Redukcja tkanki tłuszczowej - 5 najlepszych sposobów

Nie od dziś zastanawiasz się jak zwalczyć uciążliwą tkankę tłuszczową? Zapoznaj się z poniższymi sposobami najszybciej jak to możliwe i ciesz się smukłą, zdrową sylwetką. 
Redukcja tkanki tłuszczowej - 5 najlepszych sposobów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Od dłuższego już czasu starasz się schudnąć, ale Twoje wysiłki nie przynoszą pożądanych rezultatów? Może warto się zastanowić, czy i jakie popełniasz błędy.  Redukcja tkanki tłuszczowej wymaga systematyczności i konsekwencji, ale istnieje też szereg sposobów, które ułatwią ten proces. Poznaj je wraz z nami. 

Najważniejsze jest abyśmy pamiętali, że niektóre z przyjętych nawyków mogą wpływać na nasz organizm w nieprzewidziany sposób.

Redukcja tkanki tłuszczowej i zmniejszenie wagi nie ma nic wspólnego z restrykcyjną i surową dietą. A przecież to jako pierwsze przychodzi nam na myśl, prawda?

Tkanka tłuszczowa to nie tylko tkanka magazynująca tłuszcz i pełniąca rolę ochronną. To ważny narząd endokrynny, będący zarówno miejscem powstawania, jak i scalania sygnałów wysyłanych z różnych tkanek. Jednak często stanowi nasz balast, którego chcemy się pozbyć. Szczególnie jeśli występuje na brzuchu. 

Zapoznaj się z poniższą listą 5 najlepszych sposobów na zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zastosuj je w swojej codzienności.

W krótkim czasie zauważysz, że redukcja tkanki tłuszczowej jest możliwa bez inwazyjnych zabiegów. Szczupła sylwetka jest zawsze w modzie, ale szczególnie powinno zależeć nam na naszym zdrowiu.

1. Unikaj restrykcyjnych diet

Oto pierwsza dobra wiadomość: surowe diety nie są skutecznym rozwiązaniem. To tylko iluzja możliwości utracenia kilku kilogramów w krótkim czasie, nikt jednak nie wspomina o skutkach ubocznych.

Nawet jeśli zauważysz, że Twoje ciało jest smuklejsze – nie pozbędziesz się w ten sposób tkanki tłusczowej, a iluzoryczne uczucie utraty wagi powróci wraz z dodatowymi kilogramami. 

Dlaczego tak się dzieje? Nasze ciało zauważa, że zmieniliśmy nawyki i nie dostarczamy już potrzebnego pożywienia, do którego zostało przyzwyczajone i którego potrzebuje.

W ten sposób podejmuje środki ochronne, jednym z nich jest nagromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Jeśli przestaniesz nagle jeść: Twoje ciało w ramach reakcji obronnej zacznie gromadzić tłuszcz, aby sprawnie zaspokoić Twoje potrzeby energetyczne. 

Pamiętaj, że zarówno węglowodany, jak i tłuszcze dostarczają energii do wykonywania codziennych czynności.

Co należy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest zdrowa i zbilansowana dieta oparta na kilku małych porcjach jedzenia w ciągu dnia. W ten sposób Twój organizm będzie wiedział, że regularnie odbiera składniki odżywcze potrzebne mu do właściwej pracy i przestanie chomikować tłuszcz.

Redukcja tkanki tłuszczowej powinna się opierać na małych, zdrowych posiłkach. 

2. Naturalna żywność górą!

Nie trudno się domyślić, że zbilansowana dieta zaakcentowana w poprzednim punkcie powinna opierać się na naturalnej a nie przetworzonej żywności. Redukcja tkanki tłuszczowej wymaga pewnych zmian w zawartości naszych lodówek.

zdrowe jedzenie redukcja tkanki tłuszczowej

Wystarczy tylko przypomnieć sobie z czego zostały wykonane przetworzone produkty spożywcze: składają się z niezdrowych tłuszczów, substancji słodzących i konserwantów, które doprowadzają do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie.

Kiedy szybko nie spalimy takich kalorii zamienią się w widoczny tłuszcz na naszym ciele.

Nie istnieje uniwersalna dieta na redukcję tkanki tłuszczowej – należy dostosować ją do dziennego zapotrzebowania kalorycznego, uzależnionego od masy ciała, wzrostu, wieku i trybu życia. Codzienną podaż kalorii powinno się zmniejszyć o około 10–20%, co pozwala na chudnięcie 2–3 kg miesięcznie

W kilku prostych krokach możesz żyć zdrowiej i smaczniej. Zamiast gotowych soków ze supermarketu – przygotuj swoje własne w domowym zaciszu.

