Płodność – 4 proste sposoby jej poprawienia

· Maj 21, 2018
U niektórych kobiet owulacja odbywa się regularnie, ale czasami jakość komórki jajowej lub nasienia mężczyzny nie jest wystarczająco dobra, aby zapewnić zajście w ciążę

W jaki sposób można zwiększyć swoją płodność? Czy w ogóle jest to możliwe? Odpowiedź jest prosta – brzmi ona “TAK”. Płodność zmienia się wraz z wiekiem. W sporym uproszczeniu można stwierdzić, że ludzie stają się płodni po przebyciu okresie dojrzewania.

Obejmuje to zarówno kobiety, jak i mężczyzn, jednak w różnym momencie życia.

Można dość ogólnie stwierdzić, że u dziewczynek płodność zaczyna się w momencie rozpoczęcia owulacji, a następnie pierwszego dnia każdego cyklu menstruacyjnego. Gdy natomiast organizm kobiety wchodzi w okres menopauzy, szanse na zajście w ciążę stają się znacząco mniejsze.

Jeśli Twoim celem jest planowanie rodziny, powinnaś koniecznie zacząć uważnie śledzić dni swojego cyklu menstruacyjnego, od początku do końca, tak aby jak najdokładniej poznać specyfikę swojego organizmu.

Nie u każdej kobiety cykl ten przebiega identycznie co do dnia. Najlepsze dni na odbycie stosunku płciowego z oczekiwanym jego rezultatem to okres przed i podczas owulacji.

Jak rozpoznać te dni? Jest to dosyć proste. Wystarczy zwrócić uwagę na wydzielinę z pochwy – jeśli ma ona specyficzną, elastyczną strukturę i nieco wyższą temperaturę, niż normalnie, to jesteś właśnie w trakcie “tych” dni.

Test ciążowy kobieta zmartwiona

Ale pamiętaj także, że jeśli po roku współżycia seksualnego mającego na celu zajście w ciążę w dalszym ciągu nie uzyskasz spodziewanego efektu, powinnaś udać się po poradę do specjalisty z dziedziny ginekologii.

A jeśli masz już ponad 35 lat, złóż mu wizytę po 6 miesiącach, aby poddać się odpowiednim badaniom i ustalić przyczynę niepowodzenia.

W normalnych warunkach zupełnie normalnym zjawiskiem powinno być udane zajście w ciążę po kilku miesiącach starań. Ale aby ułatwić Ci życie, w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zamieszczamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć swoją płodność. Zapraszamy zatem do lektury!

Płodność to nie wszystko. Liczy się także współżycie podczas dni płodnych!

Jeśli chcesz za wszelką cenę zajść w ciążę, to najważniejsze w drodze do sukcesu jest odbywanie stosunków seksualnych w trakcie dni płodnych.

Czasami problemem dla wielu par jest to, że nie dostosowują się do tych konkretnych okresów w miesiącu i w efekcie tego rozwija się w nich przekonanie, że jeden lub nawet oboje z partnerów mają problem z płodnością.

Stosunek seksualny

Kobieta przechodzi okres owulacji raz w miesiącu, ale komórka jajowa żyje tylko przez 24 do 48 godzin.

Dlatego też tak ważne jest, aby w pełni wykorzystać te dni. Wynika to z tego, że po prostu tylko w ciągu tych 48 godzin możesz zajść w ciążę. Jak łatwo obliczyć, w ciągu pełnego roku masz ku temu okazję zaledwie 12 razy.

A zatem płodność niekoniecznie musi odgrywać znaczącą rolę w całym tym procesie.

Zwróć zatem uwagę na kolejny fragment naszego dzisiejszego artykułu, w który szczegółowo wyjaśnimy Ci jak możesz poprawić swoją płodność i w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują Ci Twoje dni płodne.

Wyeliminuj toksyny ze swojego organizmu

Każdego dnia narażamy się na działanie niezliczonej wręcz ilości toksyn, które zmniejszają liczbę komórek jajowych i plemników, a także pogarszają ich kondycję.

