Rozstępy – 2 alternatywy, aby sobie z nimi poradzić

Październik 18, 2017
Choć bardzo trudnym zadaniem jest całkowite usunięcie rozstępów z naszego ciała, z pomocą tych kuracji możesz zmniejszyć ich widoczność i poprawić wygląd Twojej skóry.

Rozstępy to problem skórny dotykający nie tylko kobiet. Ta nieestetyczna dolegliwość może się pojawić również u mężczyzn.

Łatwo je zidentyfikować, ponieważ przybierają formę nieregularnych linii początkowo o czerwonawym odcieniu.

Rozstępy stanowią zazwyczaj efekt rozciągania się skóry i zrywania włókien skórnych w głębszych jej warstwach. Mogą się pojawić po nagłym przybraniu na wadze bądź jej utracie, po ciąży a nawet po intensywnym okresie trenowania.

Choć nie jest to problem niebezpieczny dla zdrowia, lecz raczej estetyczny, osoby nim dotknięte boleśnie odczuwają to na poczuciu własnej wartości i starają się ukryć dane obszary ciała w miejscach publicznych, na przykład na plaży.

Obszary ciała najczęściej dotknięte przez rozstępy

Jak jest to w przypadku każdej innej dolegliwości, istnieją czynniki mające wpływ na jej pojawienie się. Jedne są łatwe do kontrolowania i usunięcia, inne z kolei nie.

W przypadku rozstępów, przyczyna ich pojawienia się tkwi zazwyczaj w niestabilności w wadze ciała. Jak już wspomnieliśmy, mogą się pojawić jako efekt gwałtownego przytycia bądź utraty wagi. Nie jest to jednak jedyny powód.

Rozstępy na brzuchu u kobiety

Inną przyczyną rozstępów może być nagły wzrost w okresie dojrzewania. Skora rozciąga się tak bardzo, że zaczyna tracić swoją elastyczność, co stwarza przestrzeń dla tego typu dolegliwości. Innym istotnym czynnikiem jest oczywiście ciąża. W tym przypadku rozstępy pojawią się w okolicach brzucha okalając go.

Przybierają one kolor czerwonawy jeśli powstały niedawno, bądź biały i brązowy, jeśli są już starsze.

Oto obszary ciała, na których najczęściej pojawiają się rozstępy:

 • Brzuch
 • Piersi
 • Pośladki
 • Łydki
 • Biodra

Może zainteresuje Cię artykuł: Moje ciało nie nadaje się na rozkładówkę, ale co z tego?

Naturalne sposoby na rozstępy

Rozstępy to efekt zmian w naszym organizmie. Jak już wspomnieliśmy, powstają na skutek zerwania włókien skórnych. Należy pamiętać, że gdy już się pojawią, nie będziemy w stanie całkowicie ich usunąć ani się ich pozbyć. To, co możemy zrobić to zmniejszyć ich widoczność.

Możemy wypróbować poniższe naturalne remedia na każdym rodzaju rozstępów, ale te różowawe będą znacznie łatwiejsze do zniwelowania, ponieważ są „świeższe”. Poniżej przedstawimy Ci dwie naturalne alternatywy, idealne, aby zadbać o skórę, na której pojawiły się rozstępy.

1. Świeże winogrona

Ciemne winogrona to owoce o wspaniałych właściwościach. Oprócz tego, że są pyszne, służą do robienia wina, jednego z najważniejszych napojów na świecie. Można je jednak wykorzystać również w innych celach, aby w pełni spożytkować tkwiące w nich cenne składniki odżywcze.

świeże winogrona

Składniki

 • 1 szklanka jogurtu naturalnego (200 g)
 • 10 czerwonych winogron

Przygotowanie i sposób użycia

 • Zmiażdż winogrona, nie usuwając z nich skórki ani pestek.
 • Zmieszaj winogronową papkę z jogurtem i mieszaj całość aż uda Ci się uzyskać nieco gęstszą mieszankę.
 • Nałóż remedium na obszary ciała, na których pojawiły się rozstępy wykonując przy tym masaż okrężnymi ruchami.
 • Pozostaw na skórze na około 20 minut.
 • Po upływie tego czasu, wypłucz dużą ilością zimnej wody.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Ciemne winogrona – 5 powodów, by po nie sięgać

2. Cytryna i oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to kolejny produkt idealny dla zdrowia i wyglądu naszej skóry. Jest tak dzięki temu, że dostarcza nam witaminy E, składnika niezbędnego do odpowiedniego dbania o skórę.

Cytryna z kolei to bardzo popularny owoc cytrusowy znany na całym świecie dzięki swoim licznym leczniczym właściwościom. Kwas cytrynowy zawarty w tym owocu wykazuje właściwości złuszczające martwy naskórek i wybielające, stanowiąc doskonałe antidotum na rozstępy

Oba te składniki połączone ze sobą tworzą doskonałą mieszankę pomagającą nam zmniejszyć ich widoczność i poprawić ogólny wygląd skóry.

Składniki:

Sposób zastosowania

 • Wetrzyj sok z połowy cytryny w obszary ciała, w których pojawiły się rozstępy wykonując przy tym masaż okrężnymi ruchami. Rób to przez około 10 minut.
 • Następnie poczekaj około 15 minut, aż oliwa z cytryną zadziałają na skórę. Następnie wykonaj masaż okrężnymi ruchami z wykorzystaniem oliwy z oliwek.
 • Należy masować skórę, aż całkowicie wchłonie oliwę.
WIĘCEJ DLA CIEBIE