Niska samoocena - kiedy stajesz się własnym wrogiem...
Niska samoocena wpływa na naszą równowagę emocjonalną i działa bardzo negatywnie na najróżniejsze aspekty naszego życia. Wiedziałaś, że niska samoocena może stać się Twoim wrogiem?
Samoocena to coś, co zależy od nas. Niestety, bardzo często pozostawiamy ją w rękach innych.
Niska samoocena paraliżuje
Samoocena jest ściśle związana z naszym dobrobytem. Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem własnej wartości i żyje w ciągłym `.
Niska samoocena działa na nas paraliżująco. Uniemożliwia nam radzenie sobie z trudami dnia codziennego w sposób pozytywny. Ciężko nam podnieść się z łóżka i nieustanie czujemy się krzywdzeni. Frustracje i niezadowolenie mogę z czasem przekształcić się w depresję.
To właśnie dlatego tak ważne jest wychodzenie z domu i walka z problemem.
Przeczytaj również: Depresja – 8 nawyków, które ją powodują
Nie wiesz od czego zacząć? Masz jakiś głębszy problem, którego nie potrafisz zidentyfikować? Zastanów się nad wizytą u profesjonalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i doradzi. Nie pozwól, żeby niska samoocena Cię paraliżowała. Zasługujesz na to, żeby być szczęśliwym!
Opinie, które nas krzywdzą
Jednym z czynników, które wpływają na naszą samoocenę jest nadmierne przejmowanie się opiniami innych. Opinie są tylko opiniami, a nie rzeczywistością. Nie mogą wywoływać u nas cierpienia.
Dlaczego tak się przejmujemy? Ponieważ tego właśnie nas nauczono. Szukania akceptacji u innych i przekonania, że jeżeli nas krytykują, na pewno robimy coś nie tak.
Wiesz co? To wcale nie tak działa.
Największy problem pojawia się wtedy, kiedy nasza własna opinia przestaje się liczyć, a liczą się tylko te z zewnątrz. Wtedy też przestajemy widzieć siebie w sposób obiektywny, a nasza samoocena spada.
Koniecznie przeczytaj: Negatywne emocje – obroń się przed nimi!
Nabierz trochę dystansu i zacznij patrzeć na świat z innej perspektywy. Nie zawsze mamy rację i nasze negatywne emocje przykrywają nam rzeczywistość. Zastanów się, czy są one prawdziwe i czy Twoje działania idą we właściwym kierunku. To naprawdę świetne ćwiczenie!
Przestań być własnym wrogiem
Jak widzisz, sami stajemy się własnymi wrogami. Co możemy zrobić, żeby temu zaradzić? Istnieje jakiś sposób na podniesienie samooceny? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek. Na pewno okażą się przydatne!
- Ustalaj sobie cele, które są realne.
- Bądź świadom własnych ograniczeń.
- Doceniaj swoje zdolności.
- Traktuj samego siebie z czułością i bądź pozytywny.
- Realizuj krytyki konstruktywne.
- Podaruj sobie czas.
- Staraj się być asertywny.
- Nie zapominaj o aktywności fizycznej.
- Nigdy nie porównuj się z innymi.
Istnieje wiele innych rad, które można wymienić, ale te powyższe są podstawą. Zastosuj się do nich, a zmiany przyjdą same. Chodzi o ufanie samemu sobie. Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe!
To nie wszystko. To, co chodzi Ci po głowie, powinieneś dzielić z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Czasem może się wydawać, że nie potrzebujemy pomocy, albo zwyczajnie nie chcemy nikomu uprzykrzać życia naszymi problemami. Rozmawianie o tym co nas męczy jest często najlepszym rozwiązaniem.
Nie zapomnij przeczytać: Szczęście w życiu – 8 porad
Byłeś kiedyś wrogiem dla samego siebie? Znasz powody, przez które występuje u Ciebie tak niska samoocena?
To zupełnie normalne, że czasem mamy gorszy dzień. Nie możemy jednak pozwolić, żeby taki stan rzeczy się przedłużał. Naucz się wierzyć w samego siebie, a pozbędziesz się wszelkich problemów emocjonalnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” https://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296
- V. Del Barrio, Victoria; D. Frías ;V. Mestre Escrivá, M. V. (1994). Autoestima y depresión en niños. Revista de Psicología General y Aplicada. https://doi.org/10.1111/j.1474-919X.2009.01001.x
- Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad. https://doi.org/10.1016/j.medin.2012.12.011
- Vazquez, A., Jimenez, R., & Vasquez-Morejon, R. (2004). Escala de autoestima de Rosenberg. Apuntes de Psicologia. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.biochi.2007.09.002
- Navarro, E., Tomás, J. M., & Oliver, A. (2006). Factores personales, familiares y académicos en niños y adolescentes con baja autoestima. Boletín de Psicología.