Pozbądź się kamieni nerkowych domowymi sposobami!

Poniższe naturalne lekarstwa są równie skuteczne jak syntetyczne leki z aptecznych półek. Zawsze jednak przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ nie w każdym przypadku bywają one pomocne, a nawet mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby.
Pozbądź się kamieni nerkowych domowymi sposobami!

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2020

Formowanie się kamieni nerkowych to problem zdrowotny, który może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Głównym objawem występowania ciał obcych w nerkach i ich przemieszczania się przez moczowody jest silny ból, którego intensywność bywa porównywalna z bólami porodowymi.

Jeśli chcesz uniknąć przykrych i bardzo bolesnych konsekwencji związanych z przemieszczaniem się kamieni nerkowych z nerek do pęcherza moczowego, koniecznie sięgaj po naturalne produkty moczopędne, które regularnie oczyszczają nie tylko nerki, ale także cały organizm z zalegających w nim toksyn i innych szkodliwych substancji.

Poznaj dziś z nami najlepsze domowe sposoby na naturalne wydalenie zalegających w nerkach kamieni. Pamiętajmy, że dzięki prawidłowej diecie jesteśmy w stanie znacząco złagodzić objawy kamicy nerkowej oraz w miarę bezboleśnie wydalić formujące się w nerkach złogi.

Poniższe produkty charakteryzują się bardzo silnymi właściwościami leczniczymi. Co więcej, są one w pełni bezpieczne dla naszego organizmu oraz nie wywołują żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Zadbaj o swoje nerki już od dziś, wprowadzając zmiany do swojej codziennej diety oraz sięgając po zioła, lecznicze produkty i stosując proste kuracje medycyny naturalnej!

Poznaj skład chemiczny kamieni nerkowych!

Kamienie nerkowe to nic innego jak skrystalizowane złogi zalegające w układzie moczowym. Istnieje wiele różnych ich rodzajów, a ustalenie odpowiedniego ich typu jest kluczem do zastosowania prawidłowej kuracji leczniczej. Od kompozycji kamieni będzie bowiem zależało powodzenie podjętego leczenia.

Rozmiar kamienie nerkowe

Stosując podstawowy podział kamieni nerkowych, można wyszczególnić ich następujące typy:

  • Kamienie szczawianowe. Dieta w przypadku tego rodzaju kamieni powinna opierać się na produktach o niskiej zawartości wapnia i kwasu szczawiowego.
  • Kamienie fosforanowe. Podobnie jak w powyższym przypadku, należy unikać żywności bogatej w wapń i kwas szczawiowy.
  • Kamienie moczanowe. Dieta w przypadku tego typu kamieni zakłada ograniczenie spożywania produktów o wysokiej zawartości puryny.

Warto podkreślić, że kamienie nerkowe znacznie częściej tworzą się u mężczyzn niż u kobiet. Ogromną rolę odgrywają tu także czynniki genetyczne, czyli wrodzona predyspozycja do zachorowania na kamicę nerkową.

Kamica nerkowa a codzienna dieta

Na tworzenie się kamieni nerkowych – obok uwarunkowań genetycznych – ogromny wpływ ma nasza codzienna dieta.

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zażegnać problem, zrezygnuj ze spożywania niektórych produktów, które stymulują rozwój kamicy nerkowej oraz regularnie stosuj domowe, w pełni naturalne metody leczenia.

Zabronione produkty

Niezwykle ważnym krokiem w leczeniu kamicy nerkowej jest poznanie grupy produktów żywnościowych, które sprzyjają tworzeniu się kamieni.

Powinny z nich zrezygnować zarówno osoby, które zmagają się z tym problemem oraz ci, u których stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na uwarunkowania genetyczne.

Które produkty stymulują rozwój kamieni nerkowych?

  • Mleko i jego przetwory
  • Cukier
  • Sacharoza
  • Czerwone mięso
  • Owoce morza

Aby trwale pozbyć się problemu kamieni nerkowych, należy ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować z powyższych produktów w naszej codziennej diecie.

Choć na pierwszy rzut oka taka zmiana może wyglądać na poważną rewolucję, już po krótkim czasie przyzwyczaisz się do nowych smaków.

Istnieje wiele różnych zamienników. Zamiast tradycyjnego krowiego mleka sięgaj po mleka roślinne (migdałowe, owsiane, kokosowe). Zamiast czerwonego mięsa wybieraj ryby. Cukier zastąp naturalnymi substancjami słodzącymi (miodem, stewią), a rafinowaną mąkę zastąp pełnoziarnistą.

