Miód – 7 zaskakujących zastosowań

Miód nie tylko jest naturalnym środkiem słodzącym, ma wiele innych zastosowań. Można go stosować zarówno doustnie, jak i miejscowo. Ten słodki produkt jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych lekarstw.
Miód – 7 zaskakujących zastosowań
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Miód pszczeli jest naturalnym środkiem leczniczym o szerokim działaniu: dezynfekuje rany, przyspiesza ich gojenie, nawilża skórę, nadaje włosom niepowtarzalną miękkość, jest składnikiem rozmaitych syropów na kaszel, reguluje pracę jelit, itp.

Poznaj dziś z nami siedem najbardziej zaskakujących codziennych zastosowań miodu. Przekonaj się sama, że są one równie skuteczne, jak ich chemiczne odpowiedniki, a przy tym są one zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu i otoczenia. Miód– oto 7 zastosować.

Jak wybrać dobry miód?

Doskonale wiemy, że na rynku dostępnych jest tak wiele odmian miodu, że często nie mamy pojęcia, który wybrać. Oprócz szerokiej rozpiętości cenowej, która wskazuje na jakość miodu, mamy do wyboru również ogromną ilość jego rozmaitych odmian.

Warto zapamiętać, że najbardziej wartościowy miód, zachowujący swe lecznicze właściwości to ten, który nie został poddany działaniu wysokiej temperatury. Jak rozpoznać taki miód? O obróbce termicznej świadczy konsystencja.

Słoik miodu

Naturalny, świeży miód ma tendencję do krystalizowania się, natomiast obrobiony termicznie jest zawsze płynny.

Jeśli nie odpowiada ci twarda konsystencja naturalnego miodu, zawsze możesz go rozpuścić w domowych warunkach, na przykład w bemarze.

Nie kupuj najtańszego miodu, zwracaj raczej uwagę na jakość produktu, a nie wyłącznie na jego cenę. Warto wybierać miód jak najbardziej naturalny, najlepiej z ekologicznych pasiek. W ten sposób będziesz miała pewność, że nie zawiera on konserwantów ani żadnych szkodliwych substancji chemicznych.

1. Miód leczy rany i przyspiesza ich zabliźnianie

Zraniłaś się lub oparzyłaś i chcesz szybko i skutecznie wyleczyć ranę?

Nałóż na ranę odrobinę miodu – ten słodki produkt posiada niesamowite właściwości przeciwbakteryjne, które skutecznie eliminują wszelkiego rodzaju mikroby, które dostały się do rany.

Ponadto miód jest cennym naturalnym środkiem przeciwzapalnym oraz wspomaga pracę układu odpornościowego organizmu. Pomaga również złagodzić podrażnienie skóry i ból oraz przyspiesza proces zabliźniania ran.

Jak stosować miód do leczenia ran? Wystarczy nanieść odrobinę miodu na ranę, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać zabieg tak długo, aż rana się zamknie.

Przeczytaj koniecznie: Jak zdezynfekować ranę?

2. Miodowa maseczka do twarzy

Miodowa pielęgnacja cery

Miód pszczeli jest doskonałym środkiem nawilżającym skórę. W odróżnieniu od olejków zapobiega wysuszaniu się naskórka i nie pozostawia na nim oleistej warstwy. Dzięki tym właściwościom jest on niezastąpionym składnikiem rozmaitych maseczek do twarzy.

Maseczka z dodatkiem miodu idealnie nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry: suchej, mieszanej, tłustej, a nawet tej ze skłonnością do wyprysków i trądziku. Ten naturalny słodki składnik posiada bowiem silne właściwości antybakteryjne.

Do pielęgnacji cery możesz stosować maseczki z zawartością miodu lub nakładać produkt bezpośrednio na skórę bez żadnych dodatków. Wystarczy rozprowadzić miód po skórze twarzy i pozostawić na około pół godziny. Następnie dokładnie zmyj twarz letnią wodą.

3. Naturalny szampon do włosów

Coraz więcej osób rzeczywiście troszczy się o swoje włosy i nie chce stosować naszpikowanych chemią szamponów. Jeśli i ty do nich należysz lub po prostu chciałabyś wypróbować szampon w 100% naturalny, zastosuj nasz fantastyczny przepis.

Zmieszaj łyżkę miodu z 200 ml wody. Powstały szampon doskonale reguluje naturalne wydzielanie łoju, pomaga zwalczyć łupież, utrzymać prawidłowe nawilżenie kosmyków, nadaje piękny połysk oraz sprawia, że włosy stają się jedwabiste w dotyku.

Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować ze swojego ulubionego szamponu, śmiało możesz zastosować powyższy specyfik jako odżywkę lub maseczkę do włosów.

