Przyjaciel na całe życie - 7 cech

Niektórzy ludzie przychodzą i odchodzą z naszego życia, nie pozostawiając nic po sobie. Dowiedz się, jak rozpoznać prawdziwych przyjaciół, którzy zostaną z Tobą na zawsze.
Przyjaciel na całe życie - 7 cech

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2019

Przyjaciel to ktoś, kto zawsze jest przy nas, gdy tego potrzebujemy. W ciągu swojego życia spotykamy jednak wielu ludzi, którzy mimo że chcą nazywać się naszymi przyjaciółmi, w rzeczywistości znikają w najmniej odpowiednim momencie, dokładnie wtedy, gdy naprawdę potrzebna jest nam ich obecność.

Prawdziwy przyjaciel to skarb, dlatego też warto umieć go rozpoznać i docenić jego rolę w swoim życiu. Poniżej znajdziesz aż 7 cech prawdziwego przyjaciela, który zostanie z Tobą do końca życia.

Każdy z nas ma wielu różnych przyjaciół, niektórych z nich znamy niemal od zawsze. Czasami jednak otaczają nas ludzie, którzy zagoszczą w naszym życiu tylko prze chwilę; jedni przychodzą, inni odchodzą, a w rzeczywistości nie zostawiają po sobie nic szczególnego.

Ze słowem ,,przyjaciel” utożsamiamy najczęściej kogoś, kto zawsze powinien być przy nas. Nie chodzi tu jednak o to, by fizycznie ciągle zajmował się naszymi sprawami; my także musimy uszanować fakt, że nasi przyjaciele mają swoje życie, swoje sprawy i swoje cele.

Jeśli nie potrafisz w pełni ocenić, czy dana osoba jest Twoim prawdziwym przyjacielem, koniecznie czytaj dalej i poznaj jego kluczowe cechy.

1. Prawdziwy przyjaciel daje Ci czas i przestrzeń

Prawdziwi przyjaciele nie tylko cieszą się z Twoich osiągnięć, ale też motywują Cię do działania i pomagają Ci osiągnąć Twoje cele. Szanują to, że czasami stojące przed Tobą wyzwania mogą zajmować Ci czas, który chcielibyście spędzać razem; nie mają pretensji tylko dają Ci tyle przestrzeni, ile potrzebujesz.

Cieszą się z tego, że mogą w jakiś sposób pomóc Ci dojrzeć i rozwinąć się jako człowiek, pracownik czy partner.

Dobrego przyjaciela możesz rozpoznać po tym, że nie zawsze głaszcze Cię po głowie, ale czasami potrafi też powiedzieć coś, co Cię zmotywuje i popchnie do przekraczania swoich granic. Jeśli mówisz, że czegoś się obawiasz, dobry przyjaciel zaproponuje, że przejdziecie przez to razem.

Złapie Cię za rękę albo dosłownie wypchnie tuż za granicę Twojej strefy komfortu. Oczywiście przyjaźń nie powinna działać tylko w jedną stronę – Ty także powinnaś być wsparciem dla swoich przyjaciół.

2. Prawdziwa przyjaźń nie jest wymuszona

Splecione dłonie

Inną cechą prawdziwej przyjaźni jest fakt, że nic w Waszej relacji nie jest wymuszone. Wszystko jest naturalne i po prostu dzieje się samo, z potrzeby serca. Gdy jesteś w towarzystwie swojego przyjaciela, nigdy nie zapada pomiędzy Wami niezręczna cisza.

Nawet gdy milczycie, żadnemu z Was to nie przeszkadza – takie chwile również są potrzebne.

Dobra przyjaźń pod wieloma względami przypomina udany związek, w którym dwie osoby są ze sobą, bo tego chcą, a nie dlatego, że muszą. Nie ma wtedy potrzeby planowania wszystkiego i stawiania sobie jakichś planów.

Ważne jest, by po prostu być i dzielić się zarówno dobrymi, jak i złymi chwilami. Nikt nie musi być idealny, bo doskonale rozumiecie, że każde z Was jest tylko człowiekiem. Kluczem do sukcesu jest akceptacja swoich niedoskonałości i wspólne emocjonalne dojrzewanie.

3. Prawdziwa przyjaźń przetrwa próbę czasu

Prawdziwy przyjaciel wcale nie musi być przy Twoim boku przez całe życie; wręcz przeciwnie – pewnego dnia każde z Was idzie swoją drogą. Nie oznacza to jednak, że rozstajecie się na zawsze. Każde z Was prowadzi swoje własne dorosłe życie, ale jego fundamentem jest to, co stworzyliście razem.

Wciąż możecie spotykać się, wspierać, rozmawiać i spędzać razem wolne chwile.

