Nawyki, przez które nieświadomie tyjesz

Aby nie przesadzać z ilością spożywanych przez nas posiłków, należy koniecznie skrupulatnie planować nasze menu i z wyprzedzeniem kupić niezbędne składniki. Unikniemy dzięki temu pokusy, by sięgnąć po nieodpowiednie jedzenie.
Nawyki, przez które nieświadomie tyjesz

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Już od jakiegoś czasu usiłujesz schudnąć, ale Twoje wysiłki spełzają na niczym. Zmieniłaś nawyki żywieniowe, zaczęłaś ćwiczyć, wykreśliłaś ze swojej diety “śmieciowe jedzenie” i postępujesz dokładnie według wytycznych dietetyka oraz trenera.

W czym zatem tkwi problem? Dlaczego nie chudniesz?

Okazuje się, że być może pielęgnujesz nawyki, przez które nieświadomie przybierasz na wadze, bądź spowalniasz odchudzanie. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jakie nawyki wpływają negatywnie na naszą sylwetkę i co możesz zrobić, aby ich uniknąć. Koniecznie przeczytaj!

Złe nawyki, które nie pozwalają Ci schudnąć

Odstawmy na chwilę na bok diety i ćwiczenia. Załóżmy, że masz dobre nawyki w obu, także nie będzie to tematem dyskusji w dzisiejszym artykule. Jednakże, istnieją inne rzeczy, które robisz na co dzień.

Nawyki pozornie nieistotne i nieznaczące. To właśnie one nie pozwalają Ci osiągnąć upragnionego celu.

Należy zwrócić uwagę na możliwe przyczyny:

Nieświadomość liczby spożywanych kalorii

Prawdą jest, że nie możemy spędzić całego dnia czytając etykiety produktów i licząc kalorie z użyciem kalkulatora. Nikt chyba nie ma czasu, żeby pozwolić sobie na ten komfort.

Jednak zupełna nieświadomość co do kalorycznej wartości tego, co jemy może być naprawdę niebezpieczna, ponieważ będziemy przesadzać nawet o tym nie wiedząc.

Dobrą wiadomością jest to, że w dzisiejszych czasach istnieją aplikacje mobilne, które pomagają szybko i bezproblemowo policzyć kalorie danego posiłku. Wystarczy tylko wybrać danie i wielkość zjedzonej porcji i gotowe! Pod koniec dnia aplikacja poinformuje Cię, ile dokładnie kalorii zjadłaś.

Można nawet analizować średnie sumy kalorii i dzięki temu wiedzieć, kiedy już przekroczyłaś wskazane w Twoim przypadku zapotrzebowanie kaloryczne. To naprawdę wygodne.

Jedzenie samemu i z rozproszoną uwagą

Oglądanie telewizji podczas kolacji jest bardzo złym pomysłem, ponieważ mózg nie ma wtedy pełnej zdolności do wskazania, kiedy żołądek jest już nasycony i nie potrzebuje więcej jedzenia. Tak samo jest, jeśli jedząc czytasz gazetę lub książkę.

Tam gdzie to możliwe, trzeba odwrócić się od tych zakłóceń podczas posiłku, skupiając się jedynie na tym, co jemy.

Złe nawyki: jedzenie przed telewizorem

Ponadto, badania wskazują, że jedzenie z rodziną lub przyjaciółmi sprawia, że spożywam mniej jedzenia. Wynika to z faktu połączenia emocjonalnego między osobami, które są obecne przy posiłku.

Dzięki więzom emocjonalnym z ludźmi, z którymi siedzisz przy jednym stole, jesteś bardziej świadomy tego, co jesz.

Chociaż prawdą jest, że w niektórych szczególnych przypadkach (na przykład podczas świąt) podaje się nam zbyt wiele jedzenia i czasem nawet przesadzamy. Mimo wszystko faktem jest, że jedzenie w domu z rodziną jest dobre dla zdrowia i znacznie lepsze, niż jedzenie w pojedynkę.

