Przepisy bezglutenowe pełne węglowodanów dla chorych na celiakię

Jeśli chorujesz na celiakię, dobrze wiesz, jak trudno jest znaleźć przepisy bezglutenowe, które pasują do Twoich potrzeb, mają niezbędne wartości odżywcze i dodatkowo są smaczne.
Przepisy bezglutenowe pełne węglowodanów dla chorych na celiakię
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Odkrycie, że w świecie kuchni istnieje cały szereg dań, które nie zawierają ani grama pszenicy, nie jest tak prostą sprawą, jak by się mogło wydawać.

Dla bezglutenowców, przepisy bezglutenowe zawierające duże ilości węglowodanów są bardzo ważnym elementem diety. Pamiętaj, że wiedza o tym, co wkładasz do ust, jest kluczem do utrzymania optymalnych nawyków żywieniowych. Staje się to niezbędne, jeśli jesteś osobą chorą na celiakię lub potrzebujesz specjalnej diety, jako sposobu na życie.

Przepisy bezglutenowe najbardziej zdumiewają tym, że wykorzystują wiele elementów i składników, które są dość zbliżone do tego, co zwykle można zobaczyć w każdym supermarkecie lub sklepie. Oznacza to, że niekoniecznie musisz zmieniać wszystko z dnia na dzień, jeśli przechodzisz na dietę bezglutenową.

Węglowodany i celiakia

Bardzo ważna informacja, o której nigdy nie należy zapominać, jest bezpośrednio związana z węglowodanami. Pomimo złej reputacji, te związki węgla, wodoru i tlenu są częścią łańcucha chemicznego substancji, które dostarczają organizmowi potrzebną energię.

Istnieje wiele nośników energii, które na pewno dobrze znasz: cukry, kalorie, minerały. Są one wprowadzane do organizmu przy wykorzystaniu “narzędzia”, którym są właśnie węglowodany.

Oczywiście problem pojawia się, gdy w nadmiarze gromadzą się w ciele i nie ma sposobu, aby się ich pozbyć. W konsekwencji pojawiają się znacznie poważniejsze problemy takie, jak otyłość, choroby serca lub anemia.

Styl życia, jaki prowadzi dziś większość społeczeństwa to dodatkowy czynnik ryzyka. Można powiedzieć, że węglowodany spożywane w nadmiarze i siedzący tryb życia to główne czynniki pogarszającego się stanu zdrowia.

Jednak nie mniej ważne jest to, że bez tych związków trudno byłoby dostarczyć energię, a komórki nie mogłyby prawidłowo funkcjonować. Kiedy więc znowu gdzieś przeczytacie, że “węglowodany są złe”, po prostu nie ufajcie informacjom, które pochodzą z tego źródła.

A zatem jesteś już świadoma, jakie wartości odżywcze dostarczasz organizmowi w swoim jedzeniu i rozumiesz już znaczenie niektórych substancji. Teraz nadszedł czas, aby dać upust Twojej pomysłowości i poświęcić trochę czasu na opracowanie nowych i idealnych przepisów zawierających zdrowe węglowodany. Poznaj przepisy bezglutenowe wyłącznie dla osób chorych na celiakię.

Nowe przepisy bezglutenowe wyłącznie dla chorych na celiakię

Dlaczego tylko dla chorych na celiakię?

Powód jest dość prosty. Znaczna część świata odżywia się jednym zbożem: pszenicą. Jest to składnik o wysokiej zawartości glutenu, co dla osób z problemami trawiennymi oznacza prawdziwe tortury.

quinoa

Ponadto pszenica występuje również w wielu dostępnych produktach spożywanych na co dzień. Od zwykłego chleba kupionego w dowolnym miejscu na świecie po pączki, które chętnie zanurza się w kawie w godzinach popołudniowych. Teraz wyobraź sobie, że żyjesz w świecie, w którym wszystko co jesz, sprawia Ci ból i nie możesz znaleźć bezpiecznych opcji, które nie zawierają glutenu.

Przepisy bezglutenowe z quinoa, jabłkiem i przyprawami

Idealne na śniadania i doskonałe, aby wyeliminować i zastąpić tradycyjne zboża. Zacznij cieszyć się smakiem tego prostego przepisu, dostarczając jednocześnie organizmowi zdrowych węglowodanów.

Składniki

  • ½ filiżanki quinoa (100 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 2 łyżki cynamonu w proszku (30 g)
  • 1 łyżka brązowego cukru (15 g)
  • ½ szklanki orzechów włoskich (75 g)
  • 1 posiekane jabłko
  • 2 łyżki borówek (40 g)

Przygotowanie

  1. Podgrzej wodę i, gdy osiągnie punkt wrzenia, dodaj quinoa. Zdejmij z ognia i pozostaw na 5 minut.
  2. Gdy komosa spęcznieje, dodaj cynamon, brązowy cukier i orzechy. Wszystko dobrze wymieszaj.
  3. Na koniec pokrój jabłko i dodaj je wraz z jagodami.
    Wymyśl inne wersje tego przepisu dodając Twoje ulubione owoce.

Przepisy bezglutenowe: makaron z krewetkami i pesto

Ten przepis to dowód, który potwierdza, że ​​można jednocześnie jeść pyszne i absolutnie bezglutenowe dania. Niewątpliwie jest to receptura, która nie może pozostać niezauważona.

krewetki

Składniki

  • 1 szklanka bezglutenowego makaronu (200 g)
  • 250 g obranych krewetek
  • 1 szklanka zielonego groszku (95 g)
  • 2 szklanki pomidorków koktajlowych w sosie (250 g)
  • 2 łyżki pesto (30 ml)

Przygotowanie

  1. Rozpocznij od ugotowania makaronu tak samo, jak makaron każdego innego rodzaju. Oznacza to, że w garnku gotujesz wodę z solą, dodajesz makaron i czekasz, aż się ugotuje al dente.
  2. Zanim makaron się dogotuje, dodaj krewetki i groszek. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki.
  3. Następnie przełóż wszystkie składniki do durszlaka i odcedź wodę.
  4. Na koniec polej sosem z pomidorków koktajlowych i podawaj gotowe danie. Możesz je zjeść natychmiast lub poczekać kilka godzin. Możesz odgrzać danie w piekarniku i dodać odrobinę pesto.

Przepisy bezglutenowe nie muszą być skomplikowane, wystarczy trochę inwencji i… odwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nehra, V., Marietta, E. V., & Murray, J. A. (2012). Celiac Disease. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00046-5
  • Biesiekierski, J. R., Peters, S. L., Newnham, E. D., Rosella, O., Muir, J. G., & Gibson, P. R. (2013). No effects of gluten in patients with self-reported non-celiac gluten sensitivity after dietary reduction of fermentable, poorly absorbed, short-chain carbohydrates. Gastroenterology. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2013.04.051
  • Mohamed, A. A., Rayas-Duarte, P., Shogren, R. L., & Sessa, D. J. (2006). Low carbohydrates bread: Formulation, processing and sensory quality. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.08.044
  • Alvarez-Jubete, L., Arendt, E. K., & Gallagher, E. (2010). Nutritive value of pseudocereals and their increasing use as functional gluten-free ingredients. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2009.10.014
  • Kuipers, R. S., de Graaf, D. J., Luxwolda, M. F., Muskiet, M. H. A., Dijck-Brouwer, D. A. J., & Muskiet, F. A. J. (2011). Saturated fat, carbohydrates and cardiovascular disease. Netherlands Journal of Medicine. https://doi.org/10.3945/ajcn.2008.26285

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.