Niska samoocena - wykryj ją w 5 krokach
Kiedy byliśmy mali nikt nie nauczył nas jak osiągnąć spełnienie w wymiarze emocjonalnym i międzyludzkim. Jeżeli mieliśmy szczęście posiadać wspierającą rodzinę, prawdopodobnie niska samoocena nie jest naszą cechą.
Jednak wraz z dorastaniem poczucie własnej wartości przechodzi przez wzloty i upadki, przez co czasami u wielu osób pojawia się niska samoocena.
Zostaliśmy nauczeni, że aby być wyjątkowym oraz osiągnąć sukces musimy być dobrze wykształceni, o idealnej aparycji, pełni odwagi i przebojowości. Ludzie w końcu rozwijają pewien substytut swojego poczucia własnej wartości, które opiera się na tym, jak traktują nas inni. W taki sposób rodzi się niska samoocena.
Jeżeli ktoś mnie porzuca, nie jestem już warty miłości. Zostałam zwolniona z pracy, najwyraźniej nie byłam w niej dobra. Jeżeli moi przyjaciele się ode mnie odwracają, nie zasługuję na zaufanie innych.
To nie w porządku. Nigdy nie powinniśmy pozwolić sobie na taki negatywny stan emocjonalny. Dzisiaj podzielimy się z wami 5 najpopularniejszymi objawami, jakimi cechuje się niska samoocena oraz jak możemy sobie z nimi poradzić.
Niska samoocena – jak ją wykryć?
Poczucie własnej wartości to nie przekonanie, że jesteś najlepszy na świecie, ani widzenie siebie w najczarniejszych barwach. Pierwszy przypadek jest przykładem ślepej dumy, drugi natomiast, wyraźnym przejawem niskiej samooceny.
Powinniśmy od samego początku uczyć się wierzyć w siebie oraz swoje zdolności. Problem zaczyna się kiedy koncentrujemy się na uznaniu innych osób oraz ich opinii czy jesteśmy w stanie coś zrobić lub czy jesteśmy warci bycia kochanym.
To źródło straszliwego cierpienia, którego powinniśmy unikać za wszelką cenę. Spójrzmy na kilka wskazówek, które podpowiedzą nam czy nasza samoocena jest zdrowa, czy nie.
1. Obawiam się porażki
Już w dzieciństwie zawsze szukaliśmy wsparcia rodziców i nauczycieli we wszystkich naszych staraniach. Jeżeli się pomylę, przynajmniej dorosły może mi pomóc.
Teraz, kiedy sami jesteśmy już dorośli, nadal popełniamy błędy i doświadczamy porażek. Nie wierzymy, że posiadamy umiejętności, by wykonać pewne zadania.
Jak stawić czoła temu lękowi
Niska samoocena przede wszystkim odzwierciedla nadzwyczajnie dużo lęków, jakie nami targają. Pierwszy, który musimy pokonać, to strach przed porażką.
Błędy nie są niczym złym. Pomagają nam uczyć się jak lepiej wykonywać daną rzecz. Nie powinniśmy nazywać siebie niezdarnymi czy ganić się w inny sposób za popełnienie jakiegoś błędu – nie ma nic gorszego niż osądzanie samego siebie.
2. Skłonność do irytacji
Zły humor, apatia, drażliwość to zwykle objawy niskiej samooceny, a nawet depresji.
- To momenty, w których czujemy jakbyśmy tracili kontrolę nad wszystkim, co nas otacza. Tracimy nadzieję, a to niebezpieczny stan.
Jak sobie z tym poradzić
- Ustal swoje priorytety, gdzie tym najważniejszym będzie zadbanie o samego siebie. Zerwij z monotonią, nawiąż nowe znajomości, znajdź nowe zainteresowania.
- Uciszenie negatywnego głosu w Twojej głowie obudzi w Tobie nowe marzenia i aspiracje.
3. Potrzeba dogadzania
Wiele razy wspominaliśmy już o ryzyku jakie niesie potrzeba bycia lubianym oraz staranie się, by dogodzić wszystkim dookoła.
- Powodem takiego zachowania może być niska samoocena.
- Mimo, iż nie ma nic złego w byciu chwalonym od czasu do czasu, kłopot pojawia się kiedy potrzebujemy stałej aprobaty, aby poczuć się “dobrze we własnej skórze”.
Jak przezwyciężyć potrzebę dogadzania
Staraj się robić rzeczy, które nie wymagają tłumaczenia się przed innymi. Ciesz się samotnością, ale przede wszystkim bądź asertywny. Powiedz “nie” kiedy ktoś prosi Cię o zrobienie czegoś, na co wcale nie masz ochoty.
Musimy poradzić sobie z tą nadmierną zależnością od innych.
4. Branie na swoje barki “ciężaru całego świata” oraz obwinianie siebie
Czasami mamy wrażenie, że wszystko co dzieje się dookoła nas, to nasza wina. Jeżeli moje dziecko nie radzi sobie w szkole, być może nie poświęcam mu wystarczająco dużo czasu.
- Kiedy nasi rodzice chorują, obwiniamy się, że powinniśmy bardziej o nich zadbać.
- Kiedy ktoś nas krytykuje lub odtrąca, zrzucamy winę na samych siebie.
Jak poradzić sobie z obwinianiem siebie
Powinniśmy zrozumieć, że nie musimy dźwigać na swych barkach ciężaru całego świata. Nie jesteśmy odpowiedzialni za wiele rzeczy, ani za to, aby wszystko wokół nas działało jak należy.
Zrzuć z siebie to brzemię oraz daj swojemu ciału i umysłowi odpocząć. Doceniaj drobne rzeczy. Znajdź dla siebie czas oraz przestań wszystko nadmiernie analizować.
5. Brak nadziei
Nieważne czy masz lat 8 czy 80; ludzie zawsze posiadają plany i ambicje. Potrzebujemy niezliczonych marzeń oraz nadzieję, aby nadać naszemu życiu kolor.
Jeżeli budzisz się codziennie bez odczuwania sensu istnienia oraz masz tendencję do słuchania innych we wszystkim, co Ci podyktują, Twoja niska samoocena wymaga pomocy. Zajmij się nią.
Jak poradzić sobie z brakiem nadziei
Często tracimy nadzieję ponieważ popadamy w nieustępliwą rutynę, brakuje nam zewnętrznej stymulacji i po prostu nie czujemy się ze sobą dobrze. Znajdź nowe hobby. Obierz pewien kierunek, zmień środowisko, a przede wszystkim poznaj nowych ludzi. Nowe przyjaźnie są nierzadko najlepszym lekarstwem na serce.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” https://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296
- Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad. https://doi.org/10.1016/j.medin.2012.12.011
- Varios. (2012). La Autoestima. Revista Fuentes.
- Ballenato G. (2013). Autoestima y Salud. Revista de Formación de Psicología de Madrid.
- Aguilar Coronado MIdory. (2010). Depresión y Autoestima en Adolescentes Con Obesidad y Sobrepeso: un Problema que Pesa. Rev Enferm Herediana.
-
Caballo, V. E. (Ed.). (2008). Manual para el tratamiento cognitivo-conductual de los trastornos psicológicos (Vol. 2). Siglo Veintiuno de España.