Zaburzenia pamięci - domowe sposoby na dobrą pamięć
Zawsze towarzyszyło Ci przekonanie, że będziesz pamiętał nazwiska wszystkich kolegów z ławki? Dziś jednak zauważasz, że z trudnością przychodzi Ci zapamiętywanie listy zakupów, a nawet tego co przeczytałeś w ulubionej powieści? Zaburzenia pamięci mogą spotkać każdego z nas.
Pamięć – to nasz wewnętrzny album wspomnień, emocji i wiedzy. Jest niezbędna, aby osiągnąć sukces na wszelkich płaszczyznach życia. Co zrobić aby ją zatrzymać na długie lata? Czy jest sposób na zaburzenia pamięci?
Wszystkich martwią pierwsze pojawiające się zaburzenia pamięci. Mogą być przecież pierwszym objawem choroby Alzheimera. Jest to jednak normalny proces, zachodzący w naszym organizmie. Z każdym dniem, pamięć słabnie i charakteryzuje się mniejszą wydolnością.
To kolejne zmiany zachodzące w organizmie, w tym zachodzące też w mózgu. Nie chcemy jednak zapomnieć wszystkiego tego w co włożyliśmy tyle wysiłku i serca, prawda?
“Głowa bez pamięci to twierdza bez garnizonu.”
-Napoleon Bonaparte-
Zaburzenia pamięci – jakie są przyczyny?
Niektóre problemy z pamięcią dotyczą schorzeń, które są wyleczalne:
- Niedobór witaminy B12
- Przewlekły alkoholizm
- Guzy
- Infekcje
- Zakrzepy krwi w mózgu
- Niepoczytalność
- Problemy czaszkowo-mózgowe (uderzenia w głowę)
- Zabiegi onkologiczne (chemioterapia lub radioterapia)
- Stres
- Lęk lub depresja
Powyższe czynniki i problemy zdrowotne mogą wzmagać zapominabue, a to często mylone jest z problemami psychicznymi. Nagłe zmiany w życiu – są kolejnym czynnikiem, który wpływa na zaburzenia pamięci.
Do najczęstszych symptomów problemów z pamięcią, należą:
- Częste gubienie rzeczy osobistych.
- Trudności ze znalezieniem właściwych, wcześniej znanych nam słów.
- Zadawanie tych samych pytań lub opowiadanie tej historii kilka razy.
- Zapominanie czy dokonało się już jakiejś czynności – np. w przypadku zażywania leków.
- Dezorientacja i zagubienie w znanych już miejscach.
- Dezorientacja w stosunku co do dnia i miesiąca czy roku.
- Problemy z zapamiętywaniem planu z terminarza (spotkania, wydarzenia, urodziny).
- Problemy z dostosowaniem się do instrukcji i z podejmowaniem decyzji.
Zaburzenia pamięci tymczasowe i trwałe
Tymczasowa utrata pamięci – to sytuacja kiedy zapominamy o pewnych rzeczach, ale po chwili amnezji wracają do naszej pamięci.
- Jeśli na chwilę zapominamy czyjeś nazwisko, ale później do nas wraca – to właśnie jest tymczasowa utrata pamięci. Tak samo gdy rankiem, po długiej nocy, gdy spożyliśmy zbyt dużo alkoholu, nie pamiętamy tego co się wydarzyło.
Z drugiej zaś strony, trwała utrata pamięci dotyczy sytuacji, w której tracimy informacje i nie jesteśmy w stanie ich odzyskać. Nie możemy zapamiętać, ani przypomnieć sobie ponownie gdzie zostawiliśmy klucze albo zapominamy ostatecznie, że nasza mama odwiedziła nas poprzedniego popołudnia.
Trochę tak jak sformatowany komputer, kiedy nie zgraliśmy wszystkich plików na dysk zewnętrzny.
Jak zapobiegać problemom z pamięcią?
Poniżej przedstawiamy czynniki, które okazały się najskuteczniejsze w zapobieganiu i spowalnianiu postepu choroby Alzheimera, czy innych zaburzeń pamięci:
- Zdrowy sen
- Zbilansowana dieta
- Ćwiczenie fizyczne
- Aktywne życie społeczne
- Aktywność poznawcza
Pamiętajmy, że mózg działa w podobny sposób jak nasze mięśnie – zatem im częściej go ćwiczymy, tym lepiej. Z drugiej strony – jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniej diety i dotlenienia, może to wpłynąć na tendencję zanikową i atrofię w mózgu.
Dlatego prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia niezwykle korzystnie wpłynie także na jakoś naszej pamięci.
Jakie są inne kryteria, które należy spełnić aby uniknąć luk w pamięci? Wspomniany zdrowy sen, częste czytanie i ćwiczenie mózgu, a także porzucenie szkodliwych nawyków: palenia, picia czy nadużywania leków.
Spełnienie tych aspektów, wzmocni pamięć i będzie korzystne dla ogólnego zdrowia całego organizmu. Ponadto z lektury dowiemy się nowych, interesujących rzeczy. Same profity, czyż nie?
Kiedy poprosić o pomoc i jak ocenić skalę zaburzeń pamięci?
Często zdarza się tak, że to nie my, ale nasi krewni zauważają pierwsze symptomy problemów z pamięcią. Niepokój i przygnębienie powoduje, że ludzie koncentrują się na swoich błędach, stąd spotęgowane zjawisko zapominania. To natomiast powoduje, że mylimy problemy z pamięcią – z naturalnym wynikiem przygnębienia i stresu.