Zdarza się, że z różnych względów nie widzimy swojego przyjaciela nawet przez kilka lat, jednak gdy w końcu udaje nam się spotkać, mamy wrażenie, jakbyśmy dopiero chwilę temu się rozstali.

Przyjaźń nie stawia warunków, nie opiera się na materialnych czy wymiernych korzyściach. Nie zależy od tego, kim jesteś, gdzie pracujesz, ile masz pieniędzy… Z prawdziwym przyjacielem masz wrażenie, że czas nie istnieje.

4. Dobry przyjaciel nie waha się mówić, co myśli

Dwie osoby siedzą na krześle naprzeciw siebie

Czasami boimy się powiedzieć przyjacielowi, że jakaś jego decyzja nie do końca nam się podoba. To błąd, ponieważ prawdziwy przyjaciel nie waha się mówić, co myśli; w ten sposób nie raz możemy uchronić bliską nam osobę przed popełnieniem poważnego w skutkach błędu.

Przyjaciel nie obrazi się na Ciebie, że masz w jakiejś sprawie inne zdanie niż on. Zrozumie, że robisz to dla jego dobra.

Tak samo działa to w drugą stronę – nie obrażaj się, jeśli usłyszysz od przyjaciela coś, co Ci się nie spodoba. Bliska osoba nie mówi Ci tego po to, żeby Cię zranić, ale po to, żeby Cię chronić.

Oczywiście dobra rada nie oznacza, że ktokolwiek próbuje coś na Tobie wymusić – to Twoje życie i Twoje decyzje, ale masz przynajmniej pewność, że Twój przyjaciel nigdy Cię nie okłamie, nawet w najtrudniejszej sprawie.

5. W życiu przyjaciela zawsze jest dla Ciebie miejsce

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, każde z Was w pewnym momencie pójdzie swoją drogą, jednak nie będzie to oznaczało końca Waszej przyjaźni. Kluczem do tego, by udało Wam się utrzymać kontakt, jest pozostawienie w swoim sercu i myślach miejsca dla swojego przyjaciela.

Ułatwiają nam to na co dzień współczesne technologie, dzięki czemu geograficzna odległość nie ma już aż takiego znaczenia.

Dobry przyjaciel zaskoczy Cię czasami wiadomością, w momencie, kiedy najmniej się tego spodziewasz, a najbardziej tego potrzebujesz. Portale społecznościowe pomogą Ci utrzymać kontakt i być zawsze na bieżąco ze zmianami, które zachodzą w życiu każdego z Was.

Nie musicie rozmawiać godzinami, a czasami nie musicie rozmawiać w ogóle. Prędzej czy później musicie jednak znowu się do siebie odezwać i dzielić się dobrymi, ale i trudnymi chwilami.

6. Przyjaciele dzielą się ze sobą

Przyjaciel obejmuje przyjaciela o zachodzie słońca

Możecie być oddaleni od siebie o tysiące kilometrów, jednak wciąż macie potrzebę dzielenia się ze sobą każdą chwilą, zarówno tą dobrą, jak i tą złą.

Kiedy w Twoim życiu zachodzi jakaś zmiana (kończysz studia, zmieniasz pracę, a może rodzi Ci się właśnie pierwsze dziecko?), chcesz by było to także udziałem Twojego przyjaciela czy przyjaciółki.

Nie zawsze jesteśmy w stanie wskoczyć w pierwszy samolot i pokonać dzielący nas dystans, ale to nie znaczy, że przyjaciela omijają te najważniejsze wydarzenia z naszego życia.

Dzielimy się nie tylko dobrymi rzeczami. Gdy tracimy bliską osobę, spotyka nas choroba czy rozwód, przyjaciel także będzie obecny przy nas w tych trudnych momentach. Niezależnie od sytuacji jesteście bowiem częścią swojego życia.

7. Przyjaciele akceptują swoje wady i zalety

Każdy z nas ma swoje problemy i swoje wady. Dobry przyjaciel dostrzega je, ale akceptuje. Nie będzie chciał na siłę zmieniać tego, jaką jesteś osobą czy wpychać Cię w miejsca i sytuacje, które do Ciebie nie pasują.

Jeśli już będzie potrzebna jakaś zmiana, przyjaciele zadbają, by była to zmiana na lepsze. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale ich wsparcie może być Ci potrzebne.

A teraz odpowiedz sobie na pytanie, jak wygląda Twoja relacja z przyjacielem czy przyjaciółką? Czy jesteś jednym z tych szczęściarzy, którzy mogą bez wahania odpowiedzieć, że na swojego przyjaciela możesz zawsze liczyć? Doceń to i powiedz mu otwarcie, jak wiele dla Ciebie znaczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.