Rezygnacja to zmarnowanie wysiłku wczorajszego dnia

Nie ma niczego złego w rezygnacji, jeśli chcesz zacząć od nowa. Problem pojawia się kiedy nie możesz znaleźć niczego, co Cię motywuje oraz inspiruje do parcia naprzód.
Rezygnacja to zmarnowanie wysiłku wczorajszego dnia

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Rezygnacja oznacza poddanie się. Jeżeli wmawiasz sobie, że nie potrafisz iść dalej i pozwalasz swojemu wysiłkowi zamienić się w łzy porażki, wszystko, co zrobiłeś wczoraj straci na znaczeniu. Każda ściana, którą powaliłeś, wszystko co osiągnąłeś w ciszy. Rezygnacja zniweczy Twoje osiągnięcia.

Nosimy na swoich barkach ciężar bitew, którego nikt nie jest świadomy, prócz nas samych. Zrobiłeś to dla swojej rodziny, swoich dzieci. Walczyłeś każdego dnia, by nadać formę marzeniu, które nosisz w swojej głowie, i które nie każdy jest w stanie zrozumieć.

Zatem dlaczego często dopada nas rezygnacja? Brak wsparcia, rozczarowanie czy emocjonalne wykończenie to powody, dla których padamy na kolana i wydobywamy jęk klęski.

Inni mogą postrzegać Cię jako lwa, osobę zdolną osiągnąć wszystko, która nigdy się nie poddaje. Niemniej jednak ten lew czasami zamienia się w zmęczonego kota, który tylko pragnie skulić się w kącie łóżka i zasnąć.

Jeżeli to już Ci się kiedyś zdarzyło, zachęcamy Cię, abyś odzyskał ducha walki. Chcemy, abyś nie poddawał się i nie uginał pod ciężarem zniechęcenia.

A oto jak tego dokonać.

Jeżeli się poddasz, niczego nie zmienisz

Rezygnacja to słowo, które brzmi dość negatywnie. Brakuje mu prestiżu i zwykle kojarzone jest z tchórzostwem. Nie powinniśmy widzieć go w ten sposób. Poddawanie się od czasu do czasu jest naturalne, a nawet wymagane. Zwykle dlatego, że osoba, która rezygnuje robi to, by pokazać, że już nic więcej nie da się zrobić.

“Poddaję się, wiem, że ta osoba mnie nie kocha i nie mogę tracić więcej czasu na tą sprawę”. “Biorąc pod uwagę okoliczności, muszę zrezygnować – nie nadaję się do tej pracy i powinnam poświęcić się czemuś innemu.”

Motyl na lwie a rezygnacja
  • Rezygnacja jest zawsze na miejscu, jeśli dzięki niej akceptujemy rzeczywistość, aby poprawić nasze życie. W ten sposób zdajemy sobie sprawę, że coś nie było dla nas.
  • Z drugiej strony, ta rezygnacja niewątpliwie płynie ze złamanego serca i rozproszonego umysłu, który nie posiada energii czy nadziei na lepszy obrót sprawy.

Jeżeli się poddamy i zobaczymy siebie jako kogoś, kto nie jest w stanie wygrać tej walki, staniemy się świadomi faktu, że w ten sposób nic się nie zmieni.

  • Zostaniemy dokładnie w tym samym miejscu bez możliwości poprawy naszej sytuacji lub ruszenia w kierunku celu, na którym tak bardzo nam zależy.

Jeżeli rezygnujesz w jakimkolwiek momencie, przeanalizuj konsekwencje “zostawienia wszystkiego” i zmiany swoich celów.

Chwilowa rezygnacja, by przygotować się do walki

Powiedzmy, że poddałeś się. Czułeś, że Twoja praca Cię przerasta i powiedziałeś sobie: “Nigdy nie uda mi się dotrzeć na szczyt”.

  • Poddajemy się kiedy chodzi o nasze dzieci myśląc, że nigdy nie zdadzą tych egzaminów, ponieważ nie są w stanie się skoncentrować, nie są odpowiedzialne, ani nie wykorzystują czasu na naukę.
  • Czasami, przelotna rezygnacja daje nam nową perspektywę na dane sprawy, pozwala nam je zobaczyć na spokojnie, z mniejszą presją.
  • Kiedy się poddajesz przechodzisz przez okres wewnętrznego uspokojenia, kiedy to nagle, niewiedząc do końca jak, odzyskujesz siłę. Nowe pomysły, lepsze strategie oraz nowe marzenia na horyzoncie.

Warto pamiętać, że aby osiągnąć jakiś cel musimy dać z siebie wszystko. Czynniki takie jak presja czy wzmożony lęk działają na naszą niekorzyść.

Zachowaj spokój, a zobaczysz jak lew ruszy na nowo w drogę.

Kolorowa głowa lwa. rezygnacja

Ostateczne zwycięstwo to małe codzienne sukcesy

Zwycięzcą jest marzyciel, który nigdy się nie poddaje.

Aby tego dokonać, musisz marzyć, wyobrażać sobie, tworzyć plany oraz strategie, a przede wszystkim wypowiadać każde życzenie z pewną dozą motywacji.

  • Nie możemy zapomnieć, że ostateczne zwycięstwo osiąga się poprzez małe codzienne sukcesy.
  • Nie zawsze jesteśmy w stanie to dojrzeć, ponieważ skupiamy się wyłącznie na długoterminowym celu nie zauważając drobnych codziennych zmian, kroków naprzód.

Parcie naprzód i niepoddawanie się wymaga odpowiedniego nastawienia, pewności siebie, poczucia własnej wartości i przede wszystkim zrozumienia, że ta osobista walka ma sens i cel, który wart inwestowania czasu i emocji.

Zatem jeśli właśnie prowadzisz wewnętrzną walkę, pamiętaj, że ci wokół Ciebie mogą okazać się bardzo pomocni. Może też być przeciwnie, osoby trzecie czasami będą przeszkodą na Twojej drodze, która zagrozi Twojej motywacji i sprawia, że dopada Cię rezygnacja.

Zwracaj uwagę na tych, którzy są blisko Twego serca, a nade wszystko podążaj za swoją intuicją i słuchaj wewnętrznego głosu. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salamone, J. D., Yohn, S. E., López-Cruz, L., San Miguel, N., & Correa, M. (2016). Activational and effort-related aspects of motivation: neural mechanisms and implications for psychopathology. Brain, 139(5), 1325-1347.
  • Weiner, B. (2013). Human motivation. Psychology Press.
  • Niermeyer, R., & Seyffert, M. (2011). Motivation (Vol. 227). Haufe-Lexware.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.