Spożywać wszystko niskokaloryczne

Nawyki, przez które nieświadomie tyjemy, są czasem dziwne. Idziesz do supermarketu i wybrać coś z zieloną etykietą i szukasz napisów “0%”, “Light” lub “bez tłuszczu”. Być może to właśnie jest jedna z przeszkód, które stoją Ci na drodze do idealnej sylwetki.

Według pewnego badania, które zostało przeprowadzone w Cornell University, ludzie, którzy spożywają produkty “dietetyczne”, jedzą prawie 30% więcej kalorii niż ci, którzy sięgają po zwykłe i nieulepszone produkty.

W większości z tych pokarmów tłuszcz bowiem został zastąpiony przez cukry lub chemiczne dodatki. Lepiej i znacznie zdrowiej zatem jest kupować w niewielkich porcjach “normalne” jedzenie, zamiast sięgać tylko i wyłącznie po to “dietetyczne”.

Jedzenie z dużych talerzy

Bywa, że porcje posiłków podaje się mówiąc: “jeden talerz zupy”, “talerz spaghetti”. Jest to bardzo podchwytliwy sposób… łatwo wtedy oszukiwać!

Jasne, bo jeśli masz w domu gigantyczne talerze będziesz jeść więcej niż wtedy, gdy naczynia są średnie lub małe.

Posiłek w małej misce

Ponadto udowodniono, że zwykle zjadamy wszystko, co znajduje się na naszym talerzu. Dzieje się tak często z racji tego, w jaki sposób nas wychowano lub po prostu ponieważ chcemy wykazywać dobre maniery. Gdy talerz jest więc duży, można jeść więcej.

To samo odnosi się do porcji, jakie otrzymujemy w restauracjach lub lokalach, które serwują jedzenie typu fast food.

Na przykład, w Stanach Zjednoczonych najmniejszy zestaw składający się z hamburgera i frytek jest większy, niż największy oferowany we Francji. Od razu oczywiste staje się, które narody najbardziej cierpią z powodu otyłości.

Zbyt mało snu (lub jego zła jakość)

Bezsenność i stres są najgorszymi przyjaciółmi diety i odchudzania. Im mniej snu, tym więcej jesz.

Nie tylko dlatego, że dzięki temu jesteś w stanie pozostać bardziej rozbudzony przez cały czas (dzięki czemu masz więcej energii na spacery do lodówki i z powrotem), ale dlatego, że Twój organizm potrzebuje odpoczynku, aby zregenerować się i odzyskać siły, które zużył na co zostało zrobione w ciągu dnia.

Nasze nawyki w dziedzinie snu mają więc ogromne znaczenie. Jeszcze inna interesująca kwestia: metabolizm energetyczny i produkcja niektórych hormonów związanych ze snem i czuwaniem mogą być winne temu, że czujesz się głodny przez cały czas.

Obracanie się wśród osób otyłych

osoba otyła na ulicy

Podobnie jak rodzinny obiad może być korzystny dla naszego zdrowia i może mieć wpływ na nawyki, również nasze relacje osobiste z drugimi mogą przynieść nam pozytywne lub negatywne konsekwencje.

Na przykład, jeśli nasz partner, nasi najlepsi przyjaciele, albo nasi koledzy w pracy mają nadwagę, jest bardziej prawdopodobne, że my także będziemy otyli.

Nie chodzi o to, że zarazimy się kilogramami. Przejdą na nas jednak nawyki tych, wśród których się obracamy. Na przykład, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że będziesz “puszysty” jeśli …

  • Za każdym razem, gdy spotykasz się z kolegami, wychodzicie, żeby zjeść w restauracji bufetowej.
  • W sobotni wieczór ze swoim partnerem decydujecie się na zamawianie jedzenia do domu i oczywiście na słodki deser podczas, gdy oglądacie film.
  • W waszej rodzinie osoby mają tendencję do gotowania dużo i zbyt zróżnicowanie praktycznie codziennie.

Nie jedzenie śniadania

Pomijanie śniadania nie jest dobre w żadnym wypadku. Jeżeli mielibyśmy wymienić szkodliwe dla zdrowia nawyki, ten byłby jednym z pierwszych. Jest tak po pierwsze, dlatego, że organizm potrzebuje energii już od samego momentu przebudzenia, aby wykonywać wszystkie swoje zadania (jak samochód potrzebuje paliwa).

