Quinotto z pieczarkami i kurczakiem – obiad idealny!

Quinotto, czyli risotto z komosy ryżowej, to fantastyczna propozycja dla osób, które chcą odżywiać się zdrowo i lekko. Z dodatkiem pieczarek, kurczaka i porów smakuje naprawdę wyśmienicie!
Quinotto z pieczarkami i kurczakiem – obiad idealny!

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nasze quinotto z pieczarkami i kurczakiem to nic innego jak jedna z wariacji popularnego włoskiego dania – risotto. A ponieważ zamiast ryżu bazuje ono na komosie ryżowej, zostało ochrzczone właśnie pod tą nazwą.

Danie to jest nie tylko pyszne, ale także bardzo odżywcze. Obfituje w wartościowe białka (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), dobry cholesterol (HDL), witaminy i minerały.

Quinotto z pieczarkami to świetna propozycja dla osób uczulonych na gluten. Ponadto znakomicie sprawdza się jako pełnowartościowe danie każdej diety odchudzającej oraz jako kompletny posiłek dla osób aktywnych i regularnie trenujących.

Jeśli nie jadasz mięsa, z powodzeniem możesz zastąpić kurczaka seitanem – to idealne rozwiązanie dla wegetarian, a nawet dla wegan. Poznaj klasyczny przepis, który możesz modyfikować do woli wedle własnych kulinarnych upodobań!

Komosa ryżowa – z czym to się je?

Podstawowym produktem składającym się na quinotto z pieczarkami jest komosa ryżowa, czyli kasza zawierająca wszystkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy. Dlaczego jest ona tak zdrowa i zalecana przez dietetyków?

Komosa ryżowa
  • Quinoa jest doskonałym źródłem białka.
  • Zawiera więcej wapnia niż mleko. Co więcej, jest ono łatwo przyswajalne, a zatem idealne dla osób nie tolerujących laktozy.
  • Obfituje w potas, magnez, żelazo, miedź, mangan, witaminy z grupy B oraz witaminę młodości, czyli witaminę E. Zawiera znacznie więcej cynku niż inne zboża.
  • Ma bardzo niski indeks glikemiczny, czyli może stanowić podstawę diety osób chorujących na cukrzycę.
  • Zawiera kwasy roślinne, które obniżają poziom złego cholesterolu oraz oczyszczają ściany żył i tętnic.
  • Jest produktem niskokalorycznym.
  • Stymuluje usuwanie toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Przeczytaj także artykuł: 4 najlepsze zboża na zdrowe śniadanie

Quinotto z pieczarkami i kurczakiem – przepis

Składniki na 2 porcje

  • 1 średniej wielkości por
  • 2 piersi z kurczaka (500 g)
  • 1 łyżka stołowa masła (20 g)
  • Sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek (15 ml)
  • ¼ szklanki wywaru drobiowego (50 ml)
  • ¼ szklanki białego wina (50 ml)
  • 1 tacka pieczarek (150 g)
  • 1 łyżka stołowa parmezanu lub innego tartego sera (20 g)

Quinotto

Sposób przygotowania

  1. W pierwszej kolejności namocz ziarna komosy ryżowej i pozostaw przez około dwie godziny. Na jedną porcję ziaren przypadają dwie porcje wody. Następnie opłucz je na sicie pod bieżącą wodą i pozostaw na chwilę do odsączenia. Dla wydobycia orzechowego posmaku można po opłukaniu dodatkowo wysuszyć ziarna i podprażyć na suchej patelni.
  2. Następnie gotujemy komosę w osolonej wodzie przez 15-20 minut. Przez ten czas ziarna wchłoną całą wodę.
  3. W międzyczasie zajmij się przygotowaniem piersi z kurczaka. Jeśli wybierasz wersję wegetariańską, zastąp je seitanem.
  4. Piersi z kurczaka usmaż na patelni beztłuszczowej. Następnie pokrój je w długie paski o średniej grubości.
  5. Dokładnie umyj pieczarki. Obierz je ze skórki, jeśli uważasz to za konieczne. Pora pokrój w cienkie plasterki.
  6. Na patelnię wlej oliwę z oliwek, ustaw średni ogień i poczekaj, aż się zagrzeje. Wrzuć pieczarki i pora na olej i smaż przez kilka minut, co chwilę mieszając, aby warzywa się nie przypaliły.
  7. W miseczce wymieszaj wywar drobiowy (w wersji roślinnej – z warzyw) z białym winem.
  8. Kiedy komosa ryżowa już się ugotuje, usuń nadmiar wody i przesyp ją na patelnię z pieczarkami i porem. Następnie powoli wlewaj mieszankę wina z wywarem, cały czas mieszając.
  9. Gotuj całość na patelni jeszcze przez około 10-15 minut.
  10. Na koniec dodaj pokrojoną w paski pierś z kurczaka i danie gotowe! Posyp każdą porcję obficie startym parmezanem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

Nasze quinotto z pieczarkami i kurczakiem jest gotowe do podania na stół! Przekonaj się sam, że danie to przypadnie do gustu każdemu – rodzinie, znajomym czy gościom. Możesz podawać go samodzielnie lub z dodatkami, na przykład z sałatką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abugoch James, L. E. (2009). Quinoa (Chenopodium quinoa Willd.): Composition, chemistry, nutritional, and functional properties. Advances in Food and Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/S1043-4526(09)58001-1

  • Navruz-Varli, S., & Sanlier, N. (2016). Nutritional and health benefits of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Journal of Cereal Science. https://doi.org/10.1016/j.jcs.2016.05.004

  • Monje C. Y., R. J. P. (2006). Determinación de saponina total en quinua (Chenopodium quinoa Willd) método Espectrofotométrico. In Congreso Nacional de la Asociación Boliviana de Protección Vegetal.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.