temu zaradzić? Istnieje jakiś sposób na podniesienie samooceny? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek. Na pewno okażą się przydatne!

  • Ustalaj sobie cele, które są realne.
  • Bądź świadom własnych ograniczeń.
  • Doceniaj swoje zdolności.
  • Traktuj samego siebie z czułością i bądź pozytywny.
  • Realizuj krytyki konstruktywne.
  • Podaruj sobie czas.
  • Staraj się być asertywny.
  • Nie zapominaj o aktywności fizycznej.
  • Nigdy nie porównuj się z innymi.

Istnieje wiele innych rad, które można wymienić, ale te powyższe są podstawą. Zastosuj się do nich, a zmiany przyjdą same. Chodzi o ufanie samemu sobie. Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe!

To nie wszystko. To, co chodzi Ci po głowie, powinieneś dzielić z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Czasem może się wydawać, że nie potrzebujemy pomocy, albo zwyczajnie nie chcemy nikomu uprzykrzać życia naszymi problemami. Rozmawianie o tym co nas męczy jest często najlepszym rozwiązaniem.

Nie zapomnij przeczytać: Szczęście w życiu – 8 porad

Kobieta samotna

Byłeś kiedyś wrogiem dla samego siebie? Znasz powody, przez które występuje u Ciebie tak niska samoocena?

To zupełnie normalne, że czasem mamy gorszy dzień. Nie możemy jednak pozwolić, żeby taki stan rzeczy się przedłużał. Naucz się wierzyć w samego siebie, a pozbędziesz się wszelkich problemów emocjonalnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” https://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296
  • V. Del Barrio, Victoria; D. Frías ;V. Mestre Escrivá, M. V. (1994). Autoestima y depresión en niños. Revista de Psicología General y Aplicada. https://doi.org/10.1111/j.1474-919X.2009.01001.x
  • Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad. https://doi.org/10.1016/j.medin.2012.12.011
  • Vazquez, A., Jimenez, R., & Vasquez-Morejon, R. (2004). Escala de autoestima de Rosenberg. Apuntes de Psicologia. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.biochi.2007.09.002
  • Navarro, E., Tomás, J. M., & Oliver, A. (2006). Factores personales, familiares y académicos en niños y adolescentes con baja autoestima. Boletín de Psicología.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.