Olej kokosowy na rozstępy – tani i skuteczny kosmetyk
Każda kobieta marzy o pięknej i idealnie gładkiej skórze. Niestety wraz z wiekiem skóra traci jędrność, gęstość, zaczynają pokrywać ją rozstępy, blizny i zmarszczki. Aby pozbyć się nieestetycznych śladów po ciąży i nagłych wahaniach masy ciała, należy używać naturalnych kosmetyków.
Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym są rozstępy oraz jaki naturalny składnik pomaga zregenerować skórę oraz przywrócić jej młodzieńczą jędrność i gładkość.
Rozstępy – co to takiego?
Rozstępy to poprzeczne pręgi pojawiające się w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry. Zwykle występują na udach, brzuchu, piersiach i pośladkach. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są drastyczne wahania masy ciała oraz ciąża.
Chociaż rozstępy mają nieestetyczny wygląd, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Przysparzają jednak innych, bardziej psychologicznych problemów: sprawiają, że wstydzimy się chodzić w krótkich spodenkach, nie zakładamy bikini, stronimy od wizyt na basenie czy beztroskiego wylegiwania się na plaży.
Jeśli rozstępy nie są bardzo rozległe, możesz pozbyć się ich samodzielnie, stosując do tego naturalne produkty – skuteczne w działaniu i w pełni bezpieczne dla organizmu. Należy do nich między innymi olej kokosowy.
Przeczytaj również artykuł: Rozstępy – 6 trików, by zmniejszyć ich widoczność
Dlaczego olej kokosowy pomaga zmniejszyć rozstępy?
Olej kokosowy najczęściej kojarzy nam się z przepisami kulinarnymi. Ten naturalny olej roślinny jest także skarbnicą substancji odżywczych, które pielęgnują i odmładzają skórę.
Jeśli przyjrzysz się etykietom wielu sklepowych kosmetyków, zauważysz, że wiele z nich zawiera go w swoim składzie.
Nie katuj swojego ciała komercyjnymi kosmetykami – sięgnij do najczystszego źródła, a mianowicie po olej kokosowy w naturalnej postaci. Połącz go z innymi produktami, a już niedługo będziesz mogła zapomnieć o szpecących skórę rozstępach!
Usuń rozstępy olejem kokosowym – 5 sposobów
Liczne badania naukowe dowiodły, że olej kokosowy jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na zmniejszenie widoczności rozstępów i blizn.
Poznaj pięć receptur, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się ze skóry śladów po ciąży, dietach odchudzających, operacjach i rozmaitych wypadkach.
1. Olej kokosowy na ciepło
Olej kokosowy obfituje w cenne dla zdrowia skóry kwasy tłuszczowe, które nawilżają naskórek, przyspieszają procesy regeneracyjne oraz przywracają skórze jędrność i elastyczność. To właśnie dlatego olej kokosowy jest sprzymierzeńcem kobiet w walce z rozstępami i nieestetycznymi bliznami.
Składniki
- dwie łyżki stołowe organicznego oleju kokosowego (30 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
- W pierwszej kolejności podgrzej olej kokosowy, stosując metodę kąpieli wodnej.
- Kiedy temperatura oleju nieco przekroczy wartość temperatury otoczenia, zakończ podgrzewanie.
- Upewnij się, że temperatura oleju jest przyjemna dla skóry. Stosuj kosmetyk na umyte ciało, najlepiej tuż po kąpieli.
- Następnie nanieś niewielką ilość oleju kokosowego na skórę pokrytą rozstępami, wcieraj go delikatnie kolistymi ruchami.
- Powtarzaj zabieg przez kilka, a nawet kilkanaście dni z rzędu – tak długo, aż rozstępy całkowicie znikną. Czas ten zależy od stopnia zaawansowania rozstępów oraz systematyczności w aplikacji kosmetyku.
2. Olej kokosowy prosto ze słoiczka
Ten sposób jest bardzo podobny do poprzedniego. Nie musisz jednak podgrzewać oleju. Do jego rozpuszczenia wykorzystasz ciepło własnego ciała. Aplikacja jest bardzo szybka, a efekty równie skuteczne, jak w powyższym przypadku.
Składniki
- dwie łyżki stołowe organicznego oleju kokosowego (30 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
- Nałóż olej kokosowy na skórę pokrytą rozstępami tuż po kąpieli kiedy ciało jest wciąż mokre. Naskórek przyspieszy wówczas absorpcję oleju i wszystkich zawartych w nim substancji odżywczych.
- Nanieś łyżkę oleju kokosowego na rękę i pocieraj dłońmi tak długo, aż substancja przybierze płynną konsystencję.
- Następnie nanieś ją na skórę pokrytą rozstępami i delikatnie wcieraj, masując przy tym kolistymi ruchami.
- Powtarzaj zabieg przez kilka, a nawet kilkanaście dni z rzędu – tak długo, aż rozstępy całkowicie znikną. Czas ten zależy od stopnia zaawansowania rozstępów oraz systematyczności w aplikacji kosmetyku. Skoncentruj się również na strefach podatnych na występowanie nieestetycznych prążków (udach, brzuchu czy biodrach).
