Regeneracja wątroby i odchudzanie w 30 dni! Zobacz jak!

Aby skutecznie stracić zbędne kilogramy, powinniśmy szczególnie zadbać o zdrowie wątroby i regularnie ją oczyszczać. Organ ten odgrywa ogromną rolę w procesach trawiennych oraz pomaga wyeliminować nadmiar tłuszczów z organizmu.
Regeneracja wątroby i odchudzanie w 30 dni! Zobacz jak!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2022

Znaczenie wątroby w procesie odchudzania jest kluczowe. Chociaż zwykle z trawieniem kojarzymy żołądek, to właśnie ten organ – razem z pęcherzykiem żółciowym – wspomaga najbardziej skomplikowane i delikatne funkcje całego układu pokarmowego.

A jeśli wątroba nie pracuje sprawnie, nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać ani wydalać tłuszczów. Pamiętajmy, że im większe pokłady tkanki tłuszczowej, tym wolniejszy metabolizm – a tym samym zaburzenia prawidłowego wydalania toksyn z naszego ciała.

Stąd tak ważna jest świadomość konieczności codziennego dbania o zdrowie i kondycję wątroby. Jeśli utrzymamy ten największy narząd organizmu w dobrej formie, będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem przez długie lata. A dzięki zbilansowanej diecie i odpowiednim codziennym nawykom możesz zacząć dbać o nią już dziś!

Proponujemy ci dziś specjalny plan, dzięki któremu możesz oczyścić i wzmocnić swoją wątrobę i przy okazji pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Polega on na włączeniu do codziennej diety ośmiu specjalnych produktów, ograniczeniu spożycia tłuszczów, rzuceniu palenia oraz wyrobieniu w sobie nawyku codziennej aktywności fizycznej. Po 30 dniach efekty będą zaskakujące!

1. Ząbek czosnku dla zdrowia wątroby

Ząbek czosnku na pusty żołądek… Dla wielu to bardzo kontrowersyjny, wręcz odrzucający nawyk, którego nie wyobrażamy sobie z naszym codziennym życiu. Niewielu jednak wie, że ten najbardziej klasyczny element medycyny naturalnej stanowi gwarancję zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że z początku nie jest łatwo – smak czosnku nie jest przyjemny i dodatkowo odpycha nas jego intensywny, charakterystyczny zapach. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu w ustach po spożyciu czosnku, należy sięgnąć po kilka listków świeżej mięty i rzuć je przez kilka minut. Zapach czosnku zniknie w kilka sekund.

Jeśli chcesz w pełni zadbać o zdrowie wątroby, koniecznie powinieneś wprowadzić do swojego codziennego życia ten niezwykle zdrowy nawyk. Przywróci on wszystkie podstawowe funkcje tego narządu, wspomoże proces odchudzania i idealnie oczyści organizm z toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii.

Jeden ząbek czosnku na pusty żołądek dostarcza dziennej dawki allicyny (substancji aktywnej) i selenu oraz pomaga oczyścić i zregenerować uszkodzone tkanki i komórki.

2. Jeden grejpfrut dziennie

Gorzki grejpfrut to wielki sprzymierzeniec zdrowia wątroby. Dzięki ogromnej zawartości witaminy C i antyoksydantów poprawia funkcje hepatyczne oraz naturalnie wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

Staraj się włączyć świeży sok z grejpfruta do swojego śniadania. Przekonaj się sam, że po 30 dniach takiej kuracji skutecznie wzmocnisz układ odpornościowy oraz oczyścisz organizm ze wszystkich szkodliwych złogów. Dodatkowo stracisz zbędne kilogramy i fantastycznie poprawisz swoje samopoczucie.

3. Kawa lub zielona herbata na poprawę kondycji wątroby

Kawa albo zielona herbata to doskonały dodatek do śniadania. Śmiało możemy spożywać je naprzemiennie: jednego dnia kawę, a następnego herbatę… W zależności od gustu możesz osłodzić je stewią albo miodem. Postaraj się trwale wyeliminować ze swojej diety cukier rafinowany.

Zielona herbata na regenerację wątroby

Zielona herbata i kawa to naturalne napoje o ogromnej zawartości antyoksydantów (na przykład katechiny i polifenole), które wspaniale dbają o zdrowie wątroby. Pamiętaj jednak, by nie przekraczać dziennej zalecanej dawki, w przeciwnym razie rezultaty mogą nie być zadowalające.

4. Awokado

O tym, że awokado to jeden z najzdrowszych naturalnych produktów, które wspomagają niemalże wszystkie funkcje naszego organizmu, pisaliśmy wielokrotnie. Jest ono niezwykle cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3, które dbają o zdrowie serca i całego układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto zawarte w tym zielonym owocu wartościowe składniki stymulują produkcję glutationu. Jest to związek, który redukuje tkankę tłuszczową oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

5. Gryka na poprawę zdrowia wątroby

Kasza gryczana czy mąka gryczana to produkty ogólnie dostępne, których nigdy nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie. Z ich użyciem przygotujesz pyszne dania i desery, które nie tylko stanowią rozkosz dla podniebienia, ale także dbają o zdrowie wątroby i całego układu pokarmowego.

Kasza gryczana na regenerację wątroby

Warto dodać, że gryka dzięki zawartości substancji o nazwie chiro-inozytol fantastycznie wspomaga metabolizm tłuszczów oraz działa na wątrobę niczym zdrowotny balsam, stymulując jednocześnie produkcję niektórych, ważnych dla organizmu hormonów.