Jednakże, kiedy zauważamy trudności z wykonywaniem prostych, codziennych czynności; bądź zdezorientowanie – nadszedł czas aby zasięgnąć opinii lekarza.
Pozwoli to na dokładną diagnozę – czy pacjent zmaga się z zaburzeniami pamięci; a jeśli tak, to jakiego rodzaju są to zaburzenia. Wizyta u specjalisty jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Lepiej dmuchać na zimne!
Póki co, jeśli luki w pamięci są nieznaczne lub chcemy po prostu zwiększyć swoje pamięciowe możliwości – możemy wspomóc się domowymi sposobami.
Naturalne produkty na zaburzenia pamięci
Wyróżniamy różnego rodzaju zaburzenia w tym kontekście, np. złudzenia pamięciowe, kryptoamnezje czy konfabulacje. W dużej mierze problem z pamięcią można rozwiązać za pomocą naturalnych, zdrowych środków zaradczych. Dzięki temu następnym razem będziemy pamiętać, gdzie zostawiliśmy samochód albo kiedy są urodziny najlepszego przyjaciela.
Orzechy
Nie bez powodu mieszanka studencka – jest to zbiór różnych orzechów i bakalii. Naturalne tłuszcze orzechów mają działanie przeciwzapalne oraz cenne składniki odżywcze, które pomagają utrzymać mózg w najwyższej formie i optymalizują problemy z pamięcią.
Orzech włoski, swoim wyglądem przypomina nasz mózg – to nie może być przypadek. Poprawi koncentrację, zapełni luki w pamięci i wzmocni ją na długie lata. Potrzebna jest też cierpliwość.
Przeczytaj również: Dlaczego warto jeść orzechy z drzew orzechowych?
Składniki
- Migdały (50 g)
- Morela (30 g)
- Orzechy makadamia (50 g)
- Orzechy (20 g)
Przygotowanie
- Morelę można pokroić na mniejsze kawałki
- W misce wymieszaj wszystkie składniki.
- Zaleca się codzienne spożywanie mieszanki.
Marchew
Marchew jest bogatym źródłem karotenu, który jest niezbędny w diecie dla zdrowego mózgu i poprawy pamięci. Częste spożywanie marchewki pomoże nam uniknąć problemów z zapamiętywaniem i pozwoli zachować zdrowy umysł.
Co należy zrobić?
Jeść przynajmniej jedną marchewkę dziennie, surową czy gotowaną – wedle życzenia.
Zobacz także: Zupa krem z marchewki – poznaj łatwy przepis
Jabłko dobre na pamięć
Jabłko nie tylko dodaje urody – ale wpływa też na jakość naszej pamięci. Bogate źródło żelaza i wszelkich witamin; w swojej skórce zawiera też kwercetynę, której właściwości pomogą uniknąć problemów z pamięcią.
Gdyby jabłko nie spadło na głowę Newtona, nie mielibyśmy powszechnej teorii ciążenia. Jak łatwo zauważyć – nie mielibyśmy też dobrej pamięci!
Co należy zrobić?
Po prostu jeść jabłko – surowe, pieczone czy gotowane. Można dodawać je do sałaty, bądź jeść rano razem z jogurtem naturalnym. Nie zaszkodzi też dodawanie jabłka do naleśników czy racuchów.
Bazylia
Dodawana do każdej włoskiej potrawy, zadomowiła się też w Polsce. Bazylia ma właściwości łagodzące i uspokajające, dlatego jest doskonałym lekarstwem na stres.
Liście bazylii są potężnym adaptogenem, czyli substancją, która pomaga ciału utrzymać optymalną sprawność umysłową i fizyczną. Stąd wykorzystanie jej w walce o dobrą pamięć.
Przygotowanie
W tym przypadku, możemy spożywać bazylię w postaci naparu.
Składniki
- 1 łyżeczka świeżej bazylii (5 g)
- ½ szklanki wody (125 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj wodę w garnuszku.
- Dodaj bazylię i pozwól jej parzyć się przez 3 minuty.
- Następnie zdejmij z ognia i odstaw na 5 minut.
- Wypij pół filiżanki naparu, po każdym posiłku.
Pamięć czasami nas zawodzi i nie ma w tym nic złego. Nie bądźmy wobec siebie zbyt surowi. Jednak jest jedną z najważniejszych funkcji naszego umysłu i warto o nią zadbać. W dzisiejszej erze informacji, trudno jest pozostać ciągle uważnym i skoncentrowanym.
Uwzględnij zatem w swojej codzienności – wymienione naturalne lekarstwa. Pozwoli to cieszyć się dobrą pamięcią i koncentracją, na długie lata.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Datka, W., Siwek, M., Dudek, D., Mączka, G., & Zięba, A. (2007). Zaburzenia pamięci operacyjnej u pacjentów z głęboką depresja. Working memory disturbances in patients with major depression (DSM-IV). Psychiatria Polska.
- Gugała, M., Łojek, E., Lipczyńska-Łojkowska, W., Bochyńska, A., Sawicka, B., & Sienkiewicz-Jarosz, H. (2007). Przeglad metod neuropsychologicznych służacych do diagnozy łagodnych zaburzén poznawczych. Postepy Psychiatrii i Neurologii.