3. Olej kokosowy w połączeniu z aloesem
Aloes słynie z bogactwa cennych dla zdrowia skóry substancji odżywczych. Poprzez połączenie jego leczniczych właściwości z silnie regenerującym działaniem oleju kokosowego można otrzymać znakomite, w 100% naturalne remedium na rozstępy i blizny.
Składniki
- ½ szklanki żelu aloesowego (125 ml)
- ½ szklanki organicznego oleju kokosowego (125 ml)
- 5 kropli olejku z róży rdzawej
- 5 kropli oliwy z oliwek (opcjonalnie)
Sposób przygotowania i aplikacja
- W głębokim naczyniu zmieszaj olej kokosowy z żelem aloesowym. Miksuj przez około 5 minut albo tak długo, aż uzyskasz jednolitą, gęstą i kremową masę.
- Następnie dodaj kilka kropli oliwy z oliwek (opcjonalnie) i 5 kropli olejku z róży rdzawej. Wymieszaj.
- Nakładaj przygotowaną miksturę na czystą skórę (najlepiej tuż po kąpieli), wykonując przy tym delikatny masaż skóry pokrytej rozstępami.
- Zanim założysz ubranie, odczekaj około 15 minut, aby mikstura miała czas głęboko wniknąć w naskórek.
4. Olej kokosowy, aloes i kawa
Grudkowata i szorstka tekstura kawy znakomicie poprawia krążenie krwi w naskórku oraz skutecznie usuwa jego martwe komórki. Tak przygotowana skóra znacznie łatwiej i szybciej wchłaniać substancje odżywcze oleju kokosowego.
Regularne stosowanie tego domowego remedium pozwala na szybkie i skuteczne wyeliminowanie rozstępów i innych nieestetycznych śladów na skórze.
Składniki
- ½ szklanki zmielonej kawy (100 g)
- 3 łyżki oleju kokosowego (45 ml)
- ¼ szklanki żelu aloesowego (50 ml)
- 3 łyżki wody (45 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
- W odpowiednim naczyniu zmieszaj ze sobą wszystkie składniki za pomocą drewnianej łyżki. Utrzymuj całość w gęstej i jednolitej teksturze.
- Ilość przygotowanej mikstury bez problemu wystarczy na kilka dni. Możesz więc przełożyć ją do szklanego słoiczka i przechowywać w ciemnym miejscu.
- Stosuj kosmetyk na czystą skórę, najlepiej tuż po kąpieli. Wcieraj go w rozstępy, masując skórę przez około 5 minut.
- Pozostaw na skórze na 30 minut, a następnie spłucz obfitym strumieniem zimnej wody.
- Stosuj zabieg codziennie, tak długo, aż rozstępy całkowicie zanikną, a skóra odzyska gładkość i jednolity kolor.
Zobacz także: Nawilżona skóra – 5 prostych sposobów
5. Olej kokosowy i witamina E
Witamina E znana jest z silnych właściwości nawilżających skórę, dzięki którym poprawia jej kondycję oraz przyspiesza proces jej regeneracji. Co więcej, witamina ta idealnie zwalcza objawy przedwczesnego starzenia się komórek skóry, zapobiegając pojawianiu się zmarszczek i innych śladów upływu czasu.
Systematyczne stosowanie poniższego remedium pozwali na trwałe pozbycie się nawet głębokich rozstępów ze skóry. Chociaż najczęściej na rezultaty trzeba poczekać kilka tygodni.
Składniki
- 2 łyżki stołowe organicznego oleju kokosowego (30 ml)
- 5 kapsułek witaminy E
Sposób przygotowania i aplikacja
- W pierwszej kolejności podgrzej olej kokosowy, stosując metodę kąpieli wodnej.
- W międzyczasie otwórz kapsułki z witaminą E, a następnie zmieszaj ich zawartość z olejem kokosowym.
- Wcieraj mieszankę w rozstępy, wykonując przy tym delikatny masaż kolistymi ruchami dłoni.
- Pozostaw na skórze przez około 10 minut, po czym spłucz obfitym strumieniem zimnej wody.
- Powtarzaj zabieg dwa lub trzy razy dziennie.
Jak widzisz, rozstępy da się zwalczyć w domowym zaciszu. Wystarczy odrobina dobrej woli i systematyczność. Pamiętaj jednak, że jeśli są bardzo głębokie i rozległe, powyższe metody mogą nie zadziałać, więc będziesz musiała poddać się specjalistycznemu zabiegowi. Lepiej reaguj od razu i nie czekaj, aż problem się pogłębi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ortí, J. E. de la R., Álvarez, C. S., Sabater, P. S., Cayo, A. M. B., Castillo, S. S., Rochina, M. J., & Yang, I. H. (2017). Influencia del aceite de coco en enfermos de alzhéimer a nivel cognitive. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.20960/nh.780
- FEDAPAL. (1987). Usos industriales de los aceites de palma y coco. Revista Palmas.
- Klein, A. D., & Penneys, N. S. (1988). Aloe vera. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/S0190-9622(88)70095-X
- Senet, P. (2008). Fisiología de la cicatrización cutánea. EMC – Dermatología. https://doi.org/10.1016/S1761-2896(08)70356-X