Picie aloesu - w jaki sposób może Ci pomóc?

Dzięki swojej żelowej konsystencji i zawartości wielu składników odżywczych aloes nie tylko skutecznie pomaga łagodzić symptomy występujące u wielu osób cierpiących na wrzody żołądka, lecz także przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran.
Picie aloesu - w jaki sposób może Ci pomóc?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Picie aloesu ma wiele korzyści. Żel z aloesu zawiera duże ilości wody, szeroką gamę aminokwasów, enzymów i minerałów, które odpowiadają za prawidłowe działanie wielu funkcji organizmu.

Choć aloes sam w sobie nie stanowi cudownego lekarstwa na wszelkie bolączki i dolegliwości, to uwzględnianie go w codziennej diecie może przynieść ulgę w przypadku występowania niektórych dolegliwości, jak na przykład wrzody żołądka.

Choć zazwyczaj wrzody żołądka nie stanowią poważnej choroby, to bywają przypadki, w których stają się chroniczną chorobą. Istnieje wiele przypadków osób cierpiących na emocjonalne i nerwowe zapalenie żołądka. Dolegliwość ta charakteryzuje się tym, że wszelkie czynniki stresogenne wywołują reakcje powiązane z żołądkiem.

Niezależnie od przyczyny występowania dolegliwości żołądkowych, picie aloesu pozwala łagodzić uporczywe objawy.

Dlaczego picie aloesu koi dolegliwości będące następstwem wrzodów żołądka?

Aloes jest jedną z najbardziej odpowiednich roślin, które można stosować w przypadku dolegliwości żołądkowych. Skąd taka pewność? Przede wszystkim stąd, że posiada właściwości przeciwzapalne, uspokajające i przyspieszające zabliźnianie się ran.

Jeszcze do niedawna większość lekarstw mających na celu kurację skóry, zawierała jakąś formę wyciągu z aloesu.

Dzięki zastosowaniu aloesu w kuracjach leczenie egzemy, oparzeń i innych problemów skórnych przynosi lepsze rezultaty.

roślina i żel z aloesu

Co więcej, od kilku lat prowadzi się różnego rodzaju badania na temat korzyści, jakie przynosi picie aloesu. Roślinie już od 1985 roku przyglądają się bliżej naukowcy z Instytutu Naukowego i Medycznego Linus Puling w Oregonie w Stanach Zjednoczonych.

Jakie są rezultaty prowadzonych obserwacji?

Regularne picie aloesu jako suplementu diety, polepsza trawienie, pomaga łagodzić dolegliwości występujące u osób cierpiących na zespół drażliwego jelita, a także wrzody żołądka.

Zaznaczamy jednak, że mowa tutaj o stosowaniu aloesu jako suplementu diety. Nigdy nie powinno się go stosować jako ostateczne lekarstwo mające wyleczyć kogoś z jakiejś dolegliwości, czy choroby chronicznej.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sok z aloesu – niezwykle korzystny dla zdrowia napój

Stosowanie i picie aloesu – pozostałe zalety

1. Łagodzi stan zapalny błony śluzowej

Aloes to roślina charakteryzująca się silnymi właściwościami terapeutycznymi ze względu na zdolność do zwalczania stanów zapalnych.

  • Aloes skutecznie redukuje stany zapalne występujące w organizmie. Dokonuje tego, blokując syntezę prostaglandyn, które pojawiają się zawsze, gdy towarzyszy nam ból, infekcja bądź stan zapalny.
  • Przeciwzapalne działanie żelu z aloesu stanowi nieocenioną pomoc w gojeniu i zabliźnianiu się ran, stymuluje też pracę układu odpornościowego. Dzięki tej szczególnej właściwości połączonej z silnym działaniem zawartych w nim enzymów, doskonale działa na błonę śluzową żołądka.

2. Działa antybakteryjne

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wrzodów żołądka jet występowanie w układzie pokarmowym bakterii znanych jako Helicobacter pylori. Picie aloesu stymuluje układ immunologiczny, który z kolei staje się gotowy do walki z mikroorganizmami.

