Rakotwórcza żywność - jakich produktów należy unikać?

Aby możliwie jak najdłużej zachować zdrowie i dobre samopoczucie oraz nie wystawiać się niepotrzebnie na szkodliwe czynniki, należy między innymi ograniczyć spożycie pewnych produktów, ponieważ mogą one być znacznie bardziej szkodliwe, niż się nam wydaje.
Rakotwórcza żywność - jakich produktów należy unikać?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Nowotwór to jedna z chorób, które wzbudzają w nas strach, a współczesna medycyna nie znalazła na niego jeszcze rozwiązania. Zdaniem badaczy, istnieje ścisły związek między tą chorobą a naszym sposobem odżywiania się. Dlatego też warto zdefiniować termin rakotwórcza żywność, by móc unikać pewnych produktów.

Oczywiście, wiele czynników może mieć wpływ na pojawienie się nowotworów  i do pewnego stopnia wszyscy jesteśmy na niego narażeni. Związek raka z naszymi nawykami żywieniowymi jest bardzo złożony, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę, że każdy z nas je inaczej, inne produkty i sięga po nie o rozmaitych porach.

Okazuje się jednak, że istnieje grupa produktów, którą można by nazwać rakotwórcza żywność. Dowiedziono naukowo, że ma ona znaczny wpływ na zwiększenie się prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu. Niepokojący jest fakt, że żywność ta jest stałym elementem diety większości z nas – często wynika to z naszej niewiedzy.

Dlatego też instytucje takie jak Amerykański Instytut Badań nad Nowotworem (w skrócie: AICR) tworzą raporty, by dostarczyć nam możliwie jak najbardziej dokładnych informacji w kwestii żywności, której należy unikać lub ograniczyć.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacją na temat ośmiu produktów, których należy unikać w trosce o nasze zdrowie.

1. Rakotwórcza żywność – przetworzone produkty

Każdy rodzaj przetworzonej żywności jest pełen dodatkowych substancji chemicznych, takich jak między innymi sztuczne barwniki, słodziki czy konserwanty. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że są one szkodliwe dla naszego zdrowia.

Przetworzona żywność

Substancje, jakie znajdujemy między innymi w żywności wędzonej oraz w wędlinach są odpowiedzialne między innymi za zwiększone ryzyko wystąpienia raka wątroby, żołądka i jelita grubego.

2. Przetworzony cukier

Biały cukier, stanowiący przetworzoną substancję chemiczną, znany jest jako “pożywka dla nowotworów”, ponieważ pobudza i przyspiesza wzrost złośliwych komórek nowotworowych.

Słodziki takie jak fruktoza bywają jeszcze bardziej szkodliwe, ponieważ przyspieszają namnażanie się złośliwych komórek. Okazuje się niestety, że biały cukier znajduje się w wielu produktach, po które sięgamy praktycznie codziennie.

Są to między innymi:

  • Ciastka
  • Ciasta i torty
  • Przekąski
  • Słodycze
  • Napoje energetyczne
  • Sosy
  • Makaron
  • Produkty z puszki

3. Czerwone mięso

Nadmierne spożywanie czerwonego mięsa ma ścisły związek z wzrostem ryzyka nowotworu piersi aż o 22%.

Czerwone mięso

Amerykański Instytut Badań nad Nowotworem donosi, iż osoby często spożywające steki wołowe wykazują aż o 36% większe ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.

4. Biała mąka

Biała mąka to jeden z produktów o najwyższym indeksie glikemicznym. Bezpośrednio łączy się ją ze wzrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych w naszym organizmie.

Podczas procesu wybielania mąki, traci się ważna część składników odżywczych i właściwości mąki. Zastępuje się je natomiast substancjami agresywnymi, szkodliwymi dla naszego organizmu.

5. Produkty smażone

Smażona żywność zawiera wysoki poziom silnie rakotwórczej substancji znanej jako akrylamid. Powstaje on, gdy żywność poddawana jest obróbce w wysokich temperaturach.

Produkty smażone

Ten silnie szkodliwy składnik może się pojawić w dowolnym produkcie, który przygotowujemy w temperaturze wyższej niż 120 stopni Celsjusza. Dlatego też żywność przygotowana na marze lub w mikrofalówce jest znacznie zdrowsza, niż produkty smażone, pieczone i przygotowywane na grillu.

Produkty smażone to rakotwórcza żywność, ponieważ stanowi źródło niezdrowych tłuszczy trans, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Nie tylko mogą przyczynić się do powstawania nowotworów, ale też chorób układu sercowo – naczyniowego oraz cukrzycy typu 2.

6. Żywność modyfikowana genetycznie jest rakotwórcza

Na niekorzyść dla nas wszystkich, żywność modyfikowana genetycznie podbiła rynek i znajduje się w większości produktów, jakie codziennie kupujemy do naszej kuchni. Jest to niestety rakotwórcza żywność.

Zarówno czynniki modyfikowane genetycznie, jak i składniki chemiczne używane do konserwacji żywności są bezpośrednio powiązane ze zwiększonym ryzykiem powstawania guzów w organizmie.

Najczęściej modyfikuje się genetycznie kukurydzę, rzepak oraz ponadto soję.

7. Prażona kukurydza z mikrofalówki

Przygotowana w domu prażona kukurydza jest zdrowa i może dostarczyć naszemu organizmowi cennych składników odżywczych.

Nie należy jednak mylić jej ze sprzedawaną w torebkach kukurydzą przeznaczoną do prażenia w kuchence mikrofalowej. Choć jest to naprawdę smaczna przekąska, jest upakowana wręcz szkodliwymi składnikami chemicznymi bezpośrednio powiązanymi z występowaniem raka.

Prażona kukurydza

Związki chemiczne uwalniane w procesie prażenia w mikrofalówce mogą powodować rozmaite rodzaje nowotworów, a nawet prowadzić do bezpłodności. Ponadto, środek zwany diacetylem, często obecny w tego rodzaju produktach, jest bezpośrednio powiązany z groźnymi chorobami płuc.

Jak gdyby tego było mało, prażona kukurydza do przygotowywania w kuchence mikrofalowej, jest również pełna genetycznie modyfikowanych składników.

Może zainteresuje Cię również przeczytanie artykułu: Popcorn – jakie właściwości zdrowotne kryje?

8. Przypalone produkty to rakotwórcza żywność

Żywność przypalona w procesie przyrządzania to rakotwórcza żywność. Dzieje się tak dlatego, że przypalanie sprawia, że w pokarmie pojawiają się szkodliwe cząsteczki pobudzające rozwój nowotworów.

Najlepiej byłoby przygotowywać dania średnio wypieczone, a nie przypalone, aby unikać ryzyka choroby.

Rozwój badań nad chorobą nowotworową ma jeszcze długą przyszłość. Jak dotąd nie wiemy wszystkiego. Warto jednak wykorzystać wiedzę dostępną obecnie i zmienić swoje nawyki żywieniowe już od dziś. 

Postaraj się, żeby Twoją dietę wypełniła organiczna żywność, bogata w bezcenne składniki odżywcze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.