Robienie na drutach – 9 powodów, abyś się nauczyła

· Wrzesień 22, 2017
Robienie na drutach jest bardzo korzystnym sposobem na poprawę sprawności manualnej Twoich dłoni. Może nawet okazać się nieocenioną pomocą w depresji, ponieważ Twój umysł będzie musiał się koncentrować na robótkach ręcznych, a tym samym pozwoli Ci zapomnieć o wszystkim innym.

Robienie na drutach jest bardzo popularną rozrywką na całym świecie. I choć niektórzy ludzie uważają, że jest to hobby przeznaczone wyłącznie dla starszych kobiet, to prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach zabierają się za robienie na drutach ludzie w każdym wieku.

Traktują to zajęcie jako świetny sposób na pobudzenie swojego umysłu oraz poprawienie zdolności manualnych.

Możesz nie zdawać sobie z tego jeszcze sprawy, ale prawda jest taka, że robienie na drutach jest niezwykle przydatnym zajęciem, pozwala ono na stymulowanie funkcji poznawczych, ćwiczenie koncentracji i korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia, szczególnie psychicznego.

W rzeczy samej jest to tak atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, że opracowano na jego podstawie specjalne metody lecznicze, które psychologowie określają jako „terapia szydełkowaniem„!

Najlepszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że chociaż na pierwszy rzut oka robienie na drutach może wydawać się bardzo skomplikowanym zajęciem, to tak naprawdę jest to niezwykle prosta sprawa.

Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, aby opanować jego podstawy na tyle, żeby móc samemu zacząć tworzyć różnego rodzaju rzeczy za pomocą włóczki, szydełka lub drutów i własnych rąk. I to niezależnie od tego, ile masz lat.

Druty i kolorowa wełna, aby robić na drutach

Chcesz poznać kilka doskonałych powodów, dla których warto opanować robienie na drutach? Prezentujemy je w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu – zapraszamy zatem do lektury!

1. Robienie na drutach pomaga w przypadku depresji

Robienie na drutach to doskonała i rozwijająca aktywność manualna, która zwiększa uczucie relaksu i dobrego samopoczucia, zwłaszcza podczas epizodów depresyjnych. Koncentracja na czekającym Cię zadaniu pomaga zmniejszyć ogólny poziom niepokoju i zredukować inne negatywne objawy towarzyszące depresji.

Kobieta pogrążona w depresji. robienie na drutach zmniejsza ten stan.

Podczas takiej pracy ręcznej Twój umysł jest skupiony wyłącznie na poszczególnych ściegach, zatem dzięki temu możesz przestać myśleć o tym, co wpędza się w smutny nastrój i przygnębienie.

2. Chroni Twój mózg

Ludzie, którzy potrafią szydełkować lub wykonują inne podobne czynności już od najmłodszych lat, cechują się ogólnie niższym ryzykiem wystąpienia zjawiska pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszych latach w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą mózgu w ten sposób.

Ten rodzaj aktywności usprawnia także Twoją pamięć pomagając zmniejszyć poziom wytwarzania substancji wpływających negatywne na aktywność mózgu. Robienie na drutach pomaga także poprawić kwestie sprawności manualnej i zdolność koncentracji.

3. Ćwiczy Twój wzrok

Chociaż istnieje wiele różnych ćwiczeń pozwalających poprawić kondycję zdrowotną Twoich oczu, robienie na drutach to jeden z najprostszych i do tego przynoszących wiele satysfakcji sposobów na uzyskanie tego efektu.

Robienie na drutach wpływa na poprawę wzroku

Nieustanny ruch oczu towarzyszący temu zajęciu sprawia, że z jednej strony pomaga ono poprawić Twój wzrok, a jednocześnie pomaga naturalnie oczyścić oczy.

Dzięki temu dłużej będziesz w stanie cieszyć się dobrym wzrokiem i zarazem zredukujesz ryzyko zapadnięcia na wiele przewlekłych chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

4. Pomaga pozbyć się chronicznego bólu stawów dłoni i rąk

Przewlekły ból układu ruchowego rąk i dłoni, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów może zostać skutecznie złagodzony dzięki regularnemu uprawianiu szydełkowania. Nie jest to jedynie puste stwierdzenie, ale udowodniony naukowo fakt.

Twój mózg koncentruje się na czynnościach, jakie wykonujesz za pomocą swoich dłoni i palców. W ten sposób możesz zapomnieć o bólu, a jednocześnie zwiększona ruchliwość chorych stawów przyśpiesza proces ich leczenia.

