Najlepszy naturalny peeling - kilka propozycji

Najlepszy naturalny peeling - kilka propozycji

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Naturalny peeling to świetny pomysł na pozbycie się niedoskonałości na Twojej twarzy, takich jak na przykład ciemne plamki czy trądzik. Złuszczanie naskórka wpływa także na znaczną redukcję zmarszczek, w tym zmarszczek mimicznych.

Peeling jest bardzo łatwy do przygotowania. Wystarczy kilka minut i już jest gotowy, a rezultaty są niesamowite. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj różne sposoby na sporządzenie naturalnego peelingu.

Jak działa peeling?

Peeling to nic innego jak złuszczanie i usuwanie martwej warstwy naskórka z twojej skóry. Dzięki takiemu zabiegowi Twoja skóra nabiera ładnego, świeżego wyglądu. Bez czarnych kropek, znaków, trądzika, zaskórników, znamion, a nawet zmarszczek.

Prawdą jest, że peelingi laserowe lub inne tego typu złuszczające środki mechaniczne niszczą naskórek. Jednak nie musisz tracić czasu na kosztowne wizyty w salonach kosmetycznych, wystarczy, że sięgniesz po owoce, warzywa i inne naturalne produkty. Rezultaty będą podobne, a nawet lepsze!

Naturalny peeling do twarzy

Zanim przystąpisz do peelingu, powinnaś zawsze wcześniej oczyścić twarz. Zalecamy zrobić to za pomocą ciepłej wody z odrobiną naturalnego mydła. Należy usunąć cały makijaż, a następnie dokładnie osuszyć powierzchnię twarzy.

Radzimy także, by zaplanować peeling na dzień, w którym nie wychodzisz z domu, na przykład w weekend. Jest to ważne, ponieważ promienie słoneczne mogą uszkodzić nowy, delikatny naskórek. Po zakończeniu zabiegu, możesz użyć kremu nawilżającego skórę (może on być domowej roboty lub zakupiony w sklepie), będzie on doskonałą ochroną dla twojej twarzy.

Peelingi do twarzy, mogą być także wykorzystywane do złuszczania ramion, pleców, szyi itd.

Najlepsze naturalne środki działające jako peeling

  • Złuszczająca receptura z użyciem mąki kukurydzianej i cytryny: aby ją przygotować, będzie ci potrzebny: sok z jednej cytryny, łyżka stołowa cukru, łyżka stołowa mąki kukurydzianej, dwie łyżki stołowe wody różanej i kilka kropel olejku cytrynowego. Połącz mąkę z wodą różaną i mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj cukier, sok i olejek cytrynowy. Całość dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz okrężnymi, masującymi ruchami. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie zmyj zimną wodą. Użyj toniku, by zamknąć pory.
  • Peeling z cukru i oliwy z oliwek: przygotuj dwie łyżki stołowe cukru, dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek i pół łyżki stołowej soku z cytryny. Wszystkie składniki umieść w miseczce. Porządnie wymieszaj i nałóż na twarz okrężnymi ruchami. Pozostaw na około 10 minut. Po upływie określonego czasu, zmyj zimną wodą, po to, by twoje pory się zamknęły.
Maseczka z ogórka
  • złuszczająca receptura truskawkowa: składniki potrzebne do jej przygotowania, to: trzy lub cztery truskawki, łyżka stołowa jogurtu naturalnego i dwie łyżki stołowe płatków owsianych. Usuń ogonki z truskawek i wrzuć je do miseczki. Rozgnieć i zmieszaj z jogurtem oraz płatkami, aż do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej pasty. Możesz także użyć do tego blendera. Gotową pastę nałóż na twarz i pozostaw na 15 do 20 minut. Na koniec, zmyj wszystko zimną wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.

