Pęcherz moczowy - 5 zaleceń na jego hiperaktywność

Zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa pomaga w eliminowaniu zapaleń, na które narażony jest pęcherz moczowy. Dowiedz się o tym więcej!
Pęcherz moczowy - 5 zaleceń na jego hiperaktywność

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hiperaktywny pęcherz moczowy to problem polegający na mimowolnych skurczach tego organu. To dość wstydliwa dolegliwość, nie tylko dlatego, że co chwila musisz biegać do łazienki, ale również dlatego, iż powoduje nietrzymanie moczu.

Hiperaktywny pęcherz moczowy powodowany jest między innymi nadmiernym spożywaniem płynów oraz stresem.

Może też pojawić się w wyniku zaburzeń nerwowych, problemów neurologicznych oraz osłabieniu przepony miednicy.

Objawia się w różnych formach u różnych ludzi, dlatego ważne, by zająć się tym problemem, kiedy tylko się pojawi. Inaczej może przekształcić się w chroniczną dolegliwość. A to dlatego, że jeśli nie zadbasz o chory pęcherz moczowy od samego początku, możesz nad nim stracić kontrolę, co doprowadzi do zaawansowanego nietrzymania moczu.

Na szczęście istnieją nawyki oraz remedia, które mogą pomóc w kontrolowaniu tego problemu w naturalny sposób, zanim będziesz musiała zwrócić się ku bardziej inwazyjnym środkom.

Dzisiaj przedstawimy 5 świetnych wskazówek na to, jak radzić sobie z tym problemem. Poznaj je!

1. Wzmocnij swoją przeponę miednicy

Regularne ćwiczenia na wzmocnienie przepony miednicy to jedna z najbardziej skutecznych metod leczących hiperaktywny pęcherz moczowy.

Ćwiczenia te wzmacniają osłabione mięśnie okalające pęcherz moczowy. Ponadto to świetny sposób na zapobieganie nietrzymania moczu. Wraz z czasem może też zwiększyć przyjemność płynącą z seksu.

Cwiczenia na biodra na pęcherz moczowy

Zalecenia

  • Przeznacz 10-15 minut każdego dnia na ćwiczenia mięśni Kegla.
  • Ponadto włącz również ćwiczenia typu mostek oraz plank.
  • Staraj się skurczać i rozkurczać mięśnie pęcherza moczowego podczas treningu.

2. Zdrowo się odżywiaj

Chociaż może się wydawać, że dieta nie ma z tym nic wspólnego, jest ona jednym z kluczowych czynników, jeśli chodzi o to jak funkcjonuje pęcherz moczowy.

Dieta z ograniczoną ilością tłuszczów i kalorii pomaga wyeliminować zapalenia oraz inne zaburzenia. Należy również ograniczyć konsumpcję produktów, które mogą osłabiać pęcherz moczowy.

Zalecenia

  • Zwiększ spożycie warzyw i owoców bogatych w przeciwutleniacze.
  • Zmniejsz konsumpcję soków z cytrusów oraz kawy i innych napojów z kofeiną.
  • Unikaj przetworzonych produktów i słodyczy.
  • Unikaj alkoholu i napojów gazowanych.
  • Ogranicz spożycie nabiału.

3. Zwracaj uwagę na ilość wypijanych płynów

Zawsze słyszymy, że powinniśmy wypijać 6-8 szklanek wody dziennie, aby organizm był dobrze nawodniony i zdrowy.

Jednak ci, którym pęcherz moczowy przysparza problemów, stanowią wyjątek od tej reguły. W końcu co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duża ilość płynów może tylko zaostrzyć problemy.

nawadnianie jest zdrowe na pęcherz moczowy

Oczywiście nie mówimy, że nie powinnaś w ogóle pić wody, lecz kontrolować jej spożycie. Jednocześnie pracuj nad wzmacnianiem pęcherza moczowego, by poprawić jego funkcjonowanie.

Zalecenia

  • Unikaj picia zbyt dużo wody i innych napojów.
  • Staraj się pić wtedy, kiedy jesteś w domu lub innym pomieszczeniu, abyś miała łatwy dostęp do łazienki, kiedy zajdzie taka potrzeba.

4. Planuj wyjścia do łazienki

Wstrzymywanie moczu nie należy do przyjemności. Ponadto może być szkodliwe dla tych, których nawyk oddawania moczu jest zupełnie normalny. Jednak u ludzi z hiperaktywnym pęcherzem, może być to rodzajem treningu. Pomaga kontrolować stałe pragnienie oddawania moczu.

Poprzez planowanie swoich wizyt w toalecie wytrzymujesz pewien dyskomfort, aby Twój pęcherz nieco przyzwyczaił się do “grafiku”.

To sprawia, że osiągasz większą kontrolę nad dolegliwością. Jednocześnie eliminujesz problemy związane ze skurczami, które pojawiają się nawet, kiedy Twój pęcherz moczowy jest pusty.

Zalecenia

  • Kiedy tylko poczujesz, że musisz skorzystać z toalety, spróbuj odczekać 3-5 minut zanim się do niej wybierzesz.
  • Po jakimś czasie postaraj się zwiększać nieco czas oczekiwania, aż do momentu, kiedy będziesz mogła zmniejszyć częstotliwość chodzenia do toalety.

5. Rzuć palenie, chroń pęcherz moczowy

Osoby z problematycznym pęcherzem moczowym, a które mają nawyk palenia tytoniu, powinny wiedzieć, że rzucenie tej używki znacznie złagodzi problem.

Toksyny zawarte w papierosach osłabiają mięśnie oraz odpowiedzialne są za zapalenia i powracające skurcze. Mają wpływ na każdy układ w naszym ciele, włączając układ moczowy.

rzucanie palenia ma korzystny wpływ na pęcherz moczowy

Zalecenia

  • Jak najszybciej podejmij decyzję o rzuceniu palenia.
  • Staraj się regularnie zmniejszać ilość wypalanych papierosów, aż do momentu kiedy będziesz mogła pokonać potrzebę sięgnięcia po tytoń.
  • Zdrowo się odżywiaj oraz wspomagaj proces gumami do żucia.

Czy posiadasz hiperaktywny pęcherz moczowy? Jeśli została Ci już postawiona diagnoza lub podejrzewasz, że możesz na to cierpieć, zacznij stosować powyższe wskazówki w praktyce.

Ponadto powinnaś regularnie odwiedzać lekarza, by badać stan swoich organów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castro, David, et al. “Prevalencia de vejiga hiperactiva en España: estudio poblacional.” Archivos Españoles de Urología (Ed. impresa) 58.2 (2005): 131-138.
  • Martínez Agulló, Eduardo, et al. “Prevalencia de incontinencia urinaria y vejiga hiperactiva en la población española: resultados del estudio EPICC.” Actas urológicas españolas 33.2 (2009): 159-166.
  • Montero, A. Alcántara. “Novedades en el tratamiento médico de la vejiga hiperactiva.” SEMERGEN-Medicina de Familia 42.8 (2016): 557-565.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.