Dieta na poprawę humoru? – 10 produktów szczęścia

Spożywanie produktów takich jak ryby, orzechy czy czekolada korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i fantastycznie poprawia humor. Zawarte w nich substancje odżywcze sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi i pełni pozytywnej energii.
Dieta na poprawę humoru? – 10 produktów szczęścia
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Serotonina, popularnie zwana hormonem szczęścia, i endorfina, która jest odpowiedzialna za łagodzenie stresu i odczuwanie fizycznej przyjemności – to dwie substancje świetnie wpływające na poprawę humoru.

Co więcej, wspomagają one wiele ważnych procesów życiowych, ułatwiają zasypianie oraz pomagają w naturalny sposób kontrolować codzienny stres i napięcie. Dostają się one do naszego organizmu za pośrednictwem aminokwasu o nazwie tryptofan.

Z drugiej strony zawarte w niektórych produktach węglowodany transportują odpowiadające za poprawę humoru substancje aż do mózgu – to właśnie stamtąd pochodzi odczuwana przez nas przyjemność i poczucie szczęścia.

Poznaj 10 produktów żywnościowych, które szybko i skutecznie poprawiają nastrój i samopoczucie. Kiedy odkryjesz ich cudowną moc, już nigdy nie będziesz chciał zrezygnować z ich regularnego spożywania. Oto lista dziesięciu pysznych i prostych sposobów na dobry humor!

1. Ryby na poprawę humoru

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Pittsbourgh dowodzą, że osoby, których dieta jest uboga w kwasy omega-3, częściej zapadają na depresję i smutek niż ludzie spożywający odpowiednią dzienną dawkę tych substancji odżywczych.

Tzw. zdrowe kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu. Ich niedobór niekorzystnie wpływa na wiele procesów życiowych, zaburza pracę narządów wewnętrznych, negatywnie odbija się na naszym wyglądzie i wydajności intelektualnej.

Smażona ryba na talerzu

Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wartościowych kwasów tłuszczowych, powinniśmy mu je dostarczać wraz z posiłkami lub pod postacią suplementów diety. W naturalnej postaci znajdziemy je między innymi w rybach.

Lekarze i specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają spożywanie ryb morskich przynajmniej dwa razy w tygodniu. Sięgaj po nie również w okresach spadku formy, zwłaszcza gdy nachodzą cię negatywne myśli lub smutek. Kwasy tłuszczowe omega-3 znakomicie zapobiegają depresji oraz pomagają zwalczyć wszelkiego rodzaju zaburzenia snu.

2. Czereśnie

Któż z nas nie lubi czereśni? Pyszne i cudownie słodkie, że trudno przestać się nimi zajadać. Oprócz tego, że są one naturalnym „aktywatorem” serotoniny – czyli hormonu szczęścia – również stymulują produkcję innych substancji, takich jak endorfiny, dopamina i noradrenalina, które fantastycznie wpływają na poprawę humoru i dobre samopoczucie.

Substancje te w naturalny sposób łagodzą drażliwość, poprawiają jakość snu oraz zwiększają poziom tolerancji na ból. Krótko mówiąc – zapewniają dobre samopoczucie i świetny humor.

3. Orzechy

Niski poziom selenu w organizmie może powodować rozdrażnienie, osłabienie układu nerwowego, bezsenność, depresję oraz podły humor. Sięgając po orzechy szybko i skutecznie uzupełnimy poziom tego cennego dla zdrowia pierwiastka mineralnego. Do wyboru mamy mnóstwo opcji: orzechy włoskie, brazylijskie, laskowe, pistacjowe, ziemne, nerkowca, migdały…

Worek orzechów włoskich

Orzechy włoskie, dzięki sporej dawce selenu, fantastycznie poprawiają samopoczucie, dodają energii i sprawiają, że optymistyczniej spoglądamy na świat! Już wiesz – nie ma nic lepszego na poprawę humoru niż garść pysznych i odżywczych orzechów.

4. Produkty o wysokiej zawartości witaminy B12

Zacznijmy od tego, że wszystkie witaminy z grupy B przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Warto jednak wyszczególnić jedną z nich, a mianowicie witaminę B12. Bierze ona udział w syntezie serotoniny. Jeśli jej poziom jest zbyt niski, pojawiają się rozdrażnienie, zmęczenie oraz zły nastrój.

Dodatkowo witamina B12 spełnia wiele innych ważnych funkcji w naszym organizmie. Między innymi:

  • Jest źródłem energii: poprawia samopoczucie, wzmacnia wydajność mózgu oraz wprawia nas w dobry nastrój
  • Pomaga zwalczyć zmęczenie i zapobiega odczuwaniu senności w ciągu dnia
  • Naturalnie reguluje pracę układu nerwowego
  • Jest źródłem spokoju psychicznego i harmonii wewnętrznej

Poniższe produkty – oprócz tego, że stanowią naturalne źródło witaminy B12 – dostarczają naszemu organizmowi również innych cennych substancji, takich jak cynk, żelazo, miedź. One także mają wpływ na poprawę humoru.

  • Małże i ostrygi
  • Wołowina
  • Wątróbka
  • Sery
  • Jajka

5. Banany

Banany to cudowne owoce – słodkie i pełne substancji odżywczych! Są one źródłem witamin i minerałów oraz świetną „energetyczną bombą”. Jedną z substancji, która wpływa na poprawę humoru jest tryptofan – aminokwas stymulujący wydzielanie serotoniny. Działa on kojąco na układ nerwowy, łagodzi stres oraz poprawia nastrój.

Kiść dojrzałych bananów

Co więcej, banany pomagają w naturalny sposób zwalczyć skurcze mięśni, zobojętniają kwas żołądkowy oraz obniżają nadciśnienie tętnicze krwi.

