Rodzynki - 6 powodów, by jeść je z rana

Rodzynki dodawane do śniadania są źródłem energii oraz wielu witamin i minerałów. Dowiedz się jak korzystny wpływ na twój organizm mają rodzynki.
Rodzynki - 6 powodów, by jeść je z rana

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2019

Rodzynki mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i pomagają się pozbyć wielu problemów zdrowotnych, w tym zaparć. Bakalie przechodzą przez proces łagodnego suszenia, podczas którego następuje w nich redukcja zawartości wody, bez szkody dla składników odżywczych.

Rodzynki, suszone figi czy daktyle nie tylko wspaniale smakują, ale są również niezwykle bogatym źródłem energii i przeciwutleniaczy.

Jeśli będziesz je spożywać z rana w umiarkowanych ilościach, twój organizm z pewnością będzie ci wdzięczny. Dowiedz się dlaczego warto jeść rodzynki na śniadanie.

1. Rodzynki obniżają ciśnienie

Rodzynki pomagają obniżyć ciśnienie krwi i wzmacniają serce. Należy jednak pamiętać, że zawierają one wysoki poziom glukozy, dlatego należy je jeść w umiarkowanych ilościach.

Najlepiej jest spożywać do 25 g rodzynek dziennie, czyli niewielką garść. Taka ilość dostarczy również organizmowi mnóstwa potasu, który skutecznie obniża ciśnienie.

Zawarty w rodzynkach błonnik wpływa korzystnie na naczynia krwionośne, poprawiając ich elastyczność.

Dodawaj rodzynki codziennie do śniadania, a z pewnością zauważysz ogólną poprawę zdrowia, gdyż polepszy się funkcjonowanie twojego układu krwionośnego.

2. Są źródłem energii i naturalnym lekiem na anemię

Rodzynki zawierają duża ilość żelaza, które jest konieczne do zapobiegania i leczenia anemii. Są również bogate w miedź i witaminy z grupy B, które pomagają w tworzeniu nowych krwinek.

Rodzynki w słoiku

Co więcej, śniadanie, w skład którego wchodzą rodzynki to źródło energii potrzebnej na rozpoczęcie dnia.

Dzięki węglowodanom zawartym w tych suszonych owocach, nie dopadnie cię głód i osłabienie, które często pojawia się przed południem.

3. Pomagają oczyścić organizm

Jeśli chcesz wspomóc organizm w procesie oczyszczania z nagromadzonych toksyn, możesz do tego wykorzystać właśnie rodzynki.

Namocz garść rodzynek w wodzie przez noc, a rano wypij tę wodę na czczo. Taka kuracja bardzo korzystnie wpływa na pracę nerek. Choć nasze ciało ma własny system oczyszczania z toksyn, warto jest je wspomóc takimi naturalnymi sposobami.

Już po kilku dniach zażywania rodzynek w takiej postaci, zauważysz poprawę samopoczucia.

 4. Pomagają walczyć z zaparciami

Jako że rodzynki zawierają dużą ilość błonnika, wchłaniają one wodę w układzie pokarmowym i pęcznieją, dając uczucie sytości. Ten proces z kolei stymuluje pracę układu trawiennego i ułatwia przesuwanie masy kałowej w jelitach.

Miska z rodzynkami

Dzięki temu, jedząc rodzynki łatwo pozbędziesz się problemów z zaparciami. Co ciekawe, rodzynki mogą również pomóc w przypadku biegunki, właśnie ze względu na fakt, że wchłaniają wodę.

5. Wzmacniają układ kostny

Te smaczne, suszone owoce są również bogatym źródłem wapnia, dzięki czemu wpływają korzystnie na nasz układ kostny. Zaleca się jeść niewielką ilość rodzynek zmieszanych z jogurtem, najlepiej na śniadanie. W ten sposób dostarczysz organizmowi podwójnej dawki wapnia.

Rodzynki zawierają również bor, niezbędny mikroelement, który wzmacnia kości ponieważ ułatwia on organizmowi przyswajanie wapnia.

Jakby tego było mało, w rodzynkach znajduje się mnóstwo potasu, który pomaga w walce z osteoporozą. Pamiętaj, że im jesteśmy starsi, tym więcej powinniśmy go spożywać.

6. Alkalizują organizm

W zakwaszonym organizmie może występować cały szereg problemów, od przemęczenia aż do trądziku. Nieodpowiedni poziom pH wpływa na wiele aspektów zdrowia, w tym na pracę nerek czy nawet poziom cholesterolu.

Rodzynki na łyżce

Jedząc niewielką ilość rodzynek każdego dnia, dostarczasz organizmowi dużej ilości potasu i magnezu, które wspierają organizm w zachowaniu zrównoważonego poziomu pH.

Skoro już znasz wszystkie zalety jedzenia rodzynek, zacznij je dodawać do śniadania już jutro.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • POKRZYWA, P., CIEŚLIK, E., & TOPOLSKA, K. (2007). OCENA ZAWARTOŚCI MIKOTOKSYN W WYBRANYCH PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość.
  • Gheribi, E. (2011). Związki polifenolowe w owocach i warzywach. Medycyna Rodzinna.
  • Zielińska, M. A., Białecka, A., Pietruszka, B., & Hamułka, J. (2017). Warzywa i owoce jako źródła wybranych substancji bioaktywnych i ich wpływ na funkcje poznawcze u osób starszych. Postepy Hig Med Dosw.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.