Pickleball: jak uprawiać najpopularniejszy sport ostatnich lat

Wyjaśniamy, czym jest pickleball, co jest potrzebne do jego uprawiania i jakie są jego zasady. Dowiedz się więcej o tej dyscyplinie, która rozwija się na całym świecie!
Pickleball: jak uprawiać najpopularniejszy sport ostatnich lat

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2023

Pickleball to stosunkowo nowy sport, który wywodzi się z innych dyscyplin racquetballa. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale dotarł już do wielu innych krajów.

Po pierwsze, ma niezwykłą nazwę. Łączy w sobie tenis, badmintona i ping-ponga. Obecnie w pickleball gra się w ponad 70 krajach. Ma też ponad 5 milionów obserwujących.

Czytaj dalej, a powiemy ci więcej o tej nowej dyscyplinie, z naciskiem na to, dlaczego jest tak popularna i jak się w nią gra. Zapraszamy!

Co to jest pickleball?

Pickleball to sport rakietowy lub wiosłowy, który łączy tenis, badminton i tenis stołowy. Chociaż jest uważany za nowy, powstał w 1965 roku, a jego wynalezienie przypisuje się amerykańskiemu kongresmanowi Joelowi Pritchardowi, według tej witryny.

Mówi się, że wszystko wydarzyło się na wyspie Bainbridge w stanie Waszyngton, kiedy polityk był z przyjaciółmi, którzy chcieli pograć w badmintona. Zgodnie z historią, nie mieli niezbędnego sprzętu do gry, ale Barney MacCallum, przyjaciel Priticarda, wpadł na pomysł improwizacji z wiosłami i piłkami.

Od tego czasu pickleball rozwijał się jako sport. Wyróżnia się łatwością nauki, szybkim tempem oraz prostymi zasadami gry, która jest dobrą zabawą. Z drugiej strony jest mniej wymagający fizycznie niż dyscypliny, z których się wywodzi.

Dzięki temu nadaje się dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Na przykład w przeciwieństwie do tenisa, pickleball nie wymaga tak wielu godzin treningu, aby opanować rakietę.

Jeśli chodzi o przestrzeń, dyscyplina ta wymaga niewielkiej powierzchni do ustawienia kortu.

Sport ogórkowy.
Pickleball to wyjątkowy, prosty i bardzo zabawny sport, który można uprawiać z rodziną lub przyjaciółmi.

Gdzie najczęściej gra się w pickleball?

Pickleball narodził się w Stanach Zjednoczonych i tam najczęściej się w niego gra.

Przybył do Hiszpanii w 2012 roku wraz z założeniem Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pickleball, które jest członkiem Międzynarodowej Federacji Pickleball, organizacji zrzeszającej 30 000 członków.

Kraj Basków, Wyspy Kanaryjskie, Katalonia i Madryt to miejsca, w których ten sport jest najczęściej uprawiany w Hiszpanii.

Jak się gra w ten sport rakietowy?

Pickleball ma w sobie coś, co angażuje wiele osób. Łatwość gry sprawia, że jest to aktywność, którą można się cieszyć z rodziną lub przyjaciółmi, ponieważ, jak wspomnieliśmy, nie wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Niezbędny sprzęt

Będziesz potrzebował tylko trzech elementów, aby móc grać w pickleball:

 • Wiosła: wykonane z drewna lub innych zaawansowanych technologicznie materiałów. Pod względem wymiarów ich szerokość i długość nie mogą przekraczać 61 centymetrów (24 cale).
 • Piłki: wykonane z tworzywa sztucznego z małymi perforacjami. Ich wymiary wahają się od 7 do 7,5 centymetra średnicy (4 cale). Ważą od 22 do 26 gramów (około 1 uncji).
 • Siatka: bardzo podobna do tych używanych w tenisie lub tenisie stołowym. Ma 6,7 metra długości (22 stopy) i 91,44 centymetra (36 cali) wysokości na końcach i 86 cm (34 cale) w środku.
Boisko do gry w pikle.
Założenie boiska do gry w pickleball jest bardzo proste. Najważniejsze, aby miało gładką i płaską powierzchnię.

Zasady gry w pickleball

 • Gra się w parach lub indywidualnie.
 • Drużyna lub zawodnik, który zdobędzie 11, 15 lub 21 punktów, wygrywa seta. Zwycięzca musi zawsze mieć dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem.
 • Kompletny mecz trwa 3 sety.
 • Kort musi mieć gładką powierzchnię i można go ustawić za pomocą przenośnych siatek. Wymiary pola gry to 13,4 m długości i 6 m szerokości.
 • Żaden zawodnik nie może uderzyć piłki ani zagrać jej bez odbicia, dopóki nie odbije się raz z każdej strony.
 • Piłkę podaje się od dołu, czyli przesuwając wiosło poniżej pasa ruchem w górę. Piłka nie powinna odbijać się od strony kortu serwującego.
 • Upewnij się, że piłka wpada do pola serwisowego po przekątnej, naprzeciw miejsca, z którego wykonano serw.
 • Może odbić się tylko raz w granicach boiska przeciwnika. Jeśli odbije się na zewnątrz, strzał jest nieważny, ale jeśli dwukrotnie uderzy w ziemię, punkt przyznaje się drużynie, która oddała strzał.

Dlaczego ten sport jest tak popularny?

Wiele osób może pomyśleć, że w pickleballu nie ma nic nowego, ale prawda jest taka, że jest. Większa ilość punktów i wyższy poziom strategii wymagany w początkowo powolnej grze sprawia, że każdy czuje się swobodnie.

To, co jest naprawdę ważne, to nie sprawność fizyczna, ale psychiczna w przypadku początkujących. Ze swojej strony bardziej doświadczeni gracze wprowadzają szybkość, która czyni ten sport naprawdę pasjonującym.

Wreszcie, gracze są bardzo blisko siebie, co tworzy lepszą interakcję między dwoma zespołami. Nie jest to możliwe w sporcie, z którego wywodzi się pickleball. Z tego powodu istnieją już badania naukowe, które analizują dobry wpływ pickleball na samotne osoby starsze.

To może Cię zainteresować ...
Programowanie umysłu na dobre wyniki sportowe
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Programowanie umysłu na dobre wyniki sportowe

Dlaczego programowanie umysłu ma tak duże znaczenie w sporcie? Ponieważ wykorzystanie psychologii pomaga osiągnąć każdy wytyczony cel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Asociación de Profesionales de la Educación Física ADAL. Revista pedagógica Adal, 18 (31) 21. ISSN 1575-2429.
 • Heo, Jinmoo, et al. “Importance of playing pickleball for older adults’ subjective well-being: A serious leisure perspective.” The Journal of Positive Psychology 13.1 (2018): 67-77.
 • Vitale, Kenneth, and Steven Liu. “Pickleball: review and clinical recommendations for this fast-growing sport.” Current sports medicine reports 19.10 (2020): 406-413.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.