Pozytywne myślenie pomaga przyciągnąć szczęście!

Poznaj siedem sprawdzonych i skutecznych sposobów na odgonienie negatywnych myśli. Pamiętaj, że optymizm i pozytywne myślenie stanowią klucz do szczęśliwego i spokojnego życia.
Pozytywne myślenie pomaga przyciągnąć szczęście!
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Nie ma co ukrywać – współczesny styl życia zachodnich społeczeństw napiętnowany jest codziennym stresem. Wraz z nadmiernym napięciem nerwowym wielu z nas zapomina, co to pozytywne myślenie. Bez reszty oddajemy się negatywnej i destrukcyjnej wizji świata, w której nie ma czasu na relaks, uśmiech i radość z małych, codziennych drobiazgów.

Chociaż trudno w to uwierzyć, nasze myśli mają ogromną moc. To w wielkiej mierze od nich zależy nasze samopoczucie i ogólna wizja świata. Jeśli nasze życie jest przeładowane negatywnymi emocjami, destrukcyjnymi słowami, a także toksycznymi ludźmi, stopniowo tracimy wrodzony optymizm i stajemy się nerwowi, drażliwi, niepewni siebie, a nierzadko nawet zgorzkniali.

Jeśli jednak podstawą naszego życia jest pozytywne myślenie, optymizm i ciepłe relacje z otoczeniem, potrafimy każdego dnia zdrowo się rozwijać, wzmacniać poczucie własnej wartości i kreatywność. Jakość życia opartego na pozytywnych myślach i emocjach jest zupełnie inna od rzeczywistości przepełnionej stresem, strachem, żalem i rozgoryczeniem.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nauka pozytywnego podejścia do życia wcale nie jest trudna. Wystarczy skupić się na zdrowej diecie, regularnej aktywności fizycznej, własnych zamiłowaniach i codziennym relaksie. Te banalne czynniki pomagają wzmocnić nasz organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Pozytywne myślenie – kroki, które cię do niego przybliżą

Chcesz, by twoje życie było pełne pozytywnych emocji i wewnętrznej harmonii? Uwolnij się zatem raz na zawsze od destrukcyjnej machiny negatywnych myśli, wprowadzając kilka prostych, lecz niezwykle skutecznych zmian w swoim codziennym życiu.

Podstawą sztuki pozytywnego myślenia i zarazem kluczem do szczęścia jest umiejętność wychwytywania zmian, które pozwalają nam zachować dobre samopoczucie na krótki, średni lub długi okres czasu.

Poniżej znajdziesz siedem porad na to, jak odgonić negatywne myśli i zastąpić je optymizmem, szczęściem i codziennym uśmiechem. Pamiętaj jednak, że nie można całkowicie wyeliminować destrukcyjnych myśli i przykrych momentów w życiu. Bez wątpienia kluczem do szczęścia jest umiejętność ich prawidłowego przetwarzania.

Dziewczyna na łące i pozytywne myślenie

Zmień niektóre ze swoich codziennych nawyków, a stopniowo twoje życie zacznie wypełniać optymizm i pozytywne podejście do świata. Metodą małych kroków można zajść naprawdę daleko!

1. Język ciała ma wpływ na emocje

Na co dzień chodzisz przygarbiony z założonymi rękami, które jeszcze bardziej podkreślają wewnętrzne zamknięcie? Zastanów się przez chwilę, czy ty sam masz ochotę na kontakty ze smutasami czy ludźmi, których otacza niewidzialna bariera. No właśnie! Czas zabrać się za swój wygląd i poprawić język ciała.

 

Na początek skoryguj postawę ciała:

  • Nie garb się. Staraj się zawsze utrzymywać proste plecy. Taka postawa sprawia, że wyglądamy na osoby pewne siebie, zdrowe i zadowolone z życia. Przekonaj się sam, że ten drobny szczegół naprawdę jest w stanie zmienić twoje nastawienie do życia.
  • Kiedy znajdujesz się w towarzystwie, unikaj zakładania rąk i krzyżowania nóg, zwłaszcza podczas konwersacji. Idealna postawa ciała, która sprzyja generowaniu pozytywnych emocji, to wyprostowane plecy, stopy pewnie oparte o podłogę, ramiona swobodnie opadające na przykład na stół czy na kolana – jak ci wygodniej.
  • Prawidłowa postawa ciała i odpowiedni język ciała dodadzą ci pewności siebie oraz sprawią, że będziesz wyglądał na bardziej zainteresowanego konwersacją i otwartego na dialog.

