Perystaltyka jelit- popraw ją naturalnie

Perystaltyka jelit- popraw ją naturalnie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Właściwa perystaltyka jelit jest niezbędna do zachowania zdrowia. Kiedy dbasz o swoje trawienie, promujesz także optymalne funkcjonowanie całego ciała.

Wypróbuj nasze zalecenia- pomogą one złagodzić zaparcia i nieregularne wypróżnienia. Zauważysz dużą różnicę po włączeniu tych produktów spożywczych do swojej diety. Jedząc te pokarmy bogate w błonnik, częściej chodzisz do łazienki.

Przede wszystkim pamiętaj, że Twoja okrężnica zawiera nawet 100 miliardów komórek pasożytów, bakterii i drożdży. Wszystkie one przyczyniają się do właściwego trawienia i eliminacji odpadów pokarmowych.

Jeśli Twoja perystaltyka jelit jest spowolniona możesz zacząć pić więcej wody i jeść pokarmy bogate w błonnik, w tym owoce i warzywa, które pomagają w zachowaniu flory jelitowej Czytaj dalej!

Dobra perystaltyka jelit – pokarmy bogate w błonnik

1. Siemię lniane

Nasiona lnu są doskonałym sprzymierzeńcem regularnych wypróżnień. Ten rodzaj nasion zawiera dużo błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych.  Są one doskonałym wyborem dla osób cierpiących na zaparcia.

Siemię lniane

Co najlepsze, można je z powodzeniem łączyć z niemal każdą żywnością. Nie wahaj się dodać garstkę tych nasion do koktajli, a nawet sosów do makaronu. Spróbuj włączyć je do swojej codziennej diety, a z pewnością zauważysz różnicę!

2. Jabłka

Jabłka są niesamowitym owocem. Znane są z dużej zawartości istotnych składników mineralnych i niezbędnych substancji odżywczych. Owoce te są także pomocne w poprawie funkcjonowania organizmu.

Dzięki dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, znanego jako pektyny, mogą one pomóc w poprawie częstotliwości wypróżnień.

3. Rodzynki

Rodzynki są wyjątkowo bogate w błonnik. W rzeczywistości już jedna rodzynka zawiera jeden gram rozpuszczalnego włókna pokarmowego. Spożycie tych drobnych bakalii z pewnością pomoże ulżyć problemom trawiennym.

Dodatkowo rodzynki zawierają cukry zwalczające zaparcia, takie jak sorbitol i fruktoza, które działają jako delikatne środki przeczyszczające.

Rodzynki

4. Kiwi

Kiwi to kolejne pożywienie, które sprawi, ze Twoja perystaltyka jelit się poprawi. Jeden owoc kiwi może dostarczyć co najmniej pięć gramów błonnika. Ponadto, jest także bogate w witaminę C i zawiera dużo przeciwutleniaczy. Jest to dobry wybór dla Twojej skóry i jelit. Możesz przygotować sałatkę owocową lub zielone smoothie.

5. Pomarańcze

Jak wszyscy już wiedzą, pomarańcze zawierają dużo witaminy C, ale nie każdy wie, że są wyjątkowo bogate w błonnik.

Pomarańcze - lepsza perystaltyka jelit

Więc następnym razem, gdy zechcesz zjeść pomarańczę – – nie pij tylko soku – zjedz cały owoc. W ten sposób będziesz czerpać korzyści z całego błonnika zawartego w pulpie owocowej.

Ponadto pomarańcze są niskokaloryczne – nie będą stanowić zagrożenia dla Twojej talii.

6. Owies

Owsianka jest szeroko znana ze swoich właściwości obniżania cholesterolu. Ponadto dostarcza ona także około dwa gramy rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika na pół filiżanki. Jej działanie ułatwia ciału szybciej i efektywniej eliminować odpady.

7. Jogurt naturalny bez cukru

Jogurt to kolejny cenny pokarm, który dobrze wpływa na ruch jelit. Bakterie probiotyczne ( Lactobacillus) zawarte w jogurtach, pomagają w prawidłowym trawieniu. Jest on doskonały, jeśli Twoja perystaltyka zwolniła i cierpisz na zaparcia.

8. Fasola i inne rośliny strączkowe

Fasola należy do rodziny roślin strączkowych, które zawierają prawie dwa razy więcej włókien rozpuszczalnych niż jakiekolwiek inne warzywa. Stanowi doskonałą bazę do potraw, które można spożywać wraz z różnymi dodatkami.

Ziarna mogą być dodawane do różnych odmian gulaszu, a także sałatek. Inną opcją jest przygotowanie pysznych wegetariańskich hamburgerów z burgerem z fasoli.

Podsumowanie

Jeśli włączysz do diety wspomniane produkty spożywcze, zobaczysz z pewnością poprawę działania układu pokarmowego. Twoja perystaltyka ruszy i nie będziesz mieć już problemów z pójściem do łazienki.

Warto jest zająć się zdrowiem swoich jelit- mają one duży wpływ na Twoje samopoczucie. Warto jest popracować także nad mikroflorą jelitową i dostarczyć sobie odpowiednią ilość błonnika i probiotyków.

Jeśli Twoje zaparcia trwają zbyt długo i często nawracają- skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia jelit. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Healthline.com Top 10 Health Benefits of Flaxseeds [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds
  • Healthline.com 10 Impressive Health Benefits of Mung Beans [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/mung-beans
  • Sánchez Ruiz F, Gilbert JJ, Bedate Calderón P, Espín Jaime B. Estreñimiento y encopresis. Asociación Española de Pediatría. (2010)
  • López-Sobaler AM, Aparicio Vizuete A, Ortega Anta RM. Beneficios nutricionales y sanitarios asociados al consumo de kiwi. Nutr Hosp 2016;33(4):21-25

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.