Przedmioty użytku codziennego mają datę ważności

· Grudzień 5, 2017
Oprócz tego, że z czasem ręczniki tracą swoją miękkość, zwiększa się też ryzyko namnażania się na nich bakterii i innych mikroorganizmów. Jednym z czynników wywołujących ten stan rzeczy jest wilgoć.

Nic w tym życiu nie trwa wiecznie. Również przedmioty użytku codziennego z czasem stają się bezużyteczne. W niektórych przypadkach objawy przeterminowania są wyraźnie widoczne lub nawet dysponujemy nimi na piśmie. Jest tak w przypadku produktów spożywczych oraz kosmetyków.

Okazuje się jednak, że obecne w naszych domach przedmioty użytku codziennego również mają datę ważności, często jednak nie mamy o niej pojęcia.

Niektóre przedmioty użytku codziennego również mają swoją datę ważności

Przedmioty użytku codziennego obejmują długą listę wszystkiego, co przydaje nam się w domu i poza nim. Można tu wymienić chociażby obuwie, poduszki, smoczki dla dzieci oraz ręczniki. Choć na przedmiotach tych nie widnieje etykieta informująca o tym, kiedy mija ich przydatność do użytku, co jakiś czas powinny być one zmieniane.

Być może widząc takie stwierdzenie, zastanawiasz się, czy przypadkiem nie masz do czynienia z kampanią mającą na celu zachęcenie grona czytelników do częstszego robienia zakupów.

Śpiąca kobieta a przedmioty użytku codziennego

Odpowiedź jest przecząca. Okazuje się bowiem, że przedmioty użytku codziennego również ulegają zniszczeniom i – chociażby ze względu na własne zdrowie – powinniśmy je zmieniać.

Pozwól, że nieco przybliżymy Ci ten temat.

1. Poduszki

Jest bardziej niż pewne, że za nic na świecie nie masz ochoty wymieniać swojej starej, ulubionej, najwygodniejszej poduszki. Towarzyszy Ci przecież od tak dawna i śpi Ci się na niej wręcz idealnie… I choć jest już nieco podniszczona i nie wygląda tak, jak na początku, doskonale spełnia swój cel, dopasowując się w nocy do kształtu Twojego ciała.

  • Problem polega jednak na tym, że poduszki, jako przedmioty użytku codziennego, również mają swoją datę ważności. Czas ten wynosi od dwóch do trzech lat.

Nieważne, z jakiego materiału są wykonane, z biegiem czasu zmieniają się w wylęgarnię roztoczy i drobnoustrojów. Od tego momentu do alergii dzieli Cię już tylko jeden krok.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Poduszki – zdezynfekuj je i wybiel dzięki tym trikom

2. Kapcie

Nie ma nic lepszego, jak po ciężkim dniu wejść do domu, zdjąć buty i założyć wygodne, przytulne kapcie. Mamy jednak złe wieści. Nie powinieneś się do nich nazbyt przywiązywać.

Zalecenie jest takie, aby zmieniać kapcie co pół roku. Jak wszystkie przedmioty użytku codziennego zużywają się one bowiem i z czasem przestają spełniać swoje funkcje.

Kapcie a przedmioty użytku codziennego

Po upływie pół roku kapcie zaczynają stawać się wylęgarnią grzybów i drobnoustrojów. Zaczynają również nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego też koniecznie regularnie je wymieniaj.

Zobacz też artykuł: Grzybica paznokci u stóp – Jak jej zapobiegać?

3. Ręczniki

Ręczniki, zwłaszcza te, którymi wycieramy ręce, również mają datę ważności. Wynosi ona od jednego roku do trzech lat.

  • Okazuje się jednak, że utrata zdolności wchłaniania bądź nieświeży wygląd nie powinny być jedynymi powodami, dla których wymieniamy nasze ręczniki.
  • Okazuje się bowiem, że ich ciągłe używanie – skutkiem którego są mokre – sprawia, że stają się idealnym wręcz miejscem do namnażania się bakterii.

Z czasem ręczniki zaczną pachnieć nieprzyjemnie i nie będzie w stanie tego rozwiązać nawet częste ich pranie. Nie wahaj się więc wcale i wymieniaj ręczniki, kiedy tylko będzie to konieczne.

4. Szczoteczka do zębów

Chyba każdy z nas słyszał już, że ten sprzymierzeniec higieny osobistej powinien być wymieniany co najmniej raz na trzy miesiące. Dentyści zawsze nam to powtarzają, prawda?

Ale czy wiesz tak naprawdę, dlaczego powinniśmy to robić? Okazuje się, że nie chodzi jedynie o zużycie się włosia szczoteczki, które skutkuje gorszym czyszczeniem.

Przedłużone korzystanie z tej samej szczoteczki do zębów naraża nas również na większe ryzyko infekcji jamy ustnej a nawet chorób zębów i dziąseł. Głównym winowajcą są grzyby i bakterie, które pozostają na szczoteczce. Nie wahaj się więc jej wymieniać.

5. Dziecięcy smoczek

Każda troskliwa mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia pielęgnacja malucha wymaga podjęcia szczególnych środków ostrożności w kwestii higieny. Nie trzeba tego chyba tłumaczyć.

Dlatego właśnie przedmioty użytku codziennego takie jak gryzaczki, smoczki czy butelki trzeba regularnie wymieniać. Jeżeli są one wykonane z lateksu, wymieniaj je co 2 do 5 tygodni – i to niezależnie od tego, jak dobrze wyglądają i jak często (lub rzadko) dziecko z nich korzysta.

Smoczek dziecięcy a przedmioty użytku codziennego

W tym przypadku wymagana jest szczególna ostrożność, ponieważ do tego materiału szczególnie łatwo przywierają zabrudzenia stanowiące doskonałą podstawę do namnażania się bakterii. Pamiętaj o tym.

Koniecznie zobacz też artykuł: Słoik szczęścia – Twoje dzieci go pokochają!

6. Obuwie sportowe

Obuwie sportowe zaprojektowane do biegania również ma swoją datę ważności. Nie chodzi tu tylko o wygląd butów, lecz o znacznie więcej cech.

  • Okazuje się bowiem, że po przebiegnięciu około 400 do 500 km, buty zaczynają tracić swoje cenne właściwości amortyzujące.
  • Co więcej, obuwie sportowe po czasie staje się znacznie mniej elastyczne i stabilne. Wywołuje to dodatkowe obciążenie stawów. Z tego właśnie powodu, zaleca się wymienianie butów sportowych po około roku używania.