Ponadto, pomijając śniadanie, pobudzasz żołądek do “włączenia trybu alarmowego” przez co ten “prosi” o jedzenie przez cały czas, a nie w wyznaczonych porach posiłków.

Nie wierzysz? Wykonaj prosty test: zjedz solidne śniadanie z rana przed wyjściem z domu. Szybko zdasz sobie sprawę, że do południa praktycznie nie czułeś głodu.

Wskazane jest, aby nie jeść w pośpiechu owoców czy też wypijać szklanki soku przed wyjściem do pracy. Śniadanie dobrze skomponowane powinno się składać z:

  • Filiżanki jakiegokolwiek naparu (kawa, herbata)
  • Jednej porcji węglowodanów (krakersy, tosty)
  • Przetworów mlecznych, zbóż i owoców.

Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie zjeść tego wszystkiego, możesz stopniowo zmieniać swoje nawyki, dodając składniki do śniadania po trochu.

Brak konkretnego planu co do jedzenia

Jeśli wybierasz się do dietetyka i on daje Ci cotygodniowe menu, gratulacje! Jednak w większości przypadków komponujemy naszą dietę na własną rękę. Starannie planują ją osoby, które chcą zadbać o swoje nawyki i odżywiać się zdrowo. Błędem byłoby nie planowanie tego, co zamierzamy zjeść.

Gdy nie planujemy, pojawia się nierównowaga i niezdrowe dla odchudzania nawyki. A raczej ich brak. Jednego dnia nie mamy składników, żeby gotować i decydujemy się zjeść coś na szybko, żeby zapewnić sobie energię.

Kiedy indziej znajomi czy sąsiedzi nie pozwalają nam gotować albo zamawiamy jedzenie do domu… i to w jaki sposób nasze codzienne nawyki sprawiają, że nie możemy schudnąć.

Kobieta na zakupach w supermarkecie

Przygotowuj jedzenie na kilka dni i umieszczaj je w zamrażarce. Gotuj używając możliwie jak najbardziej naturalnych składników. Sięgaj po to, co lubisz, ale w naturalnych opcjach.

Jednocześnie ważne jest, żebyś dbał o urozmaicone menu, aby nie nudzić się i tak, żeby Twój organizm nie miał szans się przyzwyczaić. Jeśli jesz codziennie inny posiłek, Twój organizm będzie musiał pracować ciężej, aby skorzystać z każdego z zawartych w nim składników.

I wreszcie, gdy idziesz na zakupy, miej ze sobą listę zakupów i trzymaj się jej ściśle. Nie daj się ponieść pokusie podjadania tuczących produktów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hollands GJ, Shemilt I, Marteau TM, et al. Portion, package or tableware size for changing selection and consumption of food, alcohol and tobacco. Cochrane Database Syst Rev. 2015;2015(9):CD011045. Published 2015 Sep 14. doi:10.1002/14651858.CD011045.pub2
  • Di Milia, L., Vandelanotte, C., & Duncan, M. J. (2013). The association between short sleep and obesity after controlling for demographic, lifestyle, work and health related factors. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/j.sleep.2012.12.007
  • Hairston KG, Bryer-Ash M, Norris JM, Haffner S, Bowden DW, Wagenknecht LE. Sleep duration and five-year abdominal fat accumulation in a minority cohort: the IRAS family study. Sleep. 2010;33(3):289–295. doi:10.1093/sleep/33.3.289
  • Pediatrics. 2011 Jun; 127(6): e1565–e1574. Is Frequency of Shared Family Meals Related to the Nutritional Health of Children and Adolescents? doi: 10.1542/peds.2010-1440
  • American Journal of Epidemiology, Volume 164, Issue 10, 15 November 2006, Pages 947–954, Association between Reduced Sleep and Weight Gain in Women. https://doi.org/10.1093/aje/kwj280
  • Harvard Health Publishing. Eating breakfast won’t help you lose weight, but skipping it might not either. https://www.health.harvard.edu/blog/eating-breakfast-wont-help-you-lose-weight-but-skipping-might-not-either-2019041916457

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.