Inną, bardzo istotną zaletą gryki jest to, że pomaga ona oczyścić organizm z pochodzących z leków toksyn oraz nadmiaru glukozy. Co więcej, ziarna gryki dostarczają organizmowi wielu cennych składników odżywczych: białek i podstawowych aminokwasów, które dostarczają energii oraz wzmacniają układ immunologiczny.

6. Karczochy

Są to warzywa wciąż niedoceniane w naszym kraju. Warto jednak po nie sięgać, ponieważ są niskokaloryczne oraz zawierają sporo cennych substancji odżywczych, które wzmacniają ogólny stan zdrowia organizmu. Do tego są one po prostu pyszne!

Staraj się spożywać karczochy jak najczęściej, ponieważ naturalnie dbają one o zdrowie nie tylko wątroby, ale także i trzustki. Dzięki naturalnym enzymom, które wspomagają procesy regeneracyjne i ochronne, warzywo to przywraca podstawowe funkcje tych dwóch narządów oraz ułatwia trawienie tłuszczów.

Przekonaj się do karczochów i staraj się przygotowywać dania z ich dodatkiem przynajmniej kilka razy w tygodniu.

7. Kurkuma poprawia kondycję wątroby

Jest to przyprawa, którą nasza wątroba uwielbia! Staraj się dodawać ją do dań z ryżem i chudego mięsa. Możesz nawet spożywać ją w postaci naparu (z dodatkiem odrobiny miodu). W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi ochronę przed toksynami i ich szkodliwym działaniem. Dodatkowo zadbasz o zdrowie wątroby.

Korzeń kurkumy to także silny naturalny środek przeciwzapalny – zawiera mnóstwo antyoksydantów i wykazuje rozmaite właściwości lecznicze, dzięki którym nasz organizm zawsze będzie zdrowy i w formie.

8. Buraki z rodzynkami – przepis na wzmocnienie wątroby

Poniższy napój ma silne właściwości lecznicze, które znakomicie oczyszczają wątrobę, pomagają usunąć nadmiar tłuszczu z organizmu oraz pokrywają dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze: witaminy, związki mineralne oraz antyoksydanty.

Świeży sok z buraka

Koniecznie zanotuj przepis i wypróbuj go jak najszybciej.

Składniki

  • Dwie  szklanki wody (625 ml)
  • 2 szklanki buraka (300 g)
  • Pół szklanki rodzynek (65 g)
  • Sok z dwóch cytryn

Narzędzia kuchenne

  • Filiżanka
  • Miseczka
  • Wyciskarka do cytrusów
  • Garnek
  • Mikser

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę. Gdy woda zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia.
  • W międzyczasie pokrój buraka na małe kawałki.
  • Dodaj do wrzącej wody rodzynki i pokrojonego w kostkę buraka. Następnie przykryj garnek pokrywką i pozostaw do zaparzenia przez około 45 minut.
  • Kiedy napar się ostudzi, przelej go do blendera i miksuj tak długo, aż otrzymasz jednolity krem.
  • Wyciśnij sok z dwóch cytryn i dodaj do koktajlu. Wymieszaj i wypij.
  • Spożywaj ten leczniczy koktajl przez pięć dni z rzędu, najlepiej w godzinach porannych na pusty żołądek. Wystarczy jedna szklanka dziennie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clifford T, Howatson G, et al. The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. Abril 2015. 7 (4): 2801-22.
  • Di Pierro F, Bressan A, et al. Potential role of bioavailable curcumin in weight loss and mental adipose tissue decrease: preliminary data of a randomized controlled trial in overweight people with metabolic syndrome. Preliminary Study. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. 2015. 19: 4195-4202.
  • Gupta V, Mah X-J, et al. Oily fish, coffee and walnuts: dietary treatment for nonalcoholic fatty liver disease. World Journal of Gastroenterology. Octubre 2015. 21 (37): 10621-10635.
  • Imai, K., & Nakachi, K. (1995). Cross sectional study of effects of drinking green tea on cardiovascular and liver diseases. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.310.6981.693
  • Madrigal-Santillán, E., Madrigal-Bujaidar, E., Álvarez-González, I., Sumaya-Martínez, M. T., Gutiérrez-Salinas, J., Bautista, M., … Morales-González, J. A. (2014). Review of natural products with hepatoprotective effects. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v20.i40.14787
  • Mayo Clinic. Enfermedad hepática. Abril 2022.
  • Morisco F, Lembo V, et al. Coffe and liver health. Journal of Clinical Gastroenterology. Noviembre-Diciembre 2014. 48 (Suppl 1): S87-90.
  • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease. Eating, diet and nutrition for NAFLD & NASH. U. S. Department of Health and Human Services. Abril 2021.
  • Panahi Y, Kianpour P, et al. Efficacy of artichoke leaf extract in non-alcoholic fatty liver disease: a pilot double-blind randomized controlled trial. Phytotherapy Research. Julio 2018. 32 (7): 1382-1387.
  • Wadhawan, M., & Anand, A. C. (2016). Coffee and Liver Disease. Journal of Clinical and Experimental Hepatology. https://doi.org/10.1016/j.jceh.2016.02.003.
  • Wang Y-P, Cheng M-L, et al. Effects of blueberry on hepatic fibrosis and transcription factor Nrf2 in rats. World Journal of Gastroenterology. Junio 2010. 16 (21): 2657-63.
  • Zou L, Zhang R, et al. Garlic and liver diseases. The liver. Oxidative stress and dietary antioxidants. 2018. 337-347.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.