Rak jelita - nie ignoruj wczesnych objawów

Rak jelita jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, z największą liczbą przypadków śmiertelnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyka on 10-15% ludzi na całym świecie. Poznaj 7 wczesnych objawów choroby, której nie wolno pod żadnym względem ignorować.
Rak jelita - nie ignoruj wczesnych objawów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rak jelita to jeden z najgroźniejszych nowotworów, prowadzący do najwyższej liczby zgonów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rak jelita dotyka od 10 do 15 procent społeczeństwa.

Rozwija się kiedy okrężnica zaczyna w niekontrolowany sposób wykształcać grudki w wyściółce jelita grubego.

Tak samo jak w przypadku innych nowotworów, rak jelita może zaatakować organizm nagle i w krótkim czasie doprowadzić do licznych komplikacji. Choroba ta jest niezwykle groźna.

Prawdopodobieństwo zachorowania na nią wzrasta u osób, które mają polipy w okrężnicy, w których rodzinie zanotowano przypadki tego typu nowotworu lub które cierpią na wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

Rak jelita grubego – wczesna diagnoza

Wczesne zdiagnozowanie choroby i stosowne leczenie mogą zwiększyć szanse chorego na przedłużenie życia. Dlatego właśnie należy znać początkowe objawy raka jelita i bezwzględnie zgłosić się do specjalisty w przypadku jakichkolwiek podejrzeń.

Przyjrzyjmy się siedmiu najczęstszym objawom, na które trzeba zwracać uwagę.

1. Zmiany w stolcu

Wizyta w toalecie

Zarówno zaparcia, jak i rozwolnienie mogą wynikać ze zmian nowotworowych w komórkach jelita grubego.

Jeśli przez dłuższy czas nie możesz się wypróżnić, robisz to zbyt często albo Twój stolec jest ołówkowaty, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Objawy te mogą oczywiście wynikać z wielu różnych problemów, w tym z twoich nawyków żywieniowych. Pamiętaj jednak, że ich długotrwałe występowanie może być jedną z pierwszych oznak raka jelita.

2. Krew w stolcu

Według informacji opublikowanych przez Cleveland Clinic, obecność krwi w stolcu jest jednym z najpoważniejszych sygnałów powiązanych z rakiem jelita.

Co prawda istnieją inne przyczyny takiego stanu rzeczy, ale krew w stolcu często wskazuje, że w jelicie grubym rozwija się nowotwór.

Innymi przyczynami mogą być:

  • Nieżyt żołądka
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • Choroba Crohna
  • Chroniczne zaparcia

Przeczytaj także artykuł: Zaparcia – leczenie naturalnymi naparami

3. Anemia

próbki krwi

Anemia jest chorobą wywoływaną zbyt niskim poziomem czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek ciała.

Osoby chore na anemię najczęściej czują się bardzo osłabione i przemęczone. Zdarza im się to nawet, kiedy odpowiednio długo śpią i stosują zdrową dietę.

Przyczynami anemii mogą być uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta lub nadmierna utrata krwi. Nie można jednak wykluczyć, że anemia jest także konsekwencją rozwijającego się raka jelita.

4. Bóle brzucha

Zwykły ból brzucha może być wynikiem niestrawności lub innych drobnych dolegliwości. Nie należy zatem natychmiast wiązać go z rakiem jelita. Jeśli jednak ból regularnie powraca i nie wydaje się być powiązany z żadną konkretną przyczyną, warto udać się do specjalisty, aby przyjrzał się temu problemowi.

Pojawiający się znienacka ból może być oznaką postępujących zmian w środowisku jelita. Może on również sygnalizować zmiany we florze bakteryjnej albo być symptomem wynikającym z nadmiernego rozrostu komórek w tym obszarze.

5. Nagła utrata wagi

Stopy na wadze

Niemal wszyscy postrzegają chudnięcie jako proces pozytywny. Rzeczywiście tak jest, pod warunkiem, że wynika to z uprawiania sportu i stosowania zdrowej diety.

Jeśli zauważymy nagłą utratę wagi, niemal zawsze jest to oznaka jakiejś choroby. W przypadku raka jelita chorzy zauważają również spadek apetytu.

To z kolei prowadzi do schorzeń wynikających z niedoboru niektórych składników odżywczych.

6. Wymioty

Wymioty spowodowane niestrawnością lub jakimikolwiek problemami ze strony układu trawiennego mogą się zdarzać dość często i zazwyczaj bardzo szybko ustępują.

Jeśli jednak wymioty stają się nawracającym problemem lub pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą być oznaką czegoś poważnego.

Przyczyny mogą być różne, ale nie można wykluczyć, że jest to rak jelita. Odbiegający od normy rozrost komórek jelita wpływa na układ trawienny, co może powodować wymioty.

To z kolei prowadzi do odwodnienia, zmęczenia i nadkwaśności.

7. Wzdęcia

Ból brzucha i wzdęcie

Kumulacja gazów w jelitach może być spowodowana zmianami we florze bakteryjnej wywołanymi obecnością komórek nowotworowych.

Może to być naturalnie objaw innych zmian w organizmie. Przyczyną wzdęć może być spożywanie niektórych produktów, a także różnego rodzaju schorzenia albo niezdrowe nawyki zdrowotne.

Kluczem do wczesnego wykrycia raka jelita jest umiejętność dostrzeżenia tych objawów oraz ich obserwacja. Jeśli zauważysz dwa lub więcej z powyższych objawów, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza na badania. Aby cieszyć się zdrowiem, należy dbać o siebie i regularnie wykonywać badania.

Przeczytaj także artykuł: Wzdęcia i gazy – pomoże aloes i papaja


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Astin, M., Griffin, T., Neal, R. D., Rose, P., & Hamilton, W. (2011). The diagnostic value of symptoms for colorectal cancer in primary care: a systematic review. The British journal of general practice : the journal of the Royal College of General Practitioners, 61(586), e231–e243. https://doi.org/10.3399/bjgp11X572427
  • Bapuji SB, Sawatzky JA V. Understanding weight loss in patients with colorectal cancer: A human response to illness. Oncol Nurs Forum. 2010;
  • Colorectal (colon) cancer. Retrieved from https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14501-colorectal-colon-cancer
  • Edna TH, Karlsen V, Jullumstrø E, Lydersen S. Prevalence of anaemia at diagnosis of colorectal cancer: Assessment of associated risk factors. Hepatogastroenterology. 2012;
  • Han, S., Gao, J., Zhou, Q., Liu, S., Wen, C., & Yang, X. (2018). Role of intestinal flora in colorectal cancer from the metabolite perspective: a systematic review. Cancer management and research, 10, 199–206. https://doi.org/10.2147/CMAR.S153482
  • Sundbøll, J., Thygesen, S. K., Veres, K., Liao, D., Zhao, J., Gregersen, H., & Sørensen, H. T. (2019). Risk of cancer in patients with constipation. Clinical epidemiology, 11, 299–310. https://doi.org/10.2147/CLEP.S205957

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.