Naturalny peeling twarzy, dłoni i ciała - 3 sposoby

Ponieważ skóra w różnych obszarach ciała ma odmienne potrzeby i wymagania, warto używać różnych naturalnych sposobów złuszczania, zależnie od potrzeb i wrażliwości naskórka.
Naturalny peeling twarzy, dłoni i ciała - 3 sposoby
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Aby cieszyć się piękną, zdrową skórą, musimy utrzymywać ją wolną od toksyn i zanieczyszczeń, pobudzając przy tym regenerację komórek naskórka. Ważną rolę odgrywa też dobre nawilżanie skóry oraz regularny peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka.

Dobrze przeprowadzany peeling pomaga odnowić komórki skóry, dostarczając jej jednocześnie wartościowych składników odżywczych.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przygotować prosty, naturalny peeling na trzy sposoby, uwzględniające konkretne obszary ciała i ich potrzeby. Nauczymy Cię przeprowadzać złuszczanie martwego naskórka twarzy, dłoni oraz ciała.

Peeling dobrany do rodzaju skóry

Peeling dłoni

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, skóra twarzy jest znacznie delikatniejsza niż chociażby skóra w innych obszarach ciała. Dlatego też należy starannie dobierać kosmetyki, którymi decydujemy się pielęgnować skórę.

Inne składniki dobieramy biorąc pod uwagę na przykład rodzaj naszej skóry – czy jest ona tłusta, sucha, mieszana, ze skłonnością do trądziku itp. W przypadku ciała, możemy sięgać po produkty pomagające nam zwalczyć cellulitis, rozstępy, złe krążenie i inne tego typu dolegliwości.

Jeżeli chcemy cieszyć się piękną i młodą skórą, peeling jest nieodłącznym wręcz elementem naszej pielęgnacji. Pomaga nam skutecznie pozbyć się martwych komórek naskórka, które pogarszają nasz wygląd.

Ponadto, dobrze wykonany zabieg pomaga skutecznie pozbyć się zmarszczek oraz pobudza krążenie krwi.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Maseczki z mandarynki, które odmłodzą skórę

1. Owocowy peeling na twarz

Produkty odmładzające: owoce jagodowe

Skóra twarzy jest znacznie delikatniejsza, niż skóra reszta ciała. Ponadto jest narażona na bezpośrednie działanie czynników takich jak słońce, wiatr, zanieczyszczenia i inne szkodliwe elementy.

Z tego właśnie powodu zalecamy stosować na twarz naturalny peeling na bazie owoców. Choć nie poczujesz silnego drapania (jak jest to w przypadku tradycyjnych metod złuszczania), bogactwo enzymów zawartych w owocach pozwoli Ci złuszczyć martwy naskórek w sposób chemiczny.

Owoce ponadto nie tylko czyszczą, ale też dostarczają witamin i minerałów tak korzystnych dla naszej skóry.

Polecamy używać poniższe owoce:

  • Ananas: dla skóry przetłuszczającej się.
  • Kiwi: dla skóry przetłuszczającej się i mieszanej.
  • Papaja: W przypadku skóry mieszanej i suchej.
  • Gruszka: Dla skóry suchej i delikatnej.

Zabieg jest bardzo prosty: wystarczy położyć kawałki owoców na suchej i umytej skórze, pozostawić na kilka minut, aż się nieco przesuszy, a następnie dokładnie umyć twarz.

Ten naturalny owocowy peeling można stosować raz w tygodniu. Nie przejmuj się, jeśli poczujesz na skórze twarzy lekkie pieczenie – to znak, że działają enzymy zawarte w owocach. Nie powinno to jednak sprawiać większego dyskomfortu.

2. Olej kokosowy i soda oczyszczona na dłonie

Olej kokosowy i soda oczyszczona

Dłonie to część naszego ciała, która wiele może powiedzieć na temat wykonywanej przez nas pracy. Nie omija ich niestety również ząb czasu.

Co prawda nie są tak delikatne jak skóra twarzy, ani nie występuje na nich cellulitis czy też rozstępy jak jest to w przypadku reszty ciała, ale zawsze mają one kontakt ze światem zewnętrznym i mogą cierpieć na słabe krążenie.

Aby stworzyć domowy peeling specjalnie do dłoni, polecamy połączenie ze sobą dwóch cudownych składników: oleju kokosowego (typ extra virgin) oraz sody oczyszczonej.

Olej kokosowy doskonale odżywia i pielęgnuje skórę, wnikając bardzo dogłębnie. Soda oczyszczona z kolei pobudza krążenie i złuszcza martwe komórki naskórka. Robi to delikatnie, ale bardzo skutecznie.

Sposób wykonania:

  • Wymieszać ze sobą oba składniki aż do uzyskania “piaskowej” pasty.
  • Olej kokosowy powinien być cieplejszy niż 23 stopnie C, ponieważ wtedy uzyskuje płynną konsystencję. Jeżeli olej jest w konsystencji stałej, podgrzej go nieco.
  • Wykonaj dokładny masaż dłoni wykonaną pastą, a następnie spłucz letnią wodą.

Polecamy również przeczytanie artykułu: Soda oczyszczona – 30 niespotykanych zastosowań

3. Sól morska i oliwa z oliwek na ciało

Skóra ciała wymaga nieco głębiej działających naturalnych substancji złuszczających, niż skóra twarzy i dłoni. Dzięki temu pobudzisz krążenie, usuniesz toksyny, zwalczysz rozstępy, cellulitis i zapewnisz niepowtarzalną miękkość.

Aby wykonać ten peeling użyjemy składników znanych ze swojej skuteczności:

  • Sól morska: pomaga nam pozbyć się niedoskonałości skóry. Warto – zależnie od obszaru ciała – dobrać odpowiednią grubość soli.
  • Dla pośladków oraz pięt na przykład polecamy sól gruboziarnistą, podczas gdy na dekolt i piersi powinniśmy zastosować sól nieco drobniejszą. Sól ponadto dostarcza skórze minerałów – pod warunkiem, że używamy soli morskiej, a nie soli oczyszczanej czy kuchennej.
  • Oliwa z oliwek. Ten rodzaj oleju roślinnego jest bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, które skutecznie odżywiają skórę i dostarczają jej licznych przeciwutleniaczy.
  • Oliwa działa nawilżająco. Dlatego jeżeli skóra naszego ciała jest tłusta, lepiej byłoby zastąpić ją olejem kokosowym bądź olejem jojoba. Doskonale sprawdza się również żel aloesowy.

Sposób wykonania jest taki sam, jak w przypadku peelingu dłoni z oleju kokosowego i sody oczyszczonej.

Najlepiej jest wykonywać zabieg pod prysznicem, korzystając z tego, że para wodna otwiera nasze pory skórne. Już w momencie osuszania się ręcznikiem, zauważymy, że skóra jest miękka i nawilżona.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agero, A. L., & Verallo-Rowell, V. M. (2004). A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with mineral oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis. Dermatitis, 15(3), 109-116.
  • Johnson, J. B. (1996). U.S. Patent No. 5,562,643. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
  • Riordan, N. H. (1999). U.S. Patent No. 5,866,142. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
  • Viola, P., & Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in dermatology, 27(2), 159-165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.