Naturalne metody leczenia kamicy nerkowej

Obok trwałych zmian w sposobie odżywiania należy również regularnie spożywać produkty o leczniczych właściwościach, które pomagają szybko i skutecznie pozbyć się kamieni nerkowych.

Poznaj najskuteczniejsze z nich!

1. Soki o działaniu alkalizującym

Kamienie nerkowe zaczynają się formować wówczas, gdy w naszym organizmie gromadzi się nadmiar kwasów. Aby przywrócić prawidłowe pH wewnątrz ciała, należy włączyć do codziennej diety produkty żywnościowe o działaniu alkalizującym.

Pomagają one ustabilizować pH oraz zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych.

Świeży sok z buraka na kamica nerkowa

Szybkim i bardzo skutecznym sposobem zneutralizowania nadmiernej kwasowości w organizmie jest regularne spożywanie zielonych soków, które fantastycznie odkwaszają organizm oraz dostarczają mu wartościowych substancji odżywczych.

Świeże, zielone soki i koktajle należy spożywać regularnie. Poniżej znajdziesz kilka składników, które możesz łączyć ze sobą w zależności od swoich kulinarnych upodobań. Każdy z nich wykazuje silne działanie alkalizujące oraz szybko i skutecznie reguluje poziom pH organizmu.

  • Zielone warzywa liściaste (seler naciowy, rukola, sałata, liście rzodkwi, jarmuż…)
  • Jabłko
  • Zielony ogórek
  • Imbir
  • Cytryna

Łącz powyższe składniki dowolnie. Zielony sok nie tylko oczyści organizm ze złogów, ale także wzmocni odporność oraz odżywi wszystkie komórki ciała!

2. Przyjmowanie magnezu

Regularne uzupełnianie poziomu magnezu w organizmie w naturalny sposób pomaga zapobiegać i leczyć kamienie nerkowe.

Liczne badania potwierdziły, że magnez skutecznie zapobiega formowaniu się kamieni – hamuje on bowiem proces krystalizacji oraz neutralizuje poziom kwasowości w organizmie.

Warto zaznaczyć, że magnez jest minerałem, który nie tylko pomaga oczyścić układ moczowy ze złogów.

Również korzystnie wpływa na wiele innych procesów zachodzących w organizmie: pomaga złagodzić skurcze mięśni, koi bóle głowy, zapobiega bezsenności, wzmacnia układ nerwowy, obniża ryzyko wystąpienia zawału serca…

Regularnie przyjmuj więc magnez w postaci suplementu diety. Zaleca się spożywanie cytrynianu magnezu, który łatwo się wchłania oraz wykazuje delikatne działanie przeczyszczające.

3. Witamina C

Witamina C to kolejny składnik, którego nie powinno zabraknąć w żadnej zdrowej diecie, zwłaszcza u osób, u których ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych jest podwyższone.

Witamina ta w moczu wiąże wapno oraz jego strukturę, zapobiegając tym samym jego oddzielaniu się i tworzeniu kamieniotwórczych złogów.

Produkty bogate w witaminę C

Wyrób sobie nawyk porannego picia wody ze świeżym sokiem z cytryny. Pomoże ci on stopniowo poprawić stan zdrowia układu moczowego oraz wyeliminować nagromadzone dotychczas złogi.

W przypadku, gdy nie masz w lodówce cytryn, możesz sięgnąć po suplement diety w postaci witaminy C lub wzbogacić swoją codzienną dietę o inne produkty, które zawierają jej dużą ilość. Należą do nich między innymi:

  • Acerola (wiśnia z Barbados)
  • Owoce dzikiej róży
  • Gujawa
  • Czerwone owoce (truskawki, maliny, jagody, porzeczki…)
  • Świeże liście pietruszki
  • Kiwi

4. Orzechy laskowe

Orzechy laskowe – nie tylko pyszny i odżywczy dodatek do potraw i deserów, lecz przede wszystkim skuteczny, naturalny lek zapobiegający tworzeniu się kamieni nerkowych oraz wspomagający ich bezbolesne usuwanie z organizmu.

Jeśli stwierdzono u ciebie genetyczną skłonność do odkładania się złogów w układzie moczowym, powinieneś na stałe włączyć do swojej codziennej diety orzechy laskowe.