Dzięki niemu organizm jest również lepiej przygotowany do walki z wszelkiego rodzaju wirusami, a także bakteriami. Choć powszechnie wiadomo, że Helicobacter pylori jest zaskakująco odporny, to picie aloesu może znacznie go osłabić i zablokować jego dalszy rozwój. 

działanie antybakteryjne aloesu

3. Picie aloesu działa przeciwbólowo

Zapalenie błony śluzowej żołądka powoduje występowanie bólu. Wrzody żołądka natomiast najczęściej połączone są z silnymi skurczami, powodującymi bardzo nieprzyjemne uczucie.

Aloes regeneruje błonę śluzową żołądka i jelit dzięki zawartych w nim włóknach kolagenu. To niezwykle ważna informacja zwłaszcza dla osób cierpiących na erozyjne zapalenie żołądka.

4. Ma działanie odżywcze

Osoby zmagające się z wrzodami żołądka wśród swoich dolegliwości często skarżą się również na brak apetytu. Stan zapalny połączony z dolegliwościami od strony żołądka i biegunką powoduje tak złe samopoczucie, że nawet nie myślimy o jedzeniu czegokolwiek.

  • Tutaj z pomocą przychodzą łagodzące właściwości aloesu. Łyżeczkę żelu wystarczy rozpuścić w szklance letniej wody i dodać kilka kropli soku z cytryny. Picie tak przygotowanego napoju przyniesie Ci niebywałą ulgę.
  • Aloes zawiera wiele witamin, między innymi B1, B2, B3, B6, C i E, a także wiele cennych związków chemicznych i minerałów, jak na przykład kwas foliowy, wapń, chrom, miedź, potas, magnez, czy sód.

Tak długa lista składników, zawartych w aloesie sprawia, że doskonale nadaje się  do odżywiania i wyrobienia sobie dobrej kondycji zwłaszcza wtedy, gdy jemy mniej i nie mamy apetytu.

kobieta trzyma się za brzuch

5. Piecie aloesu obniża temperaturę ciała

Każda osoba cierpiąca na wrzody żołądka boryka się również z całą gamą różnych uciążliwych symptomów, często trudnych do zniesienia. Niektórzy cierpią na wymioty, inni odczuwają dreszcze, a jeszcze inni, biegunkę czy wysoką gorączkę.

Dzięki swoim właściwościom antypatycznym aloes skutecznie pomaga również zwalczać wysoką gorączkę. Istnieje więc cała lista powodów, dla których picie aloesu warto uczynić elementem swojej diety.

Warto to zrobić zwłaszcza, jeśli zmagasz się z wrzodami żołądka. Pamiętaj też o odpowiednim nawadnianiu organizmu i pamiętaj o regularnych konsultacjach u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bland, J. (1985). Effect of orally consumed Aloe vera juice on gastrointestinal function in normal humans. Preventive Medicine.
  • Cellini, L., Di Bartolomeo, S., Di Campli, E., Genovese, S., Locatelli, M., & Di Giulio, M. (2014). In vitro activity of aloe vera inner gel against helicobacter pylori strains. Letters in Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/lam.12241
  • Arce R, Molina-Ordóñez J, et al. Efecto protector del Aloe Vera (sábila) en lesiones gástricas inducidas con etanol en ratas. CIMEL. Diciembre 2007. 12 (2).
  • Domínguez Fernández R.N, Arzate-Vázquez I, et al. Gel de Aloe vera: estructura, composición química, procesamiento, actividad biológica e importancia en la industria farmacéutica y alimentaria. Revista Mexicana de Ingeniería Química. 2012. 11 (1): 23-43.
  • Panahi, Y., Khedmat, H., Valizadegan, G., Mohtashami, R., & Sahebkar, A. (2015). Efficacy and safety of Aloe vera syrup for the treatment of gastroesophageal reflux disease: a pilot randomized positive-controlled trial. Journal of Traditional Chinese Medicine. https://doi.org/10.1016/S0254-6272(15)30151-5
  • Khedmat, H., Karbasi, A., Amini, M., Aghaei, A., & Taheri, S. (2013). Aloe vera in treatment of refractory irritable bowel syndrome: Trial on Iranian patients. Journal of Research in Medical Sciences.
  • Sampath Kumar, K. P., & Bhowmik, D. (2010). Aloe vera : A Potential Herb and its Medicinal Importance. J. Chem. Pharm. Res. J. Chem. Pharm. Res.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.