Po jedzeniu - siedem rzeczy, których nie powinnaś robić

Większość z nas nieświadomie popełnia błędy związane z tym, co jemy bądź co robimy bezpośrednio po jedzeniu głównego posiłku, co sprawia, że nie czujemy się najlepiej, prowokujemy pewne dolegliwości związane z układem trawiennym, a także utrudniamy wchłanianie się witamin i składników odżywczych
Po jedzeniu - siedem rzeczy, których nie powinnaś robić
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Choć wydaje się, że nie ma bezpośredniego powiązania między jedzeniem i pewnymi dolegliwościami, to istnieją pułapki, w które można wpaść robiąc określone czynności tuż po jedzeniu. Jeśli więc chcesz się dobrze czuć, to tuż po jedzeniu unikaj poniżej wymienionych czynności.

1. Po jedzeniu nie wykonuj ćwiczeń

Wykonywanie aktywności fizycznej takiej, jak na przykład ćwiczenia zdecydowanie nie jest nikomu zalecane. Jeśli w Twoim grafiku znajduje się taka aktywność, wykonuj ją przed posiłkiem, albo co najmniej dwie godziny po nim.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jedzenie na brak snu – 8 najlepszych przykładów

Ćwiczenie z pełnym żołądkiem może wywoływać czkawkę, a nawet nudności, a także urazy i skurcze.

  • Jeżeli nie masz czasu, by ćwiczyć w innym momencie, najlepiej wykonuj aktywność mniej wymagającą, jak na przykład spacer.

2. Palenie

Tytoń nigdy nie jest czymś pozytywnym. Natomiast w kontekście układu trawiennego, palenie dodatkowo utrudnia procesy związane z trawieniem spożywanych przez nas pokarmów.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jedzenie zmniejszające poziom kwasu moczowego

W sytuacji tuż po jedzeniu pracują dosłownie wszystkie systemy organizmu i właśnie wtedy nikotyna wchłania się o wiele szybciej. Jakie są tego konsekwencje? W tym określonym momencie nikotyna wyrządza jeszcze większe spustoszenie w organizmie.

  • Innym ważnym szczegółem jest to, że nikotyna może blokować proces wchłaniania ważnych dla organizmu witamin i minerałów, takich jak na przykład magnez i witaminy C i D.

Podsumowując, jeśli ni jesteś w stanie zupełnie rzucić palenia, unikaj wykonywania tej czynności przez co najmniej 20 minut po jedzeniu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie

3. Co ze siestą?

Zapadanie w głęboki sen tuż po jedzeniu jest szkodliwe dla organizmu. Choć wiemy już, że nie wywołuje to nadwagi, jak kiedyś sądzono, to poobiednie spanie wywołuje podwyższenie ilości kwasów i zwiększa ryzyko wystąpienia ataku sercowego.

Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Bardzo proste. Wystarczy przestrzegać zaleceń specjalistów, którzy zalecają nie udawanie się na spoczynek przez co najmniej dwie godziny po spożyciu posiłku.

Przeczytaj również podobny artykuł: Umysł – 5 złych nawyków, które mu szkodzą

4. Branie kąpieli lub prysznica

Prysznic

Nie zaleca się również brania prysznica tuż po zakończeniu posiłku. Podobnie rzecz się przedstawia jeśli chodzi o korzystanie z basenu. Kiedy się kąpiemy, temperatura naszego ciała delikatnie wzrasta, co powoduje, że organizm musi wysyłać do komórek więcej krwi, niż zazwyczaj. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Kąpiel na Twoje stopy w lodowatej wodzie

Krew ta powinna się jednak znajdować w okolicy brzusznej wspomagając procesy trawienne. Kąpiąc się po posiłku utrudniamy dokładne strawienie tego, co zjadłyśmy. Rozwiązaniem jest poczekanie z kąpielą co najmniej 30 minut.

5. Picie herbaty

Wiele z nas ma w zwyczaju pić herbatę tuż po jedzeniu. Zwyczaj ten nie należy do zdrowych. Mowa bowiem o napoju który utrudnia wchłanianie się żelaza. Zależność tę powinno się brać pod uwagę tym bardziej, jeśli ktoś cierpi na anemię.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zielona herbata w odchudzaniu na cztery różne sposoby

Jeżeli stwierdzono u Ciebie niedobór magnezu, albo jesteś w ciąży, najlepiej będzie, jeśli nie będziesz piła herbaty co najmniej przez godzinę po zjedzeniu posiłku. Jeśli więc nie możesz się obejść bez jakiegoś gorącego napoju, lepiej zrobisz wybierając kawę, która nie powoduje wspomnianych niedogodności.

6. Jedzenie owoców

Owoce

Pomyślisz, że jedzenie owoców zawsze jest zdrowe. W końcu tak wiele się o tym mówi. Owoce są zdrowe, to prawda. Nie zaleca się jednak ich jedzenia tuż po jedzeniu posiłku głównego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły

Trawienie owocu nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Poza tym ich trawienie wymaga od organizmu wytworzenia i użycia innych enzymów, niż w przypadku tradycyjnych posiłków.

Cukry proste zawarte w owocach również wymagają większej ilości czasu, aby mogły zostać zupełnie rozłożone przez nasze ciało. Tak więc najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie owoców jeszcze przed posiłkiem, na pusty żołądek. To pozwoli Ci wykorzystać wszystkie dostarczane przez nie wartości odżywcze, błonnik i cukry proste.

Pamiętaj, że owoce składają się głównie z fruktozy. Ta może być w bardzo krótkim czasie przeistoczona w glukozę. Możesz tego uniknąć, jeśli będziesz jeść owoce w sposób wymieniony powyżej.

Przeczytaj również podobny artykuł: Cukier – obniż go tymi roślinnymi napojami

Odpowiednie produkty żywieniowe spożywaj we właściwym dla nich czasie tak, aby zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze mogły zostać wykorzystane w pełnej mierze.

7. Paski…

Jeśli masz w zwyczaju noszenie paska, zwróć szczególną uwagę na to, by po jedzeniu nie był on zbyt opięty na Twoim brzuchu. Mogłoby się to stać przyczyna niepożądanych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu trawiennego.

Zasiadając do posiłku, pamiętaj o wyżej wymienionych czynnościach, których nie powinnaś wykonywać tuż po nim. W ten sposób zadbasz o dobre samopoczucie i unikniesz problemów związanych z trawieniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.