Por na utratę wagi i detoks organizmu

Por jest naturalnym środkiem moczopędnym i pomaga ciału pozbyć się toksyn. Warzywo to jest bogate w witaminy, minerały oraz błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, dzięki czemu wspomaga trawienie.
Por na utratę wagi i detoks organizmu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Por może stanowić doskonałe uzupełnienie Twojego programu regularnej utraty wagi, przyczyniając się jednocześnie do ogólnego odtruwania organizmu. To naprawdę niezwykłe warzywo.

Por charakteryzuje smak znacznie łagodniejszy niż w przypadku cebuli. Stanowi on doskonały dodatek do wielu przepisów na codziennie przyrządzane potrawy. Jeżeli jednak coś miałoby stanowić jego główną cechę charakterystyczną, byłaby to zdolność do usuwania z organizmu toksyn.

Być może wiesz też, że od wieków używano go w trosce o kobiece zdrowie. Istnieją zapiski ze starożytnej Grecji i Rzymu objaśniające, jak por może zwiększyć płodność i pozytywnie wpłynąć na zdrowie serca u kobiet, zwalczając przy tym duszności i przemęczenie.

W tym artykule chcielibyśmy pokazać Ci, jak przy zastosowaniu tego warzywa możesz przeprowadzić oczyszczanie organizmu z toksyn i wspomóc zdrową utratę wagi. Niewątpliwie skorzystasz na zapoznaniu się z jego treścią.

Por pomocny w trosce o zdrowie

Por należy do rodziny amarylkowatych – grupy roślin wyrastających z bulwy, podobnie jak czosnek i cebula. W odróżnieniu jednak od tych dwóch kuzynów por charakteryzuje znacznie słodszy smak, dzięki czemu znajduje bardziej wszechstronne użycie w kuchni.

Por na drewnianej tacy

Na naszym blogu często wspominamy o korzyściach wynikających ze spożywania marchwi, buraków, czosnku czy cytryny. Czas jednak dodać do listy polecanych warzyw również por. Oto niektóre powody:

Por – wspaniałe źródło składników odżywczych

  • Por zawiera mnóstwo antyoksydantów i flawonoidów, które pomagają zwalczać stany zapalne i minimalizują działanie wolnych rodników.
  • Ponadto należy pamiętać, że warzywo to jest jednym z wyjątkowych źródeł witaminy A i C, które stanowią doskonałą pomoc w oczyszczaniu organizmu, zwalczaniu stanów zapalnych oraz odbudowywaniu naturalnego poziomu pH w organizmie.
  • Co ciekawe, dostarcza on niewielu kalorii, dzięki czemu stanowi świetną opcję dla osób starających się stracić na wadze (około 100 gramów świeżej łodygi pora zawiera zaledwie 61 kalorii).
  • Por zawiera bardzo dużo rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Regularne spożywanie tego warzywa pomaga zwalczyć zaparcia.
  • To niepozorne warzywo stanowi bogate źródło witamin i minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas i magnez, z których wszystkie są niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia.
  • Ponadto por dostarcza również kwasu foliowego, przez co stanowi bardzo dobre uzupełnienie diety dla kobiet w ciąży.

Por jest naturalnym antybiotykiem

  • Por wprawdzie nie zawiera tyle samo allicyny, co jego kuzyn czosnek, wciąż jednak stanowi silny naturalny antybiotyk.
  • Badania przeprowadzone w laboratoriach potwierdziły, że allicyna, którą zawiera por i czosnek, pomaga uniknąć gromadzenia się złogów cholesterolu w krwiobiegu, blokując pewne enzymy, które gromadzą się w wątrobie. Jest to bardzo korzystne dla zdrowia.

Korzystny dla serca

Ten prosty, naturalny lek wykorzystujący siłę pora, pomoże Ci odpowiednio zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Por spożywany regularnie pobudza uwalnianie przez ściany naczyń krwionośnych tlenku azotu (NO). W rezultacie poprawia się krążenie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.

Por na oczyszczanie organizmu

Por zawiera dużą ilość wody, jest więc naturalnym środkiem moczopędnym i pomaga wyeliminować z organizmu toksyny. W rzeczywistości roślina ta prawdopodobnie zawdzięcza swoją sławę właśnie swoim właściwościom oczyszczającym.

Z całą pewnością warto o tym pamiętać.

Remedium z pora – jak je przygotować?

Składniki

  • 3 pory
  • 1 litr wody
  • Sok z 1 cytryny
Kubek z naparem w dłoniach

Przygotowanie

  • Aby przygotować tę odtruwającą i wyszczuplającą kurację, będziesz potrzebować trzy dość duże łodygi pora i jedną cytrynę. Jeżeli kiedykolwiek przeprowadzałaś detoks przy użyciu karczochów, ten jest bardzo podobny.
  • Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to wlać do garnka litr wody i zagotować ją. Następnie pokrój trzy pory, włóż je do wody i gotuj przez kilka minut.
  • Gdy płyn będzie już gotowy, usuń garnek ze źródła ciepła i zachowaj wodę, w której gotowałaś pory.
  • Dodaj sok z cytryny i przechowuj wodę z porów w szklanej butelce.
  • Ugotowane pory możesz zużyć na przykład do przygotowania zdrowej zupy.

Jak przyjmować naturalne remedium z pora?

  • Pierwszą filiżankę płynu wypij na pusty żołądek, kiedy wstajesz rano. Dobrym pomysłem jest picie go, gdy jest letni. Pomoże to przyspieszyć metabolizm i przyczyni się do oczyszczających właściwości tego naturalnego napoju.
  • Kolejną filiżankę należy wypić około 15 minut przed obiadem.
  • Spróbuj pamiętać, by wypić trzecią filiżankę po południu, a potem czwartą około 15 minut przed kolacją.

Tę oczyszczającą i wspomagającą odchudzanie kurację możesz stosować przez 10 dni. Spróbuj uzupełnić ją spożywaniem produktów niskotłuszczowych i wykonywaniem regularnych ćwiczeń. Dzięki temu będziesz w stanie zobaczyć rezultaty, a Twoje zdrowie niewątpliwie Ci się za to odwdzięczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camila R.A. Malafaia, Bernadete P. da Silva, Luzineide W. Tinoco, José P. Parente,
    Structural characterization and gastroprotective property of a novel glucofructan from Allium ampeloprasum var. porrum, Carbohydrate Research, Volume 402, 2015, Pages 44-49, ISSN 0008-6215, https://doi.org/10.1016/j.carres.2014.10.022.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0008621514003954).
  • Food Data Central. Leeks, (bulb and lower-leaf portion), raw. Abril 2019. U. S. Department of Agriculture.
  • Harvard TH Chan. School of Public Health. Vegetables and fruits.
  • Kolderup Hervik A, Svihus B. The role of fiber on energy balance. Journal of Nutrition and Metabolism. Enero 2019. 4983657. doi: 10.1155/2019/4983657.
  • Mayo Clinic. Dietary fiber: essential for a healthy diet. Enero 2021.
  • Porrata Maury Carmen, Hernández Triana Manuel, Abuín Landín Alfredo, Campa Huergo Concepción, Pianesi Mario. Caracterización y evaluación nutricional de las dietas macrobióticas Ma-Pi. Rev Cubana Invest Bioméd  [Internet]. 2008  Dic [citado  2018  Dic  16] ;  27( 3-4 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002008000300001&lng=es.
  • Segura S. y Torres. J. Historia de las plantas en el mundo antiguo. Madrid: Universidad de Deusto, 2009. p. 439.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.