Pot - pięć rzeczy, które ujawnia na temat Twojego zdrowia

Pot kryje w sobie wiele substancji chemicznych. Bywa, że może ujawniać nam pewien problem zdrowotny. Dlatego też nie powinniśmy ignorować sytuacji, w której zaczynamy się pocić.
Pot - pięć rzeczy, które ujawnia na temat Twojego zdrowia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pot na twarzy w upalny, letni dzień – brzmi znajomo? Chyba nikt z nas tego nie lubi… W przypadku mężczyzn dodatkową zmorą są przepocone, okrągłe plamy pod pachami ulubionej koszuli.

Podnosi się temperatura Twojego ciała, układ nerwowy daje zielone światło Twoim gruczołom potowym i na skórze pojawiają się tysiące kropelek – to właśnie ten niewygodny pot.

Każdy z nas musi się zmagać z problemem pocenia się. Wycieramy pot chusteczką, stosujemy perfumy i dezodoranty i staramy się oszczędzić innym nieprzyjemnego zapachu.

Okazuje się jednak, że choć może Ci się wydawać, iż uda Ci się powstrzymać pocenie się, nie powinieneś ignorować tego zjawiska. Może ono bowiem dostarczyć Ci ważnych informacji na temat Twojego stanu zdrowia.

Oto kilka faktów, które odkryjesz obserwując swój pot:

1. Jesteś w ciąży lub o krok od menopauzy

Jest Ci gorąco, chociaż wszystkim innym jest zimno? Nie chcesz swetra, choć wszyscy w dany pomieszczeniu marzną? Są to objawy, które występują u około 85% kobiet wchodzących w etap menopauzy.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego się pocimy. Zjawisko to występuje również u kobiet w ciąży.

W obu przypadkach ma to swoje źródło w zmianach hormonalnych. Wywierają one wpływ na mózg, rozregulowując naturalny “termostat” naszego organizmu. Wywołują fałszywe uczucie przegrzania, a pot stanowi naturalną odpowiedź na to zjawisko.

2. Pot? Odczuwasz stres

Jeżeli zaczynasz czuć nieprzyjemny zapach, po czym zaczynasz wąchać i pytasz siebie: “To naprawdę ja?”, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl. Postaraj się przeanalizować, jakie ostatnio masz nastawienie umysłu. W trakcie, gdy myślisz, odpowiedz sobie na pytanie: “Jestem zestresowany lub zaniepokojony?”.

Trener i mężczyzna

Jeżeli tak jest, Twoje emocje są najprawdopodobniej winne Twojemu nieprzyjemnemu zapachowi. Pot, który pojawia się, gdy jest nam gorąco, powstaje za pośrednictwem węzłów chłonnych obecnych w całym ciele. Zawiera on głównie wodę i sól.

Gdy natomiast jesteś zestresowany, pot produkują gruczoły apokrynowe. Znajdują się one jedynie w pewnych obszarach ciała, między innymi pod pachami.

Ten rodzaj potu zawiera również tłuszcz i białka, które mieszają się z bakteriami obecnymi na skórze. W tym procesie powstaje nieprzyjemny zapach, którego wszyscy chcemy uniknąć. Dzieje się to, kiedy czujesz się właśnie zaniepokojony lub zestresowany.

3. Przeżywasz radość bądź strach

Choć może się to wydawać dziwne, otaczające Cię osoby mogą z łatwością wyczuć to, co czujesz poprzez zapach Twojego potu. W pewnym eksperymencie 36 kobiet wąchało próbki potu 12 mężczyzn, którzy oglądali filmy wywołujące strach lub radość.

Okazało się, że gdy kobiety wąchały pot mężczyzn przestraszonych filmem, znacznie częściej wyrażały grymas podobny do tego, które robią przestraszone osoby. Gdy z kolei wąchały pot szczęśliwych mężczyzn, znacznie częściej się uśmiechały.

Podsumowując: jeżeli czujesz strach, inni to wyczują. Jeśli jesteś szczęśliwa, również.

4. Istnieje ryzyko uderzenia gorąca

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że poszedłeś na spacer i nie spociłeś się? Niektórzy myślą, że jest to oznaka wydolności. Choć może w tym tkwić odrobina prawdy, objaw taki zasługuje na uwagę. Jeżeli jest upał, a Ty wcale się nie pocisz, możliwe, że za chwilę zakręci Ci się w głowie.

Zjawisko to nazywa się anhydrozą. Polega ono na niemożności pocenia się w normalny sposób. Jest to bardzo niebezpieczne zaburzenie zdrowotne. Brak potu uniemożliwia naturalne odświeżanie się i chłodzenie organizmu.

Jeżeli dotknął Cię ten problem, zaleca się unikanie przegrzewania organizmu.

Gdy widzisz, że znajdujesz się w ryzykownej sytuacji, pij możliwie jak najwięcej wody, aby uzupełnić ilość płynów w organizmie. Musisz jednak chronić się przed słońcem, schładzać ciało w letniej wodzie i unikać upałów.

Jeżeli jesteś poza domem, postaraj się znaleźć w zacienionym miejscu bądź w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeżeli nie poczujesz się lepiej w krótkim czasie, zadzwoń po pogotowie lub poproś o pomoc medyczną.

5. Masz niski poziom cukru we krwi

Pomiar cukru

Prawidłowy poziom pomiaru cukru we krwi powinien wskazywać od 70 do 100 miligramów glukozy na decylitr krwi na czczo. Jeżeli poziom spada poniżej 70 z powodu cukrzycy lub nadmiaru ćwiczeń, zaczniesz czuć efekty.

Jednym z nich jest nadmierne pocenie się, zwłaszcza w tylnej części szyi, na wysokości linii włosów.

Jeżeli bicie serca przyspieszyło bądź czujesz, że drżysz, masz lekkie mdłości, zawroty głowy i zamazuje Ci się wzrok, musisz być czujny. Koniecznie postaraj się utrzymać poziom cukru na właściwym poziomie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Groot, J. H. B., Smeets, M. A. M., Rowson, M. J., Bulsing, P. J., Blonk, C. G., Wilkinson, J. E., & Semin, G. R. (2015). A Sniff of Happiness. Psychological Science26(6), 684–700.
  • Herrera, C. C., & Fonseca, M. S. (2018). Estres. Revista Scientific.
  • Maillard, H., & Dumont, P. (2012). Hiperhidrosis. EMC – Dermatología.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.