Stres, niepokój i lęk? Oto 14 trików, aby je ujarzmić
Stres, niepokój i lęk to jedne z najczęstszych problemów emocjonalnych i zarazem zdrowotnych, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo. Żyjemy w końcu w nieustannym pośpiechu i napięciu, które na dłuższą metę odbijają się na naszym życiu fizycznym i psychicznym.
Na szczęście zarówno stres, niepokój i lęk można złagodzić za pomocą prostych trików. Koniecznie czytaj dalej i poznaj aż 14 z nich. Wprowadź je do swojego codziennego życia, aby zapanować nad emocjami i cieszyć się każdym dniem.
Stres, niepokój i lęk – 14 trików
1. Jak pokonać stres?
Naturalną reakcją organizmu na stres czy zagrożenie jest chęć ucieczki. Musisz jednak nauczyć się panować nad tym odruchem i zmierzyć się z tym, co Cię męczy czy przeraża.
Zamiast toczyć ze sobą i otoczeniem wieczną walkę i łatwo się poddawać, weź głęboki oddech i poczuj, jak wraz z powietrzem wstępuje w Ciebie nowa energia do walki. Dzięki tak prostym technikom relaksacyjnym jak ćwiczenia oddechowe spojrzysz na każdą sytuację z dystansu i zapanujesz nad emocjami.
2. Zmierz się ze strachem
Terapia polegająca na wychodzeniu ze swojej strefy komfortu i mierzeniu się z tym, co nas przeraża, może być naprawdę skuteczna, jeśli stres, niepokój i lęk uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie.
Sprawdzi się ona przede wszystkim w takich przypadkach, jak paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi. Gdy już się odważysz, z każdym kolejnym razem będzie Ci coraz łatwiej. Bądź ze sobą szczera i stań ze swoimi lękami twarzą w twarz. To naprawdę potężne narzędzie, by pokonać strach i niepokój.
3. Nie pozwól, by stres, niepokój i lęk Cię ograniczał
Nie bój się przyznać, że to, co powstrzymuje Cię przed działaniem to tak naprawdę strach. To naturalne, że boimy się zmian, gdyż nie wiemy, jakie konsekwencje mogą one za sobą pociągnąć. Aby poczuć się pewniej i nie pozwolić lękom kontrolować Twojego życia, możesz wypróbować różne techniki refleksji i analizy sytuacji.
Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika, w którym zapisywać będziesz swoje przemyślenia. Raz spisane myśli łatwiej jest poukładać i zracjonalizować – na papierze wszystko wyda się prostsze, a to przełoży się na Twoją chęć do działania.
Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Dziennik prowadzony regularnie to sposób na sprawny umysł na lata
4. Ćwiczenia fizyczne, by uspokoić umysł i zwalczyć stres, niepokój i lęk
Czy wiesz, że jedną z najlepszych technik relaksacyjnych, jakie istnieją, są jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne? Dzieje się tak dlatego, że wysiłek fizyczny wyzwala w naszym organizmie endorfiny, które pozwalają się uspokoić, wyciszyć i skutecznie łagodzą stres.
Co więcej, aktywność fizyczna poprawia odporność organizmu i podnosi temperaturę ciała. Dzięki temu czujemy się lepiej – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
5. Nie myśl o lęku tylko o ekscytacji
Niepokój nie zawsze musi być czymś negatywnym. W pewnych sytuacjach, które z pozoru wydają nam się trudne, warto spojrzeć na lęk, jak na rodzaj podekscytowania przed czekającym nas nowym i nieznanym.
Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że osoby, które interpretują swój lęk jako ekscytację, a nie jako przerażenie, mają większą szansę na to, by działać skutecznie i odnosić sukcesy.
6. Poznaj swoje dobre strony
Przygotuj listę rzeczy, nad którymi powinnaś popracować oraz listę tego, co wychodzi Ci dobrze. Porównaj ze sobą obie listy. Dzięki temu zauważysz, że Twoje życie nie ma samych negatywnych stron, ale także przydarza Ci się wiele pozytywnych rzeczy.
Może się nawet okazać, że Twoich dobrych stron jest więcej niż problemów, z którymi się mierzysz. Czy może być coś bardziej podnoszącego na duchu?
Przeczytaj również: Zwiększ swoją samoocenę – Kilka porad
7. Patrz na świat przekrojowo
Pierwotny i naturalny instynkt przetrwania sprawia, że bardzo często odczuwamy stres, niepokój i lęk. U wielu osób doprowadza to do sytuacji, w której czują się wiecznie zagrożeni i nieustannie pozostają w stanie gotowości.
Warto jednak nauczyć się kontrolować swój umysł i odpowiednio selekcjonować wysyłane nam sygnały. Oczywiście w życiu zdarzają się trudne czy nawet niebezpieczne sytuacje. Wieczny stres i strach nie powinny jednak warunkować całego Twojego życia. Rozluźnij się.
8. Myśl o życiu jak o grze
Aby zwalczyć stres i lęk, bardzo ważne jest spojrzenie na każdą trudną sytuację jak na wyzwanie i element gry, jaką jest życie. Wyobraź sobie swoje życie jako planszę. Pamiętaj, że zawsze, gdy się pomylisz, możesz się cofnąć i zacząć wszystko od początku.
Taki sposób myślenia znacznie ułatwia podejście do codziennych spraw i pomaga nam pozbyć się nieustannie towarzyszącej nam presji.
