Kochać siebie, czyli czym jest miłość własna

Kiedy przychodzi nam do kochania siebie, musimy wiedzieć jak zaakceptować krytykę, zrozumieć swoje mocne strony i słabości; powinniśmy również wiedzieć jak wykorzystać własne zalety, by być szczęśliwszym.
Kochać siebie, czyli czym jest miłość własna

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2019

Być może słyszałeś już wcześniej wielokrotnie zdanie typu “powinieneś kochać siebie“. Jednakże czasami miłość własna staje się trudniejsza w praktyce. To dlatego dzisiaj zajmiemy się tym, jak poprawić poczucie własnej wartości oraz pokochać osobę, która pozostanie z Tobą na zawsze: siebie. Naucz się kochać siebie, a Twoje życie stanie się piękniejsze. 

Kochać siebie, by czuć się kompletnym

Kiedy mówimy, że powinniśmy kochać siebie, to dlatego, że przynosi to wiele korzyści.

Umożliwia nam bycie najlepszą wersją siebie, całkowicie akceptować swoją osobę oraz promieniować miłością wszędzie, gdzie się wybieramy. Musimy również kochać siebie, aby cieszyć się zdrowszymi relacjami z innymi.

Miłość własna zakłada bycie uczciwym, zmienianie tego, co nas rani, przygotowywanie się na każdą możliwą sytuację oraz bycie oddanym życiu. Oznacza bycie świadomym podstawowych potrzeb, szanowanie siebie, a przede wszystkim bycie swoim najlepszym przyjacielem.

Nie zapominaj, że nie ma miłości wystarczająco dużej, która zapełniłaby pustkę w osobie, która nie kocha samej siebie.

Uzdrów te emocjonalne rany, które powstrzymują Cię przed byciem szczęśliwym z samym sobą, ciesz się refleksją nad przeszłością oraz doceniaj czas, który spędzasz w samotności. Czyniąc tak, stworzysz niezniszczalną więź z własnym “ja”.

Jak kochać siebie

Jednym z pierwszych kroków jest niewymaganie od siebie zbyt wiele, a jednocześnie wyznaczanie sobie realistycznych celów. Licz dzisiaj na to, co najlepsze oraz nie trać wiary, ani nie zawracaj sobie głowy niczym innym.

Jesteś wyjątkowy i niezastąpiony, i powinieneś pamiętać o tym każdego dnia. Sprawdź poniżej nasze wskazówki na to jak kochać siebie:

1. Bądź po prostu takim, jakim jesteś

Czy lubisz tańczyć na środku parkietu? Zrób to! Chciałabyś zafarbować włosy na zielono? Czemu nie! Czy jesteś już zmęczony ukrywaniem swojej orientacji seksualnej? Wyjdź z tym! Ciężko Ci znaleźć wspólne hobby z innymi? Ciesz się swoimi zajęciami sama!

Szczęśliwa kobieta umiejąca kochać siebie samą

Nieważne czy inni będą się na Ciebie gapić, krytykować czy nawet się z Ciebie śmiać. Jeżeli jesteś szczęśliwy robiąc coś, nie powinieneś przestać kontynuować tego za nic w świecie.

Tyczy się to zarówno Twojego wyglądu zewnętrznego, jak i emocji oraz opinii. Jeżeli jesteś w 100% autentyczny, będziesz osiągać lepsze rezultaty, niż kryjąc się za maską fałszywej osobowości.

2. Ceń swoje pomysły i decyzje

Naszą następną radą na pokochanie siebie jest praca nad byciem zdolnym do wyrażania swoich opinii. Jeśli tylko robisz to z szacunkiem, możesz wyrażać siebie w jakikolwiek sposób, który przyjdzie Ci do głowy.

Twoje opinie należą do Ciebie i tylko do Ciebie. Nie przyznawaj racji innym tylko po to, by się im przypodobać, nie zdradzaj swoich idei, ani nie sprawiaj zawodu swoim prawdom.

