Pusty żołądek - 7 rzeczy, których nigdy nie powinniśmy robić

Mimo, iż możemy być przyzwyczajeni do nawyków, które wydają się nieszkodliwe, takich jak picie kawy na pusty żołądek, mogą doprowadzić one do nieprzyjemnych w skutkach sytuacji - zgagi czy refluksu żołądkowo-przełykowego.
Pusty żołądek - 7 rzeczy, których nigdy nie powinniśmy robić
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sposób, w jaki rozpoczynamy swój dzień może pomóc nam zachować energię oraz być w formie przez cały dzień. Ma to szczególne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co robimy mając pusty żołądek.

Czasami nabieramy nawyków, które prowadzą do niechcianych efektów, zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i fizycznym. Przyzwyczajenia te często wydają się “nieszkodliwe”, jednak spożywając pewne produkty na pusty żołądek, możemy wraz z czasem doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. 

Dlatego dzisiaj chcielibyśmy podzielić się 7 rzeczami, których ze względu na swoje zdrowie, nie powinieneś na czczo.

Czytaj i odkrywaj!

1. Spożywanie leków przeciwzapalnych

Nie powinieneś spożywać lekarstw, takich jak aspiryna, paracetamol i generalnie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na pusty żołądek. Może doprowadzić to do poważnych powikłań związanych z układem trawiennym.

Lekarstwa

Ich składniki mogą spowodować zaburzenia w wyściółce żołądka, a w poważniejszych przypadkach doprowadzić do krwawienia.

Zalecenia

  • Aby zminimalizować negatywne efekty NLPZ, powinieneś pić mleko wraz z ich konsumpcją.
  • Jeżeli nie masz pod ręką mleka, popij je dużą ilością wody.

2. Picie kawy na pusty żołądek

Wiele osób posiada ten zwyczaj rozpoczęcia dnia “zastrzykiem energii” w postaci filiżanki kawy. Ignorują one skutki uboczne, które mogą mieć miejsce.

Chociaż nie możemy zaprzeczyć, że ten pobudzający napój zawiera wiele składników odżywczych i innych korzyści, picie kawy na pusty żołądek może być szkodliwym nawykiem.

Nawet jeśli jest to kawa bezkofeinowa, zwiększa ona produkcję kwasów w żołądku i może spowodować zgagę oraz refluks żołądka.

Zalecenia

  • Jeśli picie kawy na początek dnia jest czymś, z czego nie jesteś w stanie zrezygnować, pijaj ją z mlekiem lub ze śmietanką. Zawarty w nich tłuszcz zmniejszy negatywne skutki kawy.
  • Jeśli lubisz herbatę, powinieneś pijać ją zamiast kawy. Inną opcją mogą być naturalne smoothie.

3. Picie napojów alkoholowych

Picie napojów alkoholowych na pusty żołądek może być potencjalnie szkodliwe dla Twojej wątroby, serca oraz nerek.

Nasz organizm wchłania alkohol na pusty żołądek dwa razy szybciej niż normalnie, co niemal równa się z podawaniem alkoholu przez kroplówkę.

Alkoholizm

Jakby tego było mało, eliminacja toksyn jest wolniejsza, co tylko prowadzi do większego ryzyka zatrucia alkoholem oraz silniejszym kacem.

Zalecenia

  • Jeśli z jakiegokolwiek powodu pijesz alkohol na pusty żołądek, postaraj się jak najszybciej przekąsić coś, co zawiera masło.
  • Unikaj łączenia alkoholu z kawą lub napojami gazowanymi, ponieważ może to spotęgować jego efekt.

4. Żucie gumy

Kiedy żujemy gumę, nasze ciało produkuje substancję zwaną kwasem solnym, która może doprowadzić do niechcianych skutków ubocznych, jeśli mamy pusty żołądek.

Ten zły nawyk narusza błonę śluzową żołądka i na dłuższą metę może spowodować poważne problemy, takie jak nieżyt żołądka.

