Piersi i zdrowie: czy martwić się guzkami wokół sutków?

Zdrowie Twojego ciała jest niezwykle ważne, dlatego musimy być świadome jakichkolwiek zmian, by uniknąć dalszych komplikacji.
Piersi i zdrowie: czy martwić się guzkami wokół sutków?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Kiedy dziewczyna staje się dojrzałą kobietą, doświadcza serii zmian. Mogą się one pojawiać i znikać w raz z upływem czasu. A wiele z nich przechodzi nawet nie będąc zauważonymi. Takie zmiany pojawiają się częściej w okolicach piersi.

Jedną z nich są guzki na brodawkach sutkowych. To dlatego tak ważne jest zwracać szczególną uwagę na jakiekolwiek anormalności mogące dotykać nasze piersi

Zaliczamy do nich:

  • Wypryski
  • Potliwość
  • Guzki
  • Zaczerwienienie
  • Nadwrażliwość
  • Wybrzuszenia

Chociaż większość z nich nie wskazuje na żadne zagrożenie dla zdrowia, dobrze jest być poinformowaną. Dzięki temu można wyleczyć problemy zanim doprowadzą one do nieodwracalnych szkód.

Z tego powodu, jeżeli kiedykolwiek martwiło Cię zdrowie swoich piersi oraz zastanawiałaś się nad tym, co mogą oznaczać małe guzki wokół sutków, dzisiaj zaoferujemy Ci kilka odpowiedzi. Nie przegap ich!

Zdrowie piersi: czym są guzki na brodawkach sutkowych?

Te guzki wokół sutków znane są jako gruczoły otoczkowe Montgomery’ego. Pojawiają się przez całe życie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Nagie plecy kobiety a kobiece piersi

Do czego służą gruczoły Montgomery’ego?

Guzki te znane są ze swoich właściwości antybakteryjnych. Produkują naturalne olejki, które kontrolują pH oraz chronią Twoje piersi przed jakąkolwiek infekcją. Ponadto utrzymują sutki w nawilżeniu oraz w dobrym stanie.

Czy to normalne posiadać gruczoły Montgomery’ego na sutkach?

Wszystkie istoty ludzkie posiadają od 4 do 28 takich guzków zlokalizowanych na otoczce brodawki sutkowej i różniących się w rozmiarze w zależności od osoby.

Kobieta zdejmuje biustonosz

Kiedy pojawiają się gruczoły Montgomery’ego?

Guzki te nie pojawiają się z dnia na dzień. Otaczają Twój sutek odkąd przyszłaś na świat. Mogą różnić się w rozmiarze w zależności od osoby oraz zmian, przez jakie ona właśnie przechodzi. Może to być:

  • Ciąża: gruczoły Montgomery’ego przygotowują Twoje piersi od pierwszego trymestru na produkcję mleka potrzebną do karmienia dziecka.
  • Zmiany hormonalne: chronią sutek swoimi naturalnymi olejkami.
  • Stres: podobnie jak pory na skórze twarzy, te gruczoły mogą stać się bardziej widoczne, kiedy jesteś pod wpływem stresu.
  • Menstruacja.

W takich sytuacjach guzki te mogą być bardziej widoczne dla oczu. W ten sam sposób, kiedy powyższe procesy dobiegają końca, gruczoły Montgomery’ego wracają do zwyczajnego rozmiaru.

Jak powinnaś dbać o gruczoły Montgomery’ego?

Chociaż są one naturalne, powinnaś być ostrożna, aby nie naruszyć ich funkcji oraz chronić swoje piersi tak bardzo, jak to możliwe.

Jędrne piersi

1. Zmień swój biustonosz

Ważne jest, aby zmienić biustonosz kiedy tylko zauważysz, że Twoje piersi urosły, albo Twoje gruczoły Montgomery’ego są wyraźniejsze.

  • Pomoże to uniknąć jakichkolwiek podrażnień, czy uszkodzeń sutka.
  • Zdrowie Twoich piersi jest w najlepszym stanie, kiedy nie są one przygniatane. Dlatego zaleca się zmianę biustonosza, jeśli zaczyna być on za ciasny.

Dla kobiet, które są w ciąży, oraz zauważają, że ich piersi są bardziej wrażliwe, dobrze jest nosić biustonosz bez ramiączek, aby zwiększyć komfort.

2. Higiena jest podstawą

Okolice piersi zwykle doświadczają dużej potliwości i wyprysków w wyniku temperatury i ruchu. Ważne jest, by myć te okolice stosując mydło o neutralnym pH, aby zapobiec jego zmiany w gruczołach sutkowych.

To nie tylko utrzyma bakterie z daleka, ale również pomoże usunąć pot, sebum oraz wypryski. Ponadto może zapobiec opuchliźnie gruczołów.

Pragniemy zaznaczyć, że te guzki wokół sutków nie oznaczają żadnego niebezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, posiadają bardzo korzystne funkcje. Kierując się powyższymi wskazówkami, unikniesz jakikolwiek uszkodzeń i zapewnisz swoim piersiom i sutkom dobre zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.