2. Pozytywne myślenie: Mów o swoich emocjach

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się negatywnych myśli jest rozmowa z bliską, zaufaną osobą. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz liczyć na wsparcie kogoś bliskiego, możesz zwierzać się sam sobie.

Chociaż może wydawać się to absurdalnym rozwiązaniem, sam fakt głośnego mówienia o swoich problemach znakomicie oddala negatywne myśli i sprzyja szybkiemu odzyskaniu dobrego samopoczucia. Co więcej, wielu psychologów zaleca swoim pacjentom tego typu ćwiczenia w momentach największego napięcia nerwowego i dyskomfortu.

  • Ćwiczenie to polega na głośnym wyrażeniu trosk, problemów czy obaw i nagraniu swojego monologu. Traktuj siebie, jakbyś rozmawiał z najlepszym przyjacielem. Nie miej oporów, by wyjaśnić, co cię gnębi i jak się czujesz w tej właśnie chwili.
  • Po zakończeniu monologu, skasuj nagranie. Nie ma żadnej potrzeby, abyś je odsłuchał czy przechowywał.
  • Mając świadomość, że możemy swobodnie wyrazić swoje myśli bez wystawiania się na ocenę innych ludzi, łatwiej jest nam wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje, by odczuć prawdziwą ulgę. Takie postępowanie fantastycznie stymuluje optymizm i pozytywne myślenie.

Istnieje wiele innych strategii na wyeliminowanie negatywnych myśli i emocji. Nie ma znaczenia, którą z nich wybierzesz. Najważniejsze to wyrzucić z siebie wszystko, co toksyczne i z optymizmem kroczyć naprzód.

3. Naucz się odprężać swój umysł

W dzisiejszych czasach szybkiego i intensywnego stylu życia umiejętność codziennego odprężania umysłu ma ogromną wartość. Staraj się od czasu do czasu zapomnieć o tym, co właśnie robisz i przez kilka minut skup się wyłącznie na głębokim oddychaniu.

  • Koncentracja podczas ćwiczeń oddechowych jest kluczowym elementem, gdyż to właśnie od niej zależy jakość oddechu, a także skuteczność jego odprężającego działania.
  • Świadomie wdychaj i wydychaj powietrze przynajmniej przez 5-10 minut, podczas których twój organizm zapomni o stresie i napięciu. Negatywne emocje szybko się ulotnią, a twój umysł ogarnie pozytywna aura.

Ćwiczenia oddechowe są naszym wielkim sprzymierzeńcem podczas stresowych sytuacji oraz w momentach, w których tracimy panowanie nad swoimi emocjami. Przekonaj się sam, że twój umysł potrafi w kilka chwil przetworzyć negatywną energię w spokój i wewnętrzną harmonię.

4. Odwróć działanie negatywnych myśli

Jak wspomnieliśmy w powyższym punkcie, umiejętność pozbywania się negatywnych myśli i emocji nie polega na ignorowaniu rzeczywistości. Proces ten idzie znacznie dalej – daje nam możliwość odwrócenia działania destrukcyjnych zdarzeń i myśli, dzięki którym potrafimy ciągle się rozwijać i umacniać naszą osobowość.

Mężczyzna ze zdjęciami - pozytywne myślenie

W obliczu problemów i trudnych sytuacji nie należy dopuścić do tego, aby negatywne myśli zawładnęły naszym umysłem i uniemożliwiły wizualizację rozwiązania danego problemu. Staraj się więc robić wszystko, aby „odwrócić kota ogonem” i z trudnej sytuacji wyciągnąć korzyści.

Być może przytrafiające ci się problemy skłonią cię do pozytywnych zmian w życiu. A może wraz z nimi przyjdzie niesamowita okazja i nowe możliwości… Kto wie? Pamiętaj, że pozytywne myślenie, zwłaszcza w sytuacjach stresowych i trudnych momentach w życiu wcale nie oznacza, że bagatelizujesz rzeczywistość. Wręcz przeciwnie – świadczy o twojej sile i wielkiej chęci przezwyciężania przeciwności losu.

5. Kreatywność jest twoim sprzymierzeńcem

Kreatywność i twórcze myślenie pomogą ci wyjść z błędnego koła negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, że nie istnieje złoty środek na wszystkie bolączki, nie wszystkie problemy da się rozwiązać w ten sam sposób.