Zalecenia

  • Jeśli jesteś przyzwyczajony do żucia gumy, wybieraj takie, które posiadają w swoim składzie naturalne substancje słodzące.
  • Unikaj gum do żucia, które zawierają cukier, cyklaminian, czy aspartam.
  • Unikaj żucia gumy przez więcej niż 10 minut, nawet jeśli jesteś już po posiłku.

5. Intensywne ćwiczenia

Istnieje wiele mitów na temat porannych ćwiczeń. Są tacy, którzy wierzą, że ćwiczenia fizyczne na czczo pomagają spalić więcej kalorii.

Jednakże to bardzo mało prawdopodobne, że pusty żołądek wpłynie na ilość straconych kalorii. Wręcz przeciwnie, może nawet zmniejszyć tkankę mięśniową.

Jogging

Powinniśmy pamiętać, że nasze ciało potrzebuje substancji odżywczych, aby zacząć nowy dzień z energią. Poprzez zmuszanie go z samego rana do wykonywania ćwiczeń, aby funkcjonować, będzie sięgać po rezerwy energii.

Zalecenia

  • Zastąp intensywne ćwiczenia takimi, które nie wymagają wzmożonego wysiłku.
  • Postaraj się przynajmniej zjeść jakiś owoc przed ćwiczeniami.
  • Jeśli cierpisz na jakiekolwiek inne dolegliwości trawienne, zjedz coś porządniejszego przed wysiłkiem fizycznym.

6. Picie soku z cytrusów

Soki cytrusowe posiadają mnóstwo witamin, minerałów oraz innych ważnych składników odżywczych, które bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm.

Pomimo swoich zalet nie powinno się ich pić na pusty żołądek, ponieważ mogą podrażnić błonę śluzową żołądka, szczególnie jeśli cierpisz na dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Zalecenia

  • Jeśli chcesz pijać sok z cytrusów na pusty żołądek, zmieszaj go z taką samą ilością wody, aby uniknąć szkodliwych skutków.
  • Staraj się pijać tego typu soki podczas śniadania lub wczesnym południem.

7. Wdawanie się w kłótnie

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych udowodnili, że uczucie głodu zwiększa naszą drażliwość i w rezultacie czyni nas bardziej podatnym na sprzeczki.

Kobieta wypomina mężczyźnie

Mózg potrzebuje źródeł energii, aby funkcjonować i “kontrolować się”, co wyjaśnia, dlaczego nie jest dobrym pomysłem spędzenie dnia o pustym żołądku.

Zalecenia

  • Jeśli nie chcesz być pełnym negatywnych emocji z samego rana, zaraz po przebudzeniu wypij razem filiżankę herbaty z którymś z członków rodziny.
  • Staraj się jeść śniadanie do godziny po przebudzeniu.
  • W ten sposób bez wątpienia poprawisz swój nastrój.

Czy identyfikujesz się z jakimikolwiek nawykami w naszym artykule? teraz, kiedy już jesteś świadomy ich negatywnych efektów, podejmij odpowiednie kroki, by je poprawić, zanim przerodzą się w poważniejszy problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Galarza, V., & Cabrera, G. (2008). Hábitos alimentarios saludables. Nutrición, Salud y Alimentos ….

  • Sarabia Maheli, M., Vázquez, L. A., & Espeso Nápoles, N. (2005). Estilos saludables de vida y su relevancia en la salud del individuo. Rev Hum Med.

  • ALVARADO, I., MONTENEGRO, L., & GARCIA, O. (2013). Formación de hábitos alimentarios y de estilos de vida saludables. Curriculum de Educación Inicial. https://doi.org/10.1111/apa.12203.</p>

  • MINISTERIO DE SALUD. (2015). Ministerio de Salud. Consejo Nacional de Seguridad Social En Salud. https://doi.org/10.1108/02634500910955254.</p>


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.