Łatwo uwierzyć w tę zaletę, jeśli przypomnisz sobie, że do leczenia wszelkiego rodzaju chorób stawów i reumatoidalnego ich zapalenia wykorzystywane są między innymi specjalne ćwiczenia ruchowe. A robienie na drutach składa się właśnie w głównej mierze z dokładnie takich samych ruchów palcami i dłońmi, co jest kluczem do złagodzenia ich bólu.

5. Zwiększa ogólne poczucie satysfakcji i szczęścia

Ludzie, którzy regularnie robią na drutach, są ogólnie rzecz biorąc mniej zmartwieni i raczej czują się szczęśliwsi.

Robienie na drutach wpływa na poprawę nastroju

Podczas wykonywania tej czynności Twój mózg wydziela spore ilości serotoniny. Jest to neuroprzekaźnik, który pobudza zdrowie psychiczne i wpływa na Twoje dobre samopoczucie.

6. Pozwala skutecznie obniżać poziom stresu

Choć początkowo może wydawać się dość trudne, to jednak robienie na drutach tak naprawdę jest bardzo prostym zajęciem. A szybko uzyskiwane postępy podczas szydełkowania pozwalają zmniejszyć poczucie stresu. Samo to zajęcie jest uważane za bardzo relaksującą terapię, która może pomóc zawsze, gdy czujesz się zestresowany lub niespokojny.

Wymagana do niego technika manualna i koncentracja psychiczna wystarczy, aby zachować Twój umysł w stanie aktywności, a jednocześnie odciągnąć go od wszelkich tych zagadnień, które wywołują u Ciebie stres, niepokój i przygnębienie.

A ponieważ możesz tak naprawdę rozpocząć robienie na drutach wszędzie, gdzie tylko zechcesz, to zajęcie to okazuje się być idealnym sposobem na uzyskanie tak pożądanego przez wszystkich relaksu i odpoczynku. A na dodatek pozwala naprawdę oczyścić swój umysł.

7. Znacząco rozwija kreatywność

Ludzie, którzy lubią robienie na drutach mają tendencję do rozwijania swojej wyobraźni i kreatywności, co otwiera drzwi wszelkiego rodzaju nowym i bardziej wymagającym projektom, niezależnie od tego, czy dotyczą one konkretnie samego szydełkowania, czy też dowolnych innych dziedzin Twojego życia.

8. Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową

Przenoszenie włóczki za pomocą jednego szydełka, a następnie chwytanie jej za pomocą drugiego jest niezwykle skutecznym ćwiczeniem pozwalającym na poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Kobieta robi na drutach

Jeśli dodasz stopniowo większe poziomy złożoności do swojego projektu, który wykonujesz w ramach szydełkowania, to takie wyzwanie oznacza zwiększenie Twoich zdolności umysłowych oraz szybkości manualne i koncentracji na tym konkretnym zadaniu.

Może Cię to zaskoczyć, ale robienie na drutach to jedno z najbardziej polecanych przez specjalistów z dziedziny psychologii ćwiczeń dla osób z problemami natury motorycznej.

9. Zwiększa Twoją samoocenę

Robienie na drutach, oczywiście oprócz tego, że jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu, stanowi dla Ciebie spore wyzwanie, które zachęca Cię do ukończenia danego projektu, a więc osiągnięcia celu.

Zrealizowanie zadania, jakie sobie postawiłeś przed jego rozpoczęciem może stać się kluczowym elementem, który może przyczynić się do budowania lepszego poczucia własnej wartości wraz z upływem czasu.

Gdy ukończysz na początek jakiś prosty element, jak np. szalik, poczujesz satysfakcję z opanowania nowej umiejętności.

Gdy natomiast zabierzesz się za bardziej skomplikowane zadania, jak na przykład sweter ze skomplikowanym wzorem barwnym i w efekcie wykonasz własnoręcznie przepiękne ubranie według własnoręcznie opracowanego projektu, to sam sobie sprawisz nieoceniony wręcz prezent. Uwierzysz we własne siły i poczujesz się znakomicie.

Kobieta trzymająca serce

Jak widać, robienie na drutach nie jest czymś przeznaczonym wyłącznie dla staruszek i znudzonych gospodyń domowych. To jest naprawdę wspaniała terapia oferująca mnóstwo korzyści!

Zachwyć się tą umiejętnością jeszcze dziś. Gwarantujemy, że gdy tylko tego spróbujesz choć raz, to szybko przekonasz się, ile zalet oferuje robienie na drutach dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.