Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!

Nowa forma leczenia odkryta przez australijskich naukowców może przywrócić wzrok milionom osób, którzy cierpią na choroby rogówki. Dowiedz się więcej na temat tego niesamowitego osiągnięcia!
Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Poznajcie panią Hernandez. Ma 60 lat i cierpi na pęcherzykową dystrofię rogówki Fuchsa, cystę na rogówce. Nieleczona, prędzej czy później może doprowadzić do utraty wzroku. Aby tego uniknąć, Pani Hernandez zdecydowała się na zabieg transplantacji rogówki.

Jej wzrok jednakże nie uległ poprawie, dlatego musi poddać się ponownej operacji oraz czekać na dawcę rogówki. Nie tylko pani Hernandez, lecz także miliony ludzi obecnie oczekuje takich dawców.

Niestety trudno znaleźć dawców części oka, która pokrywa tęczówkę. Co więcej, rogówka ma tendencję do “zużywania się”. Z tego powodu ślepota wiąże się często z tą złożoną strukturą, która posiada największą ilość zakończeń nerwowych w całym ludzkim ciele.

Naukowcy już od lat poszukują rozwiązania tego problemu. Chcieliby znaleźć sposób na zastąpienie rogówki, bez potrzeby czekania na dawców, a także na uniknięcie możliwości odrzucenia. Rozwiązanie? Rogówki hydrożelowe.

Przeczytaj także artykuł: Jak dbać o wzrok – 5 skutecznych porad

Tę protetyczną rogówkę zaprojektował biomedyczny naukowiec Berkey Ozcelik z Uniwersytetu w Melbourne (Australia).

Pozwoliłaby ona pani Hernandez posiadać rogówki, które byłyby w idealnej kondycji i kompatybilne z jej organizmem. Nie musiałaby także czekać na donora. Krótko mówiąc, odzyskałaby wzrok.

Rogówki hydrożelowe: przyszłościowe leczenie ślepoty

rogówki

Aby zrozumieć wpływ tego niesamowitego odkrycia, przyjrzyjmy się najpierw roli rogówek.

Oto, co powinieneś wiedzieć: 

  • Rogówka to zewnętrzna warstwa oka.
  • Chroni przed bakteriami, kurzem oraz zewnętrznymi czynnikami mogącymi podrażnić oko.
  • Pomaga oczom się skupić. Kiedy rogówka twardnieje lub traci elastyczność, traci się zdolność dostrzegania szczegółów otaczających przedmiotów.
  • Zdrowa rogówka jest nawilżona i przezroczysta. Jednak wiek oraz choroby, mogą mieć poważny wpływ na jej tkankę oraz funkcjonowanie.

Rogówka, która przywraca wzrok

Zazwyczaj, kiedy dyskutuje się o dawstwie organów, ludzie myślą o niezbędnych organach, takich jak serce, wątroba czy nerki

Nie każdy wie jednak, że rogówka może przywracać wzrok, tym, którzy go stracili. Właśnie z tego powodu przełom w tej dziedzinie uważa się za tak wyjątkowy:

  • Pacjenci nie muszą dłużej czekać na śmierć dawców, aby otrzymać przeszczep.
  • Nie muszą również przechodzić przez więcej przeszczepów, jeśli ten pierwszy zostanie odrzucony.
  • Rogówki hydrożelowe dopasowuje się do każdej osoby, ponieważ wytwarza się je z komórek pacjenta, aby wykluczyć możliwość odrzucenia.

Zatem jak to zdumiewające odkrycie było w ogóle możliwe?

Co to są rogówki hydrożelowe?

rogówki w oczach

Oto jak powstaje rogówka hydrożelowa:

  • Komórki śródbłonka rogówki hoduje się w laboratorium na warstwie hydrożelu. Aby tego dokonać, pobiera się próbki DNA od pacjenta, aby uniknąć odrzucenia.
  • Następnie komórki te rozwijają się na cienkiej warstwie hydrożelowej do momentu, aż będzie można ją wszczepić w oko pacjenta za pomocą niemal niezauważalnego nacięcia.
  • Nowe komórki posiadają zdolność przywrócenia funkcji dostarczania tlenu i wody do nowej rogówki, aby była odpowiednio nawilżona oraz stale przezroczysta.

Warstwa hydrożelowa jest cieńsza niż ludzki włos (50 mikronów). Po kilku miesiącach sama zanika, a komórki kontynuują swoją rolę bez sztucznego wsparcia.

Celem jest uczynienie nowej rogówki trwałej i odpornej na odrzucenie. Musi być także tak skonstruowana, aby układ odpornościowy nie traktował jej jako “ciała obcego”.

Polecamy przeczytać również: Oczy to odbicie zdrowia – co można zauważyć?

Przyszłościowe perspektywy dotyczące rogówek hydrożelowych

rogówki hydrożelowe

Na ten moment, wszystkie testy laboratoryjne zostały zakończone z niesamowitym sukcesem. Wiele osób mówi o tym jak o skutecznej metodzie leczenia różnych rodzajów ślepoty.

Nawet naukowiec-odkrywca, Berkay Ozcelik, chce się poddać temu leczeniu. Wkrótce testy zaczną być przeprowadzane na ludziach. Będziemy z niecierpliwością oczekiwać wyników.

Hodowanie komórek rogówki może okazać się nadzieją dla milionów ludzi, którzy poruszają się w ciemności lub widzą świat w barwach szarości z powodu chorych rogówek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Delgado C, Edgar, Durán O, Patricia, Neira S, Orlando, & Veloza G, Claudia. (2008). Queratitis por Pseudomonas aeruginosa asociada al uso de lentes de contacto de hidrogel de silicona de última generación: Reporte de un caso. Revista chilena de infectología25(4), 295-300. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182008000400011
  • Giráldez-Fernández, M.J., Díaz-Rey, A., García-Resua, C., & Yebra-Pimentel-Vilar, E.. (2008). Variaciones diurnas de espesor y curvatura corneal central y paracentral. Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología83(3), 183-192. Recuperado en 18 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0365-66912008000300010&lng=es&tlng=es.
  • Córnea Artificial – Definición Y Tratamientos.Web. Apr 26, 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.