4. Miód głównym składnikiem syropów

Bez wątpienia miód jest najlepszym naturalnym remedium na kaszel, dlatego też jest on niezastąpionym składnikiem wszelkiego rodzaju domowych syropów wykrztuśnych. Co więcej, słodki miód nadaje im przyjemny smak i jest dużo zdrowszy od powszechnie dodawanego cukru.

Aby wzmocnić smak i właściwości syropu, można dodać do receptury skórkę cytryny czy pomarańczy, imbir, cynamon, tymianek itp.

5. Strażnik prawidłowej pracy jelit

Herbata z miodem

Miód jest niezwykle skutecznym naturalnym środkiem regulującym pracę jelit. Posiada on łagodne właściwości przeczyszczające, dzięki czemu likwiduje zaparcia i jednocześnie pomaga zwalczyć wszelkiego rodzaju pasożyty, które zagnieżdżają się w naszych jelitach.

Aby wzmocnić właściwości miodu, należy spożywać go codziennie rano, rozpuszczony w szklance ciepłej wody. Przygotuj następującą miksturę: w szklance wody rozpuść łyżkę miodu i łyżkę niepasteryzowanego octu jabłkowego. Poprawa pracy jelit gwarantowana!

6. Idealne trawienie

Miód pszczeli od stuleci stanowi naturalny środek leczniczy przeciwko różnego rodzaju chorobom związanym z trawieniem. Skutecznie leczy zgagę czy wrzody żołądka.

Jego właściwości regulują wydzielanie soku żołądkowego i jednocześnie mają działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie się powstających na powierzchni błony śluzowej żołądka ran.

Specjaliści zalecają spożywanie przed każdym posiłkiem leczniczego koktajlu na bazie surowego ziemniaka i łyżeczki miodu. Jest to doskonałe naturalne lekarstwo na wrzody żołądka i nadkwaśność.

Co więcej, regularne spożywanie miodu pomaga zapobiegać zaburzeniom pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego, a jeśli już się pojawią – naturalnie wspomaga leczenie. Ten słodki produkt jest więc cudownym naturalnym środkiem na poprawę trawienia.

7. Słodki sposób na dobry sen

Problemy nerwowe lub bezsenność? Cudownym i w dodatku słodkim rozwiązaniem jest miód. Jest on nie tylko cennym źródłem witamin, substancji mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również zawiera naturalne cukry, które podwyższają poziom insuliny we krwi oraz stymulują produkcję serotoniny.

Hormon ten jest bezpośrednio związany z naszym nastrojem i wywołuje w nas uczucie relaksu i odprężenia, niezbędne do dobrego nocnego odpoczynku.

W celu łatwiejszego zasypiania możemy każdego wieczoru, tuż przed snem, przygotowywać relaksujący napar z dodatkiem miodu lub szklankę mleka owsianego z łyżeczką miodu.

Na słodkie sny nie będziesz musiała długo czekać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Samarghandian S, Farkhondeh T, Samini F. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. Pharmacognosy Res. 2017;9(2):121–127. doi:10.4103/0974-8490.204647
  • Jull, A. B., Cullum, N., Dumville, J. C., Westby, M. J., Deshpande, S., & Walker, N. (2015). Honey as a topical treatment for wounds. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005083.pub4
  • Eddy, J. J., Gideonsen, M. D., & Mack, G. P. (2008). Practical considerations of using topical honey for neuropathic diabetic foot ulcers: A review. Wisconsin Medical Journal.
  • Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12058
  • Al-Waili, N. S. (2001). Therapeutic and prophylactic effects of crude honey on chronic seborrheic dermatitis and dandruff. European Journal of Medical Research.
  • Shadkam, M. N., Mozaffari-Khosravi, H., & Mozayan, M. R. (2010). A comparison of the effect of honey, dextromethorphan, and diphenhydramine on nightly cough and sleep quality in children and their parents. Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0311
  • Ladas, S. D., Haritos, D. N., & Raptis, S. A. (1995). Honey may have a laxative effect on normal subjects because of incomplete fructose absorption. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/62.6.1212
  • Fazalda A, Quraisiah A, Nur Azlina MF. Antiulcer Effect of Honey in Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs Induced Gastric Ulcer Model in Rats: A Systematic Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2018;2018:7515692. Published 2018 Jul 15. doi:10.1155/2018/7515692
  • Fakhr-Movahedi, A., Mirmohammadkhani, M., & Ramezani, H. (2018). Effect of milk-honey mixture on the sleep quality of coronary patients: A clinical trial study. Clinical Nutrition ESPEN. https://doi.org/10.1016/j.clnesp.2018.08.015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.