W zależności od sytuacji, w której się znalazłeś, szukaj kreatywnych rozwiązań. Stymulują one pozytywne myślenie oraz pomagają nabrać dystansu do problemów i spraw, które na pierwszy rzut oka nie mają korzystnego dla ciebie rozwiązania. Jeśli jeden pomysł nie zadziała, znajdź inny sposób. W końcu trafisz na idealne rozwiązanie.

Szukaj inspiracji w swoich własnych zamiłowaniach. Czynności, które sprawiają ci przyjemność, pobudzają mózg do pracy i umacniają naszą kreatywność. Postaraj się znaleźć codziennie czas na pielęgnację swojego hobby: maluj obrazy, pisz pamiętnik, uprawiaj ogródek, zapisz się na kurs tańca, uprawiaj ulubiony sport…

Życie osób mających czas dla siebie jest bogatsze i spokojniejsze. Dzięki swoim pasjom potrafią one prawidłowo przetwarzać emocje, a fundamentami ich osobowości są optymizm i pozytywne myślenie.

6. Spacer a pozytywne myślenie

Opuszczenie miejsca, w którym koncentrują się negatywne emocje, pomaga oczyścić umysł i przywrócić umiejętność trzeźwej oceny sytuacji. Doskonałym pomysłem na „wyłączenie się” i uporządkowanie myśli jest spacer w zielonej scenerii.

Oczywiście nie należy spacerować wyłącznie w momentach, w których potrzebujemy odzyskać wewnętrzną równowagę. Systematyczne marsze na świeżym powietrzu – przynajmniej trzy razy w tygodniu – znakomicie łagodzą stres oraz napięcie nerwowe.

Trzy spacerujące kobiety

Można więc je stosować jako profilaktykę zaburzeń na tle emocjonalnym. Spacer fantastycznie dotlenia mózg, stymulując jednocześnie funkcjonowanie naszego intelektu. Co więcej, uspokaja, odpręża, a także pomaga utrzymać zdrowie i szczupłą sylwetkę.

7. Zrób listę pozytywnych rzeczy w twoim życiu

Często tak bardzo skupiamy się na problemach, że umykają nam pomyślne rzeczy i zdarzenia. Pozytywne myślenie zakłada zupełnie odmienny sposób reagowania na zastaną rzeczywistość – to, co naprawdę się liczy to dobre momenty. Te złe są tylko przejściowe i zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

W docenieniu tego, co pozytywne w twoim życiu pomoże ci ćwiczenie polegające na opracowaniu listy wyszczególniającej tylko dobre aspekty twojej codzienności. Z pewnością już po zanotowaniu kilku punktów, zdasz sobie sprawę z tego, że twój negatywizm i pesymizm są zupełnie bezpodstawne.

Niestety natura ludzka jest podatna na destrukcyjne działanie myśli i emocji przychodzących z zewnątrz. Stąd tak ważnym zadaniem jest codzienne kontrola swojego umysłu. Wystarczy odrobina wysiłku, by wyjść z negatywnego koła stresu, zmęczenia i przygnębienia. Pozytywne myślenie potrafi zdziałać cuda. Przekonaj się o tym na własnej skórze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebel, G. (2002). El lenguaje corporal: lo que expresan las actitudes, las posturas, los gestos y su interpretación. Edaf.
  • Edwards MK, Rosenbaum S, Loprinzi PD. Differential Experimental Effects of a
    Short Bout of Walking, Meditation, or Combination of Walking and Meditation on
    State Anxiety Among Young Adults. Am J Health Promot. 2018 May;32(4):949-958.
    doi: 10.1177/0890117117744913. Epub 2017 Dec 7. PubMed PMID: 29216745.
  • Jenson, W.R., Olympia, D., Farley, M. and Clark, E. (2004), Positive psychology and externalizing students in a sea of negativity. Psychol. Schs., 41: 67-79. doi:10.1002/pits.10139
  • Bartholow, B.D., Pearson, M.A., Dickter, C.L., Sher, K.J., Fabiani, M. and Gratton, G. (2005), Strategic control and medial frontal negativity: Beyond errors and response conflict. Psychophysiology, 42: 33-42. doi:10.1111/j.1469-8986.2005.00258.x
  • Breathing Techniques for Stress Relief. WebMD. https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-relief-breathing-techniques#1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.