Gdy plecy zaczynają boleć - jak temu zaradzić?

Aktywność fizyczna umożliwia wzmocnienie i uelastycznienie mięśni i zmniejsza ryzyko wystąpienia bólów pleców. Uprawiaj sporty takie jak pływanie, pilates czy joga, ale unikaj tych, które zbytnio je nadwyrężają.
Gdy plecy zaczynają boleć - jak temu zaradzić?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Praktycznie wszystkim z nas w pewnym momencie naszego życia plecy dadzą o sobie znać. Dolegliwości i bóle tej części ciała są tak powszechne, że stały się drugą co do najczęściej wymienianych przyczyn zwolnień lekarskich po urazach. Według medyków 80-90% populacji plecy w jakiś sposób zaczną przysparzać problemów bólowych.

Przyczyny podobnych dolegliwości mogą być różne. Jednak wśród najczęściej wymienianych jest praca, jaką wykonujemy. Z jednej strony może wymagać ona zbyt dużego nakładu wysiłku fizycznego i ciągłego wykonywania ruchów, które zwiększają ryzyko występowania bólów tej części ciała.

Z drugiej strony siedzący tryb pracy powoduje nieprawidłowości w postawie. A także długie pozostawanie w jednej i tej samej pozycji, co w konsekwencji również powoduje ból.

Gdy plecy zaczynają przysparzać problemów…

Bóle pleców nigdy nie są jednakowe i mogą różnić się w zależności od poszczególnych przypadków u różnych osób. Przestrzegając jednak pewnych zasad i zaleceń, możemy zapobiec wielu problemom, które może przysporzyć ta część ciała.

Plecy nie powinny być przeciążane

Jest to najczęstszy powód występujących bólów pleców. Eksperci zgodnie potwierdzają, że osoby przenoszące przedmioty o zbyt dużej wadze, później cierpią na dolegliwości tej części ciała.

Ćwiczenia na plecy

Sport i aktywność fizyczna są niezbędne do zachowania odpowiedniej tonifikacji mięśni i wzmocnienia całego organizmu, co również zmniejsza ryzyko występowania nieznośnych bólów pleców. Pływanie, pilates czy joga to aktywności, które skutecznie pomogą Ci je wzmocnić.

Joga na bolące plecy

Natomiast raczej należy unikać dyscyplin sportowych, które niekorzystnie wpływają na ich stan jak na przykład balet czy koszykówka.

Zanim zabierzesz się do jakichkolwiek ćwiczeń, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego obuwia. Uprawianie sportów w źle dopasowanych butach często również może owocować problemami z plecami.

Popraw swoją postawę

Bardzo ważne jest, by postarać się poprawić swoją postawę ciała. Należy zwrócić uwagę zarówno na tą podczas siedzenia, jak i chodzenia czy nawet stania bez ruchu. Podczas odpowiedniej pozycji siedzącej, cała siła powinna być skoncentrowana w części lędźwiowej pleców, a kręgosłup powinien być prosty.

Podczas stania i chodzenia plecy powinny być proste i jak ognia unikać należy tworzenia z nich popularnego garba. W wypadku, gdy jesteśmy zmuszeni podnieść coś z podłogi, lekarze zalecają raczej zginać kolana, a nie plecy.

Jeden z sekretów to odpowiedni materac

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy naprawdę dużą ilość czasu, dlatego materac powinien być tak dobrany, by plecy podczas snu mogły maksymalnie odpocząć, odprężyć się i zrelaksować.

Łóżko

Jednak gdy materac jest źle dopasowany, jest zbyt twardy lub za miękki bóle pleców mogą być bardziej powtarzalne, a dodatkowo mogą zakłócać spokojny sen. Twardość jego zatem powinna być średnia i dobrze jest odpowiednio dopasować go do sylwetki ciała.

Pamiętaj o zdrowym trybie życia

Zdrowy styl życia odgrywa fundamentalną rolę, jeżeli nie chcemy, by bóle pleców uprzykrzały nam życie. Palenie papierosów może powodować cykliczny epizody kaszlu, które mogą mieć negatywny wpływ na dyski lędźwiowe.

Nadwaga z kolei powoduje wywieranie zbyt dużego ciśnienia i presji na plecy.

Wreszcie ostatnia, ale bardzo ważna — równowaga emocjonalna. Stany depresyjne bowiem są ściśle powiązane z dolegliwościami bólowymi pleców.

Spanie na plecach, lub na boku

Pozycja, jaką przyjmujemy podczas spania, jest również bardzo ważna, jeżeli chcemy uniknąć bólów pleców. Biorąc pod uwagę, że nasze ciało odpoczywa od 6 do 8 godzin w czasie snu, najlepszym ułożeniem ciała jest pozycja embrionalna lub na plecach.

Spanie na plecach

Spanie na brzuchu nie jest zalecane ze względu na możliwość zmian w krzywiźnie kręgosłupa oraz wymusza skręcanie szyi w jedną lub drugą stronę, co ma negatywny wpływ na całą kolumnę.

Unikaj stresu

Częstą przyczyną bólów pleców, które dotykają nas w pracy lub w domu jest stres. Generuje on napięcie w tej części ciała i może skutecznie utrudnić wykonywanie podstawowych czynności.

Aby go zredukować, zalecamy ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe polegające na wstrzymywaniu oddechu, a dodatkowo pozytywne rezultaty przyniosą ćwiczenia rozciągające wykonywane przynajmniej dwa razy dziennie.

Konsultacje medyczne

Jeżeli bóle pleców uporczywie powracają, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ 3% przypadków może stać się poważnym schorzeniem szczególnie dotykającym część lędźwiową pleców zwaną lumbago.

Kręgosłup, a bolące plecy

Jeżeli nieznośny ból utrzymuje się przez kilka tygodni, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by uniknąć poważnych konsekwencji i uzyskać trafną diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fontecha, C. García, M. Aguirre, and F. Soldado. “Dolor de espalda.” Pediatr Integral 10.7 (2006): 485-494.
  • Miralles, I. “Prevención del dolor lumbar. Efectividad de la Escuela de Columna.” Revista-sociedad Española del dolor 8 (2001): 14-21.
  • Vidal, J., et al. “Propuesta de intervención para la prevención del dolor de espalda en ámbito escolar.” Revista de Transmisión del Conocimiento Educativo y de la Salud 2.6 (2010): 536-551.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.