Kiedy podejmujesz dobrą decyzję, uczcij siebie. Nie załamuj się, kiedy popełniasz błąd. My wszyscy czasem coś “spartaczymy”, ale właśnie to czyni nas ludźmi. Możemy nawet uczyć się z tego wszystkiego na przyszłość.

Nie zastanawiaj się długo nad tym, by siebie rozpieścić, kiedy zrobisz coś dobrego, ani nie bądź dla siebie surowy, kiedy coś Ci nie wyjdzie.

3. Odłóż krytykę na bok

Jednym z problemów destruktywnej krytyki jest to, że czujemy się gorsi, niewarci szczęścia czy dobrej nowiny, smutni, sfrustrowani i udręczeni.

Oczywiście utrudnia nam to pokochanie siebie.

Kobieta i miłość

Powiedz “nie” samokrytyce we wszystkim co robisz, a jeśli zdarza Ci się ona często, przynajmniej postaraj się z niej wyciągnąć coś pozytywnego. Zmień perspektywę oraz skup się na tym, co możesz zmienić.

Jeśli zaakceptujesz siebie podkreślając swoje zalety zamiast krytykować siebie, poczujesz się lepiej.

4. Pożegnaj lęki, zacznij kochać siebie

Wszystko, czego się obawiasz odpycha Cię od radości i szczęścia. Jednak posłuchaj, to normalne bać się w pewnych sytuacjach. Ważną rzeczą jest stawianie im czoła oraz walczyć z przeciwnościami.

Kiedy tylko uda Ci się przełamać te bariery, będziesz w stanie cieszyć się imponującym rozwojem osobistym. I powiesz “Stawiłem czoła czemuś, czego naprawdę się bałem!”. Nie ma wątpliwości, to niezwykle ważny krok w nauczeniu się jak kochać siebie.

5. Skup się na swoich mocnych stronach

Zrób listę (mentalną, jeśli wolisz) wszystkich rzeczy, które uważasz, że są Twoją mocną stroną. Na początku możesz pomyśleć, ze nic takiego nie masz, jednak w końcu zaskoczysz się, kiedy zdasz sobie sprawę, ile tak naprawdę posiadasz zalet.

Nawet jeśli są one niewielkie lub uważasz je za nieistotne…Mogą pomóc Ci czuć się lepiej z samym sobą.

Kochać siebie

Jeśli skupisz się na swoich mocnych stronach, na rzeczach, które Ci w życiu wychodzą, codziennych zwycięstwach, miłość własna wzrośnie.

Poza tym nie zapominaj, że pozytywne myślenie przynosi wiele dobrych rzeczy, między innymi zwiększa poczucie własnej wartości.

Im dłużej o czymś myślisz, tym będzie to dla Ciebie ważniejsze. Skoncentruj się na swoich osiągnięciach, a pokochasz siebie takim, jakim jesteś.

6. Nie porównuj się z innymi

Porównywanie się z innymi tylko Cię unieszczęśliwi oraz doprowadzi do poczucia niższości. Oczywiście ludzie wokół nas mogą być w czymś o wiele lepsi, jednak my będziemy od nich bardziej utalentowani w czymś innym.

Ze swoją siłą oraz innymi przymiotami jesteś unikalny i nie możesz porównywać się z innymi, jeśli nie traktujesz ich jako inspiracji do tego, by być lepszym każdego dnia.

Nie zapominaj, że jesteś warty znacznie więcej, niż myślisz. Jesteś bardzo ważny dla swojej rodziny i przyjaciół. W ich oczach nikt Cię nie może zastąpić. Powinieneś myśleć o sobie w ten sam sposób.

Kochać siebie oznacza wysiłek, szczególnie ten dotyczący koncentracji i siły ducha. Wymaga poza tym nieco dyscypliny i dużo cierpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Atienza, F. L., Moreno, Y., Balaguer, I., & Rosenberg, M. (2004). Escala de autoestima de Rosenberg. Apuntes de Psicologia.
  • Riso, W. (1988). Entrenamiento asertivo. Medellín: Rayuela.
  • Riso, W. (2004). Pensar bien, sentirse bien. Editorial Norma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.