Dlatego też tak ważne jest, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni zadbali o właściwe przeprowadzenie pełnego proces oczyszczania organizmu z zalegających w nim toksyn, dzięki czemu zauważalnie zwiększą prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Toksyny

Zwróć uwagę na następujące kwestie, jeśli chcesz podnieść swoją płodność:

 • Spożywaj w dużych ilościach świeże rodzaje żywności (także i te sezonowe), ponieważ wszystkie produkty zawierające konserwanty zwiększają poziom toksyn w Twoim organizmie.
 • Unikaj picia wody bezpośrednio z kranu, ponieważ zawiera ona liczne odpady przemysłowe, pestycydy i chemikalia.
 • Pamiętaj o umiarkowanym stosowaniu środków czyszczących zawierających szkodliwe związki chemiczne, zwłaszcza amoniak.
 • Najlepiej używać szerokiej gamy kosmetyków opartych o wyłącznie naturalne składniki.
 • Używaj mniej urządzeń generujących promieniowanie mikrofalowe (głównie kuchenek).
 • Kawa, papierosy i alkohol mają wyjątkowo zgubny wpływ na płodność. Postaraj się całkowicie z nich zrezygnować.

Jakie produkty spożywcze są zalecane na potrzeby poprawy płodności?

Jeśli chcesz zajść w ciążę, a wcześniej zadbać o swoją płodność, to niezmiernie ważne będzie, abyś najpierw dokonała zmiany w sposobie odżywiania się. Wynika to z tego, że w niektórych produktach znajdują się składniki odżywcze o korzystnym wpływie na płodność ludzkiego organizmu.

W takim przypadku pamiętaj, aby:

Zdrowa żywność

 • Zwiększyć ilość spożywanego mięsa, najlepiej z kurczaka i świeżych warzyw, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego wzrostu i regeneracji tkanek Twojego ciała.
 • Jeść dużo ryb, ponieważ zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega 3 pomagają regulować gospodarkę hormonalną w Twoim ciele, zwiększając przy tym ilość wydzieliny wytwarzaną przez Twoją pochwę i poprawiają jednocześnie krążenie krwi w macicy.
 • Zwrócić uwagę na to, jak ważne jest także spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw lub owoców na dobę. W szczególności skup się na zielonych warzywach, które mają wysoką zawartość witamin, żelaza, wapnia i błonnika.
 • Wprowadzić do swojej diety produkty pełnoziarniste oraz nasiona (dyni, sezamu, słonecznika, a także migdały i orzechy włoskie). Zawierają one kwasy tłuszczowe omega 3, cynk, witaminę E i wapń.
 • Zamienić przetwarzane metodami przemysłowymi produkty spożywcze na ich pełnowartościowe odpowiedniki (na przykład mąkę pszenną zmień na mąkę pełnoziarnistą, płatki owsiane lub ryż brązowy).
 • Jeść wyłącznie zdrowe tłuszcze (znajdziesz je np. w oliwie z oliwek, orzechach, oleju kokosowym).
 • Zrezygnować z jedzenia żywności sojowej, ponieważ zawiera ona związki, które stymulują wytwarzanie estrogen, powodując tym samym zaburzenia równowagi hormonalnej. A te z kolei negatywnie wpływają na płodność.
 • Wyciąć ze swojej diety wszelkiego rodzaju węglowodany proste (jak biały cukier, ziemniaki, makaron, ciastka lub biały chleb). Zwiększają one odporność na insulinę i zakłócają przy tym proces owulacji.

Naucz się redukować swój poziom stresu

Organizmy osób, którzy mają problemy ze stanami lękowymi, depresją lub prowadzą ogólnie rzecz biorąc bardzo stresujące życie, wykazują tendencję do niekorzystnych zmian hormonalnych. Nawet w przypadku mężczyzn silny stres dnia codziennego może znacząco zmniejszyć liczbę i kondycję plemników.

Psychologiczne skutki braku zajścia w ciążę powodują dodatkowo kryzys emocjonalny, ponieważ konsultacje lekarskie, badania krwi lub moczu stają się stresujące, zwłaszcza wtedy gdy oczekujecie ze zniecierpliwieniem na dobre wieści.

Stres

Taka sytuacja może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, co więcej, cały proces może się pogłębiać, na zasadzie błędnego koła.

Pacjentka doświadcza w takim momencie etapu silnej sprzeczności, ponieważ szuka wszystkiego, by poznać przyczynę, dla której nie może zajść w ciążę, ale jednocześnie boi się, że nie będzie w stanie w ogóle zostać matką.

Wtedy wkracza w pułapkę negatywnego myślenia, jej mózg zakłada, że nie jest gotowa na bycie matką i zmienia procesy biologiczne, które odpowiadają między innymi za płodność.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, pamiętaj o dwóch zasadniczych aspektach, które pozwolą Ci uzyskać wymarzony cel: dbaj o siebie i zrelaksuj się!