Relaks przed snem - 9 sposobów, aby to zrobić

Jeżeli mamy trudności z zasypianiem, to bardzo ważne, żeby łóżko służyło nam tylko do spania, a nie do robienia czegokolwiek innego. Postaraj się również nie używać w łóżku urządzeń elektronicznych. Dzięki temu nasze ciało i umysł powiążą łóżko z wypoczynkiem. 
Relaks przed snem - 9 sposobów, aby to zrobić

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dlaczego relaks przed snem jest taki ważny? Zmartwienia, trudności, myślenie o tym, co jest jeszcze do zrobienia i inne sprawy potrafią zaprzątać nasz umysł w godzinach nocnych. Znacznie utrudnia to sen i zdrowy wypoczynek.

Pamiętaj, że wysypianie się jest kwestią fundamentalną aby odzyskać siły i zregenerować energię. Dlatego też warto zadbać o relaks przed snem, aby godziny nocne przyniosły nam odpowiedni wypoczynek.

Najlepiej byłoby wypróbować wszystkie sugerowane przez nas metody, aby odkryć, które są skuteczne w Twoim przypadku.

1. Wstań, jeśli nie możesz zasnąć

Jeżeli już od kilku godzin usiłujesz zasnąć, bardzo prawdopodobne, że zamiast wypoczywać, przewracasz się tylko z boku na bok w łóżku. Jeżeli Twoja bezsenność jest chroniczna, może to zająć nawet całą noc aż do rana. Całkiem prawdopodobne, że po takim czasie wstaniesz z łóżka bardziej zmęczony niż przed położeniem się.

Kobieta w łóżku czyta książkę

Dlatego – jeżeli naprawdę nie możesz zasnąć – dobrym pomysłem jest wstać i na przykład popatrzeć przez okno, pochodzić nieco, głęboko pooddychać na balkonie lub na patio a nawet coś poczytać.

Chodzi o to, żeby wykonać jakąś czynność, która pozwoli Ci zmęczyć nieco ciało i pozwolić sobie na relaks przed snem.

2. Pielęgnuj swoje zwyczaje przed snem

Jako dzieci mamy przed snem pewną rutynę, która automatycznie skłania nas do snu, a później do przebudzenia się o określonej porze. Pomaga to organizmowi nieco się “uporządkować” i “wiedzieć”, kiedy jest pora na jakie zajęcie. Ma to ścisły związek z naszym rytmem dobowym.

Niestety, gdy dorastamy, porzucamy nasze dobre zwyczaje. Wtedy właśnie pojawiają się problemy i zaburzenia snu. Jeżeli zadbasz o swoje zwyczaje przed snem, pozwolisz organizmowi z łatwością wykryć, kiedy jest moment na odpoczynek.

3. Relaks przed snem – ćwicz

Doskonały pomysł na relaks przed snem to ćwiczenia fizyczne. W żadnym wypadku nie chodzi o wyczerpujący trening, który przyśpieszy Twój metabolizm i rytm serca. Chodzi raczej o coś, co Cię odpręży fizycznie.

Kilka pomysłów na dobre ćwiczenia to:

  • Rozciąganie
  • Brzuszki
  • Joga
  • Pływanie
  • Spacer

Wykonywanie tego typu łagodnych ćwiczeń pozwoli Twojemu ciału zasnąć głębiej i unikniesz też przebudzania się w ciągu nocy.

4. Szanuj swoje łóżko

Pomyśl o swoim łóżku jako o sanktuarium, które służy Ci do snu lub uprawiania seksu. Nie jest dobrze napełniać łóżko ani jego okolice energią elektryczną. Postaraj się unikać wykonywania w łóżku zajęć z komputerem, tabletem lub telefonem komórkowym. Najlepiej by było też pozbyć się telewizora z sypialni.

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę to higiena łóżka. Pierz pościel co tydzień i raz na trzy miesiące dezynfekuj materac.

Zajrzyj też do artykułu: Telefon komórkowy przy łóżku?

5. Zamiast kawy przed snem pij napary

Istnieją rośliny doskonałe wręcz na relaks przed snem. Niektóre z nich to:

  • Tymianek
  • Rumianek
  • Waleriana
  • Cynamon
Napar z rumianku

Jeżeli masz w zwyczaju pić na noc kawę, postaraj się przestać to robić i poobserwuj pozytywne rezultaty. Okazuje się bowiem, że kofeina utrzymuje mózg w stanie aktywności. Choć w ciągu dnia może to być dużą pomocą w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom, w nocy nie jest wskazane.

6. Unikaj alkoholu

Kieliszek wina przed godziną 19:00 to nic złego, wykazuje przecież właściwości odprężające. Jednak spożywanie alkoholu w nadmiarze zdecydowanie szkodzi układowi nerwowemu.

Owszem, na pierwszy rzut oka wydaje się, że duże ilości wypitego alkoholu pomagają zasnąć (a czasami wręcz do snu zmuszają), nie wypoczniesz dostatecznie, ponieważ efekt szybko mija i obudzisz się wielokrotnie podczas nocy.

7. Unikaj leków

O ile nie mamy do czynienia z regularnym leczeniem przepisanym przez lekarza, postaraj się unikać leków nasennych.

  • Tego typu leki zapewniają nam szybkie rozwiązanie na bezsenność, dzięki czemu zaśniesz głęboko.
  • Problem jednak polega na tym, że na dłuższą metę mogą one prowadzić do uzależnienia. Jeżeli się tak stanie, z czasem być może nie będziesz w stanie spać bez tabletek.

Pamiętaj, że najlepiej by było do minimum ograniczyć wszystko, co nie jest naturalne. Jeżeli doskwiera Ci bezsenność, zanim sięgniesz po leki, wypróbuj naturalne napary.

8. Ogranicz drzemki na kilka godzin przed snem

Nie ma nic złego w krótkiej, popołudniowej drzemce, jeśli tylko masz ku temu okazję. Pamiętaj jednak, aby nie była ona dłuższa niż 30-40 minut.

Jeżeli śpisz po południu dwie do trzech godzin, bardzo ciężko będzie Ci zdobyć się na relaks przed snem, chyba że po drzemce wykonałeś kilka godzin ciężkiej, fizycznej pracy. W przeciwnym wypadku nie warto spać zbyt długo.

Postaraj się spać w południe maksymalnie 30 minut – i to nie później niż na 4 godziny przed snem nocnym.

9. Zadbaj o przyjemne otoczenie

Jeżeli zadbasz o porządek i przyjemne otoczenie w swojej sypialni, łatwiej będzie o relaks przed snem. Postaraj się unikać zapełniania swojego pokoju niepotrzebnymi drobiazgami. Wynieś z sypialni wszystko, co nie ma związku ze snem – na przykład książki, biurka i sprzęt elektroniczny.

Biała sypialnia

Upewnij się też, że dysponujesz dobrej jakości, odpowiednio dobranym światłem, które nada sypialni przyjemny wygląd. W połączeniu z odpowiednimi kolorami może to ułatwić zasypianie i należyty wypoczynek.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Nocny wypoczynek służy nam jako czas regeneracji. Pomaga ciału odzyskać energię po zajęciach wykonywanych w ciągu dnia. Idealnie byłoby przesypiać w ciągu nocy 6 do 8 godzin.

Jeżeli zadbasz o odpowiedni relaks przed snem, dodasz sobie witalności, zdrowia i wigoru. Odpowiedni nocny odpoczynek pomoże ciału nabrać sił i zapewni optymalne warunki do funkcjonowania wszystkich naszych organów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.