9. Pamiętaj o swoich zasadach
Zawsze, gdy spotyka Cię trudna sytuacja, powinnaś pamiętać o zasadach i przekonaniach, jakimi kierujesz się w życiu. Każdy z nas ma swoją listę priorytetów, na której w różnej kolejności znajdują się takie elementy jak rodzina, praca, dzieci czy związki.
Taką listę warto mieć zawsze w pamięci, nie zaszkodzi jednak przygotować ją również na piśmie. Dzięki temu zawsze będziesz pamiętać, jakimi wartościami się kierować i o wiele łatwiej przyjdzie Ci podejmowanie pewnych decyzji.
Warto przeczytać również ten artykuł: Taoizm: cztery zasady osiągania spokoju wewnętrznego
10. Pomaganie innym sprawia, że czujemy się potrzebni
Czasami nawet najdrobniejsze gesty, takie jak przytrzymanie komuś drzwi, pomoc we wniesieniu wózka dziecięcego czy zrobienie zakupów potrzebującej osobie sprawiają, że nie tylko budujemy wokół siebie sieć dobra, ale także czujemy się potrzebni.
Warto okazywać innym swoje zainteresowanie, wsparcie i chęć niesienia pomocy. Im więcej dajemy z siebie innym, tym więcej otrzymujemy też w zamian, a to doskonale pomaga w walce ze stresem, lękiem czy negatywnymi emocjami.
11. Stres, niepokój i lęk? Pij kawę!
Wyniki niektórych badań wskazują, że kawa może być niezwykłym wsparciem w walce ze stresem. Warto jednak zachować umiar, gdyż pita w nadmiernych ilościach może przynosić odwrotny efekt.
Mała filiżanka kawy czy herbaty pozwala oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować się – w samotności, tudzież w miłym towarzystwie. Na zdrowie!
12. Medytacja kontra stres, niepokój i lęk
Trening ciała jest równie ważny jak trening umysłu, a ten drugi najlepiej jest przeprowadzać z wykorzystaniem takich technik relaksacyjnych jak medytacja.
Medytacja pozwala ukoić nerwy, zwalcza lęk i niepewność, pozwala także na chwilę refleksji nad swoim życiem – przeszłym i przyszłym. Odpowiednio praktykowana może uśmierzać nie tylko cierpienie psychiczne, ale nawet fizyczne.
13. Otwórz się na wewnętrzny dialog
Badanie przeprowadzone w 2014 roku na grupie studentów wykazało, że prowadzenie ze sobą wewnętrznego dialogu ma o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zwracanie się do siebie w drugiej osobie zamiast w pierwszej poprawia poczucie własnej wartości.
Dodatkowo zaobserwowano także lepsze wyniki i mniejszy poziom stresu w przypadku wystąpień publicznych u osób bardziej otwartych na rozmowy z samym sobą.
14. Czy stres jest zawsze zły?
Czy stres może mieć swoje pozytywne strony? Niektórzy psychologowie twierdzą, że tak, gdyż stres jest sygnałem, iż troszczymy się o nasze życie i uważamy je za coś ważnego i wartościowego. Co więcej, świadczy to o tym, że bierzemy za swoje czyny i decyzję odpowiedzialność. Nieustannie szukamy więc jak najlepszego wyjścia z każdej sytuacji.
Gdy dopada Cię stres, pamiętaj, że nie jest on zawsze w stu procentach negatywny. Jeśli jednak zaczyna Cię ograniczać, nie zapomnij o wszystkich radach, których udzieliliśmy Ci powyżej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Al Sunni A, Latif R. Effects of chocolate intake on Perceived Stress; a Controlled Clinical Study. Int J Health Sci (Qassim). 2014 Oct;8(4):393-401.
- Brooks, A. W. Get excited: reappraising pre-performance anxiety as excitement. Journal of Experimental Psychology: General. 2014; 143(3): 1144.
- Can YS, Iles-Smith H, Chalabianloo N, Ekiz D, Fernández-Álvarez J, Repetto C, Riva G, Ersoy C. How to Relax in Stressful Situations: A Smart Stress Reduction System. Healthcare (Basel). 2020 Apr 16;8(2):100.
- Cohn MA, Fredrickson BL, Brown SL, Mikels JA, Conway AM. Happiness unpacked: positive emotions increase life satisfaction by building resilience. Emotion. 2009 Jun;9(3):361-8.
- Fossati C, Torre G, Vasta S, Giombini A, Quaranta F, Papalia R, Pigozzi F. Physical Exercise and Mental Health: The Routes of a Reciprocal Relation. Int J Environ Res Public Health. 2021 Nov 24;18(23):12364.
- Goldin PR, Gross JJ. Effects of mindfulness-based stress reduction (MBSR) on emotion regulation in social anxiety disorder. Emotion. 2010 Feb;10(1):83-91.
- Jackson SE, Smith L, Firth J, Grabovac I, Soysal P, Koyanagi A, Hu L, Stubbs B, Demurtas J, Veronese N, Zhu X, Yang L. Is there a relationship between chocolate consumption and symptoms of depression? A cross-sectional survey of 13,626 US adults. Depress Anxiety. 2019 Oct;36(10):987-995.
- Keng SL, Smoski MJ, Robins CJ. Effects of mindfulness on psychological health: a review of empirical studies. Clin Psychol Rev. 2011 Aug;31(6):1041-56.