Nic tak nie smakuje jak sok ze świeżo wyciskanych owoców. Przekąski w postaci chipsów zamień na chrupiące warzywa z piekarnika.

Zrezygnuj ze smażenia potraw, równie smaczne będą te z piekarnika. Przed wdrożeniem tych wszystkich zdrowych zmian, możesz podjąć się też detoksykacji organizmu w naturalny sposób.

3. Redukcja tkanki tłuszczowej a pożywne śniadanie

Stwierdzenie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia to nie żaden zabobon. Udowodniono, że osoby, które systematycznie spożywają syte śniadanie mają mniejsze skłonności do przybierania na wadze.

Jaki jest tego powód? To bardzo proste: Twój organizm potrzebuje czegoś co obudzi jego metabolizm po długim śnie.

Zaczynając dzień należy dostarczyć ciału niezbędnych składników odżywczych oraz błonnika, a co za tym idzie energii do zmagania się z codziennymi czynnościami.

Warto o tym pamiętać, bowiem pomijanie pierwszego posiłku bądź spożywanie niezdrowych produktów na śniadanie prowadzi do nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Specjaliści są zgodni, że śniadanie powinno obfitować we wszystkie trzy makroskładniki: zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany. Pozwala to uzyskać niezbędne mikroelementy, które pomogą nam z energią wkroczyć w nadchodzący dzień pełen obowiązków.

4. Dobieraj odpowiednie dodatki, przyprawy i sosy

 

Odpowiednio przeprowadzony proces zmniejszania tkanki tłuszczowej powinien opierać się na zbilansowanej diecie, co potwierdzają trzy poprzednie wskazówki.

Posiłki powinny dostarczać wszystkich składników odżywczych. wskazane proporcje to: 50% węglowodanów, 30% białek i 20% tłuszczów. A co z dodatkami do naszych potraw?

ketchup sosy

Jeśli marzysz o smukłej sylwetce: unikaj niepotrzebnych, przetworzonych dodatków do jedzenia: takich jak gotowe sosy. Zamiast kupować majonez i ketchup w sklepie – przygotuj w domu lekkie i bogate w zdrowe tłuszcze dipy.

Domowy majonez jest nie tylko zdrowszy, ale też dużo smaczniejszy. Możesz też wybrać zdrowy winegret czy skomponować własny ulubiony dip do warzyw. 

Może i wybieranie gotowych sosów jest mniej angażujące i wymaga niewielkiej ilości czasu, ale pozwala szybciej nagromadzać się tkance tłuszczowej.

Ponadto wybierając olej z awokado czy olej kokosowy bądź oliwę extra virgin – wybierasz produkty, które są bogate w zdrowe tłuszcze, dbają o zdrowie naszych tętnic i żył, nie dodają Ci kilogramów.

5. Oleje w sprayu

Przyznaj szczerze: zazwyczaj używasz margaryny bądź masła i smalcu do smażenia? Bez wątpienia dodają potrawom unikatowego smaku, jednak dodają też kilogramów.

Tego rodzaju tłuszcze stanowią sporą przeszkodę w zrzucaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zalecamy stosowanie rewolucyjnego sposobu jakim jest olej w sprayu. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak pozwala to ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów i przy niewielkiej ilości przygotować smaczną, ulubioną potrawę. 

Chociaż samo smażenie niczym nie różni się od tradycyjnego, kaloryczność posiłków nie wzrasta. Oczywiście alternatywę stanowią oleje roślinne, jednak wciąż istnieje ryzyko że przesadzimy z ich ilością.

Warto kontrolować dawki implementowanych tłuszczów, chociażby przy pomocy łyżeczki. W ten sposób możesz pilnować dozwolonej dla zdrowia dawki.

Pewnie myślałeś, że jedną ze wskazówek będzie surowa dieta i morderczy trening? Jak widzisz można przeprowadzić redukcję tkanki tłuszczowej w zupełnie inny sposób.

Od dziś w zdrowym stylu możesz pozbyć się znienawidzonej oponki z brzucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diaz-Herrera, J., Salvador-Pichilingue, J., & Maguiña-Vargas, C. (2017). Revista médica herediana : órgano oficial de la Facultad de Medicina “Alberto Hurtado”, Universidad Peruana Cayetano Heredia, Lima, Peru. Revista Médica Herediana. https://doi.org/10.20453/rmh.v27i4.2992
  • Navarro, E., Cano, P., & Garcia, R. (2005). Hernia discal lumbar. Jano.
  • PIERA FERNÁNDEZ, M. (2001). Lumbalgia y ciática. Revisión. Farmacia Profesional.
  • Mayor, D. F. (2009). Electroacupuntura para la ciática. Revista Internacional de Acupuntura. https://doi.org/10.1016/S1887-8369(09)71578-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.