Rak błony śluzowej macicy - 5 ważnych faktów

Nowotwór macicy najczęściej dopada kobiety po okresie menopauzy. Jeśli jednak w Twojej rodzinie były przypadki zachorowań, wykonaj badania profilaktyczne jak najszybciej.
Rak błony śluzowej macicy - 5 ważnych faktów

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2016

Rak błony śluzowej macicy dotyka 1 na 100 kobiet, najczęściej w wieku po okresie menopauzy. Jest to najpowszechniejszy rodzaj nowotworu narządów rodnych kobiety, na szczęście jednak o nie najwyższym wskaźniku śmiertelności.

Jak w przypadku wszystkich tego typu schorzeń, im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie. Wciąż nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny rozwoju tego nowotworu, ale jeśli interesuje Cię rak endometrium i jego objawy, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Rak błony śluzowej macicy: Co musisz wiedzieć?

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozwija się ten rodzaj nowotworu, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się bliżej budowie macicy i zachodzącym w niej zmianom.

1. Budowa i funkcje macicy

  • Macica jest bardzo ważnym organem układu rozrodczego kobiety, w którym rozwija się zarodek, a następnie płód. Macica składa się z dwóch części: szyjki umiejscowionej na dole macicy i skierowanej do dołu, w kierunku pochwy oraz jamy macicy, w której właśnie w trakcie ciąży rozwija się dziecko.
  • Ściany macicy są zbudowane z trzech warstw: błony surowiczej, błony mięśniowej oraz błony śluzowej, czyli tzw. endometrium. 
  • W czasie cyklu menstruacyjnego w zależności od poziomu hormonów w organizmie kobiety w macicy zachodzą pewne zmiany. W trakcie owulacji, gdy wydzielany jest estrogen, endometrium staje się grubsze, by w przypadku zapłodnienia móc dostarczyć zarodkowi niezbędne substancje odżywcze.
  • Po zakończeniu owulacji, błona śluzowa macicy złuszcza się, powodując tym samym krwawienie menstruacyjne. Proces ten powtarza się co miesiąc przez niemal całe życie kobiety do czasu menopauzy, z wyłączeniem ciąży.

Menopauza dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 50 a 60 rokiem życia i to właśnie kobiety z tej grupy wiekowej są najbardziej narażone na takie schorzenia układu rozrodczego, jak rak błony śluzowej macicy czy tzw. mięsaki.

Rak endometrium

2. Czynniki ryzyka: nadciśnienie i otyłość

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku tego artykułu, dokładne przyczyny takich schorzeń jak rak macicy nie są znane, istnieje jednak dwa czynniki ryzyka, które mogą mieć znaczenie w rozwoju komórek nowotworowych w błonie śluzowej tego organu.

Chodzi w tym wypadku o nadciśnienie i otyłość. Dlaczego?

  • Tkanka tłuszczowa odkładająca się w organizmie osób otyłych zwiększa ryzyko podwyższenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Związane z tym zaburzenia metaboliczne prowadzą do nagłych wyrzutów estrogenu.
  • Wpływa to negatywnie na tkankę łączną w gruczołach piersiowych, pochwie oraz endometrium i znacznie zwiększa ryzyko rozwoju komórek nowotworowych.

Warto podkreślić, że rak błony śluzowej macicy nie jest bezpośrednio wywoływany przez otyłość, jednak zwiększa ryzyko zachorowania, co powinniśmy mieć na uwadze dbając o nasz codzienny jadłospis i aktywność fizyczną.

3. Rak macicy a lek na nowotwór piersi

Substancja o nazwie tamoksyfen, obecna w lekach zażywanych przez osoby cierpiące na nowotwory piersi, może być kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka błony śluzowej macicy.

Tamoksyfen zaburza bowiem naturalny poziom hormonów w organizmie, przez co może wywoływać niechciane zmiany w strukturze macicy.

4. Objawy raka macicy

Ból brzucha

Do głównych objawów, które najczęściej daje rak endometrium możemy zaliczyć:

  • Krwawienie pomiędzy miesiączkami lub po okresie menopauzy.
  • Ciągły i intensywny ból brzucha.
  • Ucisk i ostry ból w okolicach miednicy lub w dole pleców.
  • Silny ból w trakcie stosunku.
  • Ból przy oddawaniu moczu.

5. Najważniejsza jest profilaktyka

Wizyta u lekarza

Jedna rzecz, o której należy pamiętać to fakt, iż rak endometrium, jak sama nazwa wskazuje rozwija się w błonie śluzowej, a więc w wewnętrznej błonie macicy. Właśnie dlatego, zwłaszcza na początku, zwykła cytologia może nie wykazać obecności komórek nowotworowych.

Rozwiązanie może być biopsja błony śluzowej, podczas której lekarz pobiera niewielką próbkę, która pozwala na dokładniejsze zbadanie jej pod mikroskopem. Inną metodą jest USG dopochwowe.

Pamiętaj, że jeśli w Twojej rodzinie były już przypadki zachorowania na nowotwory, powinnaś badać się częściej i dbać o profilaktykę. Jak mówi przysłowie: ,,zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Rak błony śluzowej macicy jest nowotworem, który względnie dobrze rokuje na przyszłość i nie opiera się leczeniu, właśnie dlatego kluczem jest wczesna diagnoza. Nie warto zwlekać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.