Przeczytaj koniecznie artykuł: 2 banany dziennie – 7 korzyści dla zdrowia

6. Pikantne przyprawy

Potrawy z dodatkiem pikantnych przypraw zawierają sporą ilość substancji o nazwie kapsaicyna. Jest to alkaloid nadający produktom, w których występuje, piekielnie ostry smak.

Jego spożycie – nawet w bardzo małych ilościach – powoduje pobudzenie układu nerwowego podobne do tego, które następuje po oparzeniu lub zranieniu ciała. Układ nerwowy wysyła wówczas sygnał alarmowy i zaczyna działać, czyli rozpoczyna wzmożoną produkcję endorfin.

Te z kolei wywołują stan euforii i szczęścia o działaniu przeciwbólowym. Co więcej, dają nam niezłego energetycznego kopa.

Liczne badania naukowe dowodzą również tego, że zawarta głównie w papryczkach chili kapsaicyna wpływa na dezaktywację komórek rakowych oraz pomaga złagodzić ból neuropatyczny.

7. Czekolada

W żadnym radosnym menu nie może zabraknąć czekolady! Kakaowe ziarna fantastycznie stymulują produkcję endorfin, dzięki czemu wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Czekolada o zawartości min. 70% kakao to niezawodny sposób na poprawę humoru i dostarczenie sobie chwili najczystszej przyjemności.

Głównym składnikiem gorzkiej czekolady jest teobromina – substancja psychoaktywna – której działanie jest bardzo podobne do oddziaływania kofeiny na nasz organizm. Ciemne kostki czekolady w naturalny sposób stymulują nasz mózg do większego wysiłku, dodają energii, witalności i poczucia szczęścia.

Kawałki czekolady na poprawę humoru

Ponadto ten czarny przysmak obfituje w antyoksydanty, które pomagają obniżyć poziom hormonów stresu w organizmie, oraz magnez – pierwiastek kojący nerwy i poprawiający nastrój.

Pamiętajmy jednak, że mimo cudownych właściwości, nie należy spożywać czekolady w nadmiarze, gdyż łatwo możemy popaść w nałóg. A stąd już tylko krok do depresji, stanów lękowych oraz chorób związanych z nadwagą i otyłością.

8. Ananas

Generalnie wszystkie świeże owoce i warzywa są naturalnym źródłem węglowodanów, które bardzo pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Tropikalny, bajecznie słodki ananas również obfituje w substancje, które stymulują produkcję serotoniny i wywołują szeroki uśmiech zadowolenia na naszych twarzach.

Co więcej, ananas fantastycznie poprawia koncentrację, zwalcza zaburzenia snu (zwłaszcza bezsenność), jest źródłem naturalnych substancji przeciwzapalnych, mnóstwa witamin i cennych dla zdrowia substancji odżywczych.

9. Produkty bogate w cynk

Niedobór cynku w organizmie sprzyja złemu samopoczuciu, obniża odporność organizmu na stres i napięcie, a nawet może prowadzić do rozwoju depresji. Produkty żywnościowe o wysokiej zawartości cynku ułatwiają absorpcję białek i węglowodanów, a zatem pomagają utrzymać prawidłowy poziom energetyczny w naszym ciele.

Produkty bogate w cynk zapewnią poprawę humoru

Naturalne źródła cynku to między innymi:

  • Czekolada
  • Orzeszki ziemne
  • Dynia i pestki dyni
  • Wątróbka
  • Szpinak
  • Pieczarki
  • Mleko i jego przetwory
  • Pełne ziarna zbóż
  • Rośliny strączkowe

10. Makaron, czyli węglowodany złożone

Dobre węglowodany (złożone) są najlepszym źródłem energii i świetnie wpływają na poprawę humoru. W dobry nastrój bez wątpienia wprowadzą nas razowe makarony, pieczywo z pełnoziarnistej mąki, płatki owsiane, kasze oraz brązowy ryż. Jak widać, na liście nie ma miejsca na produkty z białej mąki. Rzeczywiście powinniśmy je na stałe wykreślić z naszego jadłospisu.

Razowy makaron i inna pełnoziarnista żywność wspomagają trawienie, dostarczają komórkom cennych substancji odżywczych oraz zwiększają wydolność organizmu, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Jednocześnie przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i naturalnie pomagają regulować poziom cukru we krwi.

Umiarkowane spożywanie wyżej wymienionych produktów w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą, a także regularną aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu to niemalże gwarancja na poprawę humoru i dobre samopoczucie. One pozwolą nam z optymizmem stawić czoła każdemu nadchodzącemu dniu.

Jeśli żaden z wymienionych tu produktów nie poprawi ci nastroju, koniecznie wybierz się do lekarza, aby wykluczyć chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tapia A., Masson L., Omega 3 polyunsaturated fatty acids in red blood cell membranes from depressed female patients. Rev Chil Nutr, 2008.
  • Wang J, Um P, Dickerman BA, Liu J. Zinc, Magnesium, Selenium and Depression: A Review of the Evidence, Potential Mechanisms and Implications. Nutrients. 2018 May 9;10(5):584. doi: 10.3390/nu10050584. PMID: 29747386; PMCID: PMC5986464.
  • Kang C, Wang B, Kaliannan K, Wang X, Lang H, Hui S, Huang L, Zhang Y, Zhou M, Chen M, Mi M. Gut Microbiota Mediates the Protective Effects of Dietary Capsaicin against Chronic Low-Grade Inflammation and Associated Obesity Induced by High-Fat Diet. mBio. 2017 May 23;8(3):e00470-17. doi: 10.1128/mBio.00470-17. Erratum in: MBio. 2017 Jul 5;8(4): PMID: 28536285; PMCID: PMC5442453.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.