Dzięki nim utrzymasz czyste nerki, moczowody i pęcherz moczowy. A jeśli już zdiagnozowano u ciebie kamicę, te pyszne orzechy wspomogą leczenie, przyspieszając rozkład nagromadzonych złogów.

Doskonałą alternatywą dla świeżych orzechów jest przygotowanie domowej roboty kremu z orzechów laskowych z dodatkiem gorzkiego kakao. Unikaj tych gotowych ze sklepowych półek, gdyż zawierają one w swym składzie ogromne ilości cukru oraz mleka.

Samodzielnie przygotowując krem do smarowania tostów i naleśników, będziesz mieć pewność, że jest on zdrowy i nie przyniesie twojemu organizmowi żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

5. Woda, woda i jeszcze raz woda!

Przyjmowanie dużej ilości wody to najtańsza i jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania kamicy oraz leczenia powstałych już kamieni nerkowych. Staraj się więc pić przynajmniej dwa litry wody dziennie.

Zawsze zaczynaj dzień od szklanki letniej wody z dodatkiem soku z cytryny. Spożywanie naturalnej lemoniady na pusty żołądek naturalnie stymuluje proces oczyszczania organizmu z toksyn i złogów oraz pomaga uzupełnić płyny utracone podczas snu.

Kobieta pijąca wodę

Nie musisz pić wyłącznie czystej wody – możesz przygotowywać różne jej wersje smakowe, dodając do niej plasterek cytryny, kilka liści mięty czy melisy, nasiona chia, różne zioła… Najważniejsze, by codziennie wypijać przynajmniej dwa litry zdrowych, niesłodzonych napojów.

6. Skrzyp polny

Skrzyp polny to roślina o bardzo silnych właściwościach leczniczych. Słynie głównie ze swego działania moczopędnego, które znakomicie wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn i innych zalegających w nim zbędnych produktów przemiany materii.

Co więcej, napar ze skrzypu poprawia funkcje nerek, dostarcza komórkom cennych wartości odżywczych oraz działa przeciwzapalnie. Aby maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości skrzypu polnego, należy regularnie przeprowadzać kuracje poprawiające funkcje układu moczowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne spożywanie naparu przez kilka lub kilkanaście dni z rzędu. Następnie należy odstawić go na kilka dni i znów powtórzyć cały proces.

7. Miejscowe przykładanie ciepła

Jedną z naturalnych metod leczenia kamieni nerkowych i przede wszystkim łagodzenia bólu wywołanego ich przemieszczaniem się przez układ moczowy jest miejscowe stosowanie ciepłych okładów. Należy je stosować głównie na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w dolnej jego części.

Ból pleców spowodowany kamicą nerkową

Zaopatrz się więc w termofor lub samodzielnie wypełnij plastikowy woreczek albo butelkę ciepłą wodą – efekt działania ciepłego okładu będzie taki sam. Przekonaj się sam, że ta metoda fantastycznie łagodzi ból i przynosi natychmiastową ulgę, zwłaszcza gdy uporczywy ból nie pozwala nam zasnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Pozo R, Muñoz M, et al. Efecto de la ingesta de vitamina C en el proceso de formación de cálculos biliares de colesterol. Revista Médica de Chile. Enero 2014. 142 (1).
  • Gustot, T., & Moreau, R. (2010). Renal failure in cirrhosis. In Ascites, Hyponatremia and Hepatorenal Syndrome: Progress in Treatment. https://doi.org/10.1159/000318992.
  • Mount Sinai Health Library. Horsetail.
  • Nirumand N. Ch, Hajialyani M, et al. Dietary plants for the prevention and management of kidney stones: preclinical and clinical evidence and molecular mechanisms. International Journal of Molecular Sciences. Marzo 2018. 19 (3): 765. doi: 10.3390/ijms19030765.
  • Quiroga, B., Rodríguez-Palomares, J. R., & De Arriba, G. (2015). Insuficiencia renal crónica. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2015.06.004.
  • Renal, F. (2010). Fisiologia Renal. In Fundamentos da Circulação Extracorpóreahttps://doi.org/10.1016/j.quaint.2012.05.025
  • Penniston K, Steele T. H, Nakada S. Y. Lemonade therapy increases urinary citrate and urine volumes in patients with recurrent calcium oxalate stone formation. Urology. Noviembre 2007. 70 (5): 856-60.
  • Urology Care Foundation. Living healthy: fight kidney stones with food cookbook.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.