Inne opcje złuszczania skóry

  • Peeling z soli: zabieg ten jest bardzo często wykonywany na wszystkich partiach skóry poza twarzą, gdyż może ją podrażnić. Do sporządzenia tego peelingu, będą ci potrzebne; cztery łyżki stołowe mleka migdałowego, kilka kropel olejku eterycznego z lawendy oraz sól. Sól wraz z mlekiem umieść w misce i dokładnie wymieszaj. Dodaj kilka kropel olejku lawendowego. Nałóż na skórę nie więcej niż dwie łyżki stołowe pasty i rozmasuj. Pozostaw na kilka minut, a następnie zmyj letnią wodą. Zabieg można wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu.
  • Złuszczająca receptura na bazie jogurtu i soli: aby ją przygotować, będziesz potrzebować jogurt naturalny oraz łyżkę stołową dobrej soli morskiej. Całość umieść w miseczce i dobrze wymieszaj. Nałóż na skórę delikatnie ją masując i pozostaw na 20 minut. Po upływie określonego czasu, zmyj za pomocą letniej wody.
Maseczka kosmetyczna
  • Przepis na peeling grejpfrutowy: składniki, to po prostu sok z grejpfruta i łyżka stołowa cukru. Połącz wszystkie składniki, gotową masę nałóż na twarz i pozostaw na kilka minut. Następnie, zmyj letnią wodą. Zabieg możesz powtarzać trzy razy w tygodniu.
  • Złuszczająca receptura pomidorowo-cytrynowa: aby sporządzić peeling, będziesz potrzebować: pomidor, sok z połowy cytryny i dwie łyżki stołowe cukru. Pomidor umieść w misce i zgnieć go na miazgę. Następnie, dodaj sok z cytryny i cukier. Rozprowadź po całej twarzy i pozostaw na 15 minut. Po upływie określonego czasu, zmyj zimną wodą, by w ten sposób zamknąć pory.

A teraz coś z zupełnie innej beczki – nowatorski peeling

  • Przepis na peeling z piasku: podczas wypoczynku na plaży, możesz skorzystać z niesamowitego działania jakie daje peeling piaskowy. Doskonale złuszczy martwy naskórek znajdujący się na twoich nogach, stopach i piętach (to partie, o których zazwyczaj zapominamy). Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu wziąć garść piasku i delikatnie masować nim skórę. Najlepiej robić to natychmiast po kąpieli w morzu, gdy skóra jest jeszcze mokra. Dodatkowe działanie słonej wody spotęguje efekt!
  • Przepis na peeling z kawy: kawa jest niebywale skutecznym produktem złuszczającym. Wystarczy, że dodasz kilka łyżek stołowych kawy do swojego ulubionego kremu nawilżającego i wmasujesz go w skórę. Następnie, należy umyć twarz ciepłą wodą. Gdy cały krem zostanie już usunięty z powierzchni twarzy, przemyj twarz zimną wodą, by zamknąć pory. Nie zapomnij o tonerze, który zakończy zabieg.
    Peeling skóry twarzy
  • Peeling z użyciem pary: zagotuj wodę w czajniku i przelej ją do miski. Następnie, umieść twarz nad miską i przykryj głowę ręcznikiem, dokładnie tak, jak robisz to, gdy jesteś chora. Pozostań w takiej pozycji jak najdłużej. Bądź ostrożna. Jeśli pochylisz się za nisko, możesz poparzyć skórę. Zabieg ten, pozwoli ci pozbyć się wszystkich pryszczy i zaskórników. Jest też druga wersja tego zabiegu. Połóż ręcznik nad miską z parującą wodą. Następnie, nałóż ręcznik na twarz i pozostaw na co najmniej 15 minut.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iwan-Ziętek, I., Mosiejczuk, H., Kemicer-Chmielewska, E., Wesołowska, J., & Marchlewicz, M. (2017). Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe. Pomeranian Journal of Life Sciences. https://doi.org/10.21164/pomjlifesci.251
  • Salam, A., Dadzie, O. E., & Galadari, H. (2013). Chemical peeling in ethnic skin: An update. British Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/bjd.12535

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.