Rozstania – Dlaczego tak często do nich dochodzi?

Wiele związków rozpada się tuż po wkroczeniu w kolejny etap, kiedy okazuje się, że dana osoba nie jest taka, jak wcześniej sobie wyobrażaliśmy.

Rozstania zdarzają się nawet pozornie najbardziej udanym związkom i stanowią nieodłączną część ludzkiego życia. Przyczynami rozstań są bardzo różne czynniki, a sama kwestia wydaje się być bardzo złożona. Dzisiaj chcielibyśmy poświęcić chwilę na refleksję na temat, dlaczego najczęściej dochodzi do rozstania.

Związki to bardzo ważna część ludzkiego życia. Nie są nam jednak dane raz na zawsze i trzeba o nie odpowiednio dbać. Gdy któraś ze stron – lub też obie – zaniedbują taką relację, trudno o to, by miała ona szansę przetrwać długie lata.

Rozstania są bolesne i czasami stawiają pod znakiem zapytania ogromną część naszego życia. Nie muszą jednak oznaczać końca – mogą być na przykład szansą na nowy początek.

Oczekiwania i ambicje a rozstania

Kobieta na schodach

Jest to niewątpliwie jedna z najczęstszych przyczyn rozstań. Na początku, wszystko jest nowe i ekscytujące, a dwoje ludzi dopiero poznaje się nawzajem.

W takich momentach chce się jak najwięcej chwil spędzać razem, chce się dzielić swoimi planami i marzeniami. Zaczynacie więc planować wspólną przyszłość, wyobrażacie sobie wymarzony dom i gromadkę dzieci.

W takich chwilach nic nas nie niepokoi, ani nie martwi. Druga osoba jest w naszych oczach idealna i nie czujemy absolutnie żadnych powodów do obaw. W dodatku wszystko układa się po naszej myśli, a my sądzimy, że zostanie tak już na zawsze.

Niestety w końcu oczekiwania zderzają się z rzeczywistością i czasami jest to bardzo bolesne. Pojawiają się rzeczy, które w partnerze doprowadzają nas do szału; dochodzi do spięć i kłótni.

Konflikty

Zaczynamy oskarżać się wzajemnie; czujemy się oszukani i rzucamy słowa, których później żałujemy. Mamy pretensje, że dana osoba nie jest tym, kim się wydawała. W rzeczywistości jednak te cechy, które teraz tak bardzo nam przeszkadzają, były obecne już wcześniej, tylko pierwsze zauroczenie nie pozwoliło ich nam zauważyć.

Jeśli w porę spojrzycie na siebie trzeźwym i obiektywnym wzrokiem, może Wam to pomóc uniknąć kryzysu i rozstania.

Rutyna zabija uczucie

Czy pamiętasz tę ekscytację towarzyszącą pierwszym randkom? Tę ekscytację? Niespodzianki i drobne gesty, którymi obdarzaliście się nawzajem? A teraz porównaj to wszystko z tym, co dzieje się między Wami teraz i zastanów się, czy aby w Waszą relację nie wkradła się właśnie rutyna?

Na początku związku walczymy o uwagę i uczucie drugiej osoby. Chcemy udowodnić sobie nawzajem, jak bardzo się staramy i jak bardzo nam zależy. Z czasem potrzeba wykazania się słabnie i przestajemy tak bardzo zabiegać o siebie nawzajem.

Niestety ma to swoje konsekwencje – pomiędzy partnerów wkrada się rutyna i nuda, a to one są kolejną niezwykle częstą przyczyną rozstań.

Para na ulicy

Wbrew temu, co możesz sądzić, zakochiwanie się nie musi być akcją jednorazową i gdy raz spełnioną – odchodząc w niepamięć.

W rzeczywistości za pomocą małych gestów, niespodzianek i starań możemy sprawiać, że druga osoba będzie z dnia na dzień zakochiwać się w nas coraz bardziej. O miłość trzeba dbać, trzeba ją pielęgnować i nie można jej zaniedbywać.

Jeśli Ty lub Twój partner (albo oboje) jesteście zbyt leniwi, by walczyć o Wasz związek, być może prędzej czy później czeka Was rozstanie.

Toksyczne relacje

Związek, w którym na porządku dziennym są zazdrość, manipulacja, wymuszenia i uzależnienie to toksyczna relacja. Nie ma ona wcale zbyt wiele wspólnego z miłością, gdyż opiera się na kłamstwie, kontroli i strachu.

Oczywiście wiele osób myli uzależnienie z miłością; błędnie uznają, że związek to posiadanie kogoś na własność i traktują partnera jak przedmiot, a nie jak drugiego człowieka.

Manipulowanie drugą osobą to często objaw kompleksów i strachu przed samotnością.

Duszenie

Czasami taki toksyczny partner nawet nieświadomie wymusza na Tobie pewne zmiany. Musisz jednak uwierzyć, że w zdrowej relacji takie zachowania są niedopuszczalne. Kochać powinniśmy prawdziwą osobę – wraz z jej wadami i zaletami. Nasza miłość nie powinna być skierowana w stronę naszego wyobrażenia o drugim człowieku.

Do większości rozstań dochodzi przede wszystkim dlatego, że dwoje ludzi nie potrafi się nawzajem uszczęśliwić. Związek powinien być źródłem radości – czymś pięknym, co nas ubogaca, a nie odbiera to, co mamy najlepsze.

Jeśli jednak już zdarzy się, że wpadniesz w pułapkę toksycznego związku, zadaj o to, by wyrwać się z niej jak najszybciej i ustrzec się przed takimi relacjami na przyszłość.

WIĘCEJ DLA CIEBIE