Rak szyjki macicy - 8 najważniejszych symptomów

Rak szyjki macicy to drugi najpowszechniejszy wśród kobiet rodzaj nowotworu. Na szczęście wykryty wcześnie, może być całkowicie wyleczony. Dlatego tak ważne jest poznanie najpopularniejszych symptomów oraz przeprowadzanie badań kontrolnych.
Rak szyjki macicy - 8 najważniejszych symptomów

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Rak szyjki macicy to drugi najbardziej powszechny wśród kobiet typ nowotworu. Chociaż statystyki mogą być zatrważające, chorobie tej można zapobiegać, a odkryta wystarczająco wcześnie, jest w pełni uleczalna.

Rak szyjki macicy przejawia się kilkoma ważnymi symptomami, zapoznaj się z nimi!

Rak szyjki macicy

Nowotwór ten zwykle pojawia się na komórkach powierzchownych szyjki macicy. Może być zdiagnozowany na czas dzięki regularnym badaniom ginekologicznym, jako że jego rozwój jest dość powolny.

Pierwszy etap to przed-nowotworowy stan znany jako dysplazja. Następnie, zanim przekształci się w nowotwór, minie dużo czasu. Główną przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony drogą płciową.

Chociaż niektóre infekcje same znikają, inne mogą wywołać nieprawidłowy wzrost komórek w szyjce macicy. Zwykle na początku nie ma żadnych wyraźnych objawów. Istnieje jednak kilka sygnałów ostrzegawczych, dzięki którym rak szyjki macicy może być wykryty.

Zobaczmy co to za symptomy.

1. Niewytłumaczalna utrata wagi

Nagła utrata wagi bez przechodzenia na dietę lub intensywnych ćwiczeń, nigdy nie powinna być ignorowana, pod żadnym pozorem. Tak, nawet jeżeli to coś, o czym od dawna marzyłaś.

Zdziwienie na wadze może oznaczać rak szyjki macicy

Ten objaw może być spowodowany kilkoma czynnikami. Pojawia się u pacjentek z rakiem szyjki macicy, które cierpią na brak apetytu i składników odżywczych.

Anormalny rozrost tkanek może mieć negatywny wpływ na stan Twojego układu pokarmowego. To sprawia, że organizm przestaje trawić żywność w prawidłowy sposób.

2. Zapalenia oraz zatrzymanie płynów w organizmie

Zmiany w komórkach szyjki macicy mogą być również rozpoznane poprzez zachwianie równowagi w procesach zapalnych. To natomiast może prowadzić do zatrzymania płynów w organizmie.

Rak szyjki macicy powoduje zapalenia w okolicach brzucha, nóg oraz generalnie dolnej partii ciała. Dzieje się tak, ponieważ choroba ta atakuje również naczynia krwionośne.

3. Rak szyjki macicy może powodować zapalenie pęcherza moczowego

Kobiety, które regularnie cierpią na zapalenie pęcherza moczowego, powinny mieć świadomość, że problem ten może być powiązany z rakiem szyjki macicy. Chociaż to rzadkie, ten symptom jest również rezultatem zapalenia szyjki macicy oraz pęcherza w wyniku rozwijającego się nowotworu.

Termofor na brzuchu

Guzy zwykle uciskają te organy, blokując przepływ moczu oraz powodując ból w cewce moczowej.

4. Brodawki na genitaliach

Brodawki weneryczne to wyraźny znak na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest zwykle odpowiedzialny za pojawienie się raka szyjki macicy. Te małe zmiany skórne są nie tylko niemiłe dla oka, ale mają też tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się.

5. Nietypowa wydzielina

Zmiany w Twojej wydzielinie z pochwy są zwykle rezultatem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej spowodowanej zaburzeniami w naturalnym pH. Jeśli upławy są wodniste lub posiadają nietypową konsystencję i zapach, istnieje prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest rak szyjki macicy.

Kobieca talia

Dzieje się tak ponieważ zmiany w tkankach ścianek macicy prowadzą do uwalniania się pewnych wydzielin.

6. Ból podczas stosunku seksualnego

Istnieje wiele czynników mogących powodować ból podczas stosunku seksualnego. Niemniej jednak pojawienie się guza w macicy to możliwość, której nie powinniśmy wykluczać.

Rak szyjki macicy powoduje zapalenia ścianek macicy. To natomiast wpływa na naturalne nawilżenie pochwy.

7. Napięcie w okolicach lędźwi

Jak każdy inny rodzaj nowotworu, rak szyjki macicy poważnie wpływa na procesy zapalne w tkankach ciała. Ponadto problemy z krążeniem mogą spowodować, że Twoje mięśnie i tkanki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu oraz innych składników odżywczych.

Lędźwie

To sprawia, że mięśnie “ugniatają się” powodując stałe uczucie bólu zwykle w okolicach lędźwi lub w nogach.

8. Anemia

Wraz z postępem choroby, Twój organizm nie wykorzystuje w odpowiedni sposób wszystkich składników odżywczych, co prowadzi do utraty apetytu. To powoduje zwiększone uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Dodatkowo może to doprowadzić do pojawienia się ostrej anemii, które między innymi atakuje Twoje zdolności poznawcze.

Ten symptom jest również powszechny, kiedy rak powoduje nieregularne krwawienia oraz bardzo obfite miesiączki. Jako kobieta powinnaś być bardzo uważna oraz obserwować powyższe symptomy. Jeśli miałabyś jakiekolwiek wątpliwości, udaj się na badania cytologiczne.

Regularne badania kontrolne są niezastąpione w udanym leczeniu tego schorzenia, szczególnie jeśli rak szyjki macicy już wystąpił w Twojej rodzinie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.