Paznokcie – wzmocnij je od zewnątrz i od wewnątrz!

· Sierpień 14, 2017
Zwykle skupiamy się na estetycznym aspekcie naszych paznokci. Pamiętajmy jednak, że ich wygląd jest autentycznym przejawem ogólnego zdrowia organizmu. Warto wiec odpowiednio zabezpieczać je na co dzień przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Jeśli chcesz, by twoje paznokcie były zdrowe i silne, powinnaś przykładać wielką wagę do produktów, jakie stosujesz do ich codziennej pielęgnacji. Staraj się unikać chemicznych preparatów, które przynoszą więcej szkody niż pożytku i postaw wyłącznie na naturalne produkty.

Kluczowym czynnikiem prawidłowej pielęgnacji paznokci jest codzienna dieta. Po wyglądzie dłoni można stwierdzić, czy jesteśmy zwolennikami zdrowego odżywiania, czy wręcz przeciwnie – na nasze menu składają się wysoko przetworzone produkty i jedzenie typu fast food.

Paznokcie zdradzają, czy nasz organizm boryka się z niedoborem witamin i składników mineralnych. Aby zapewnić im prawidłową ochronę, należy dbać o nie zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Poznaj dziś z nami kilka naturalnych sposobów, dzięki którym twoje paznokcie będą piękne, mocne i zdrowe.

1. Paznokcie nie lubią toksycznych lakierów

Zadbane paznokcie

Tradycyjne lakiery do paznokci zawierają szereg toksycznych składników, które niekorzystnie wpływają na zdrowie naszego organizmu. Najczęściej stosowanymi chemikaliami są:

 • Toluen
 • Aldehyd mrówkowy
 • Ftalan dibutylu
 • Kamfora
 • Tosylamide

Flakoniki z lakierami do paznokci zwykle są niewielkich rozmiarów, a zatem wykaz składników również stanowi ogromne wyzwanie dla naszych oczu. Warto jednak wysilić się odrobinę i sprawdzić, czy dany kosmetyk jest naszpikowany chemią, czy przyjazny dla naszego ciała.

Coraz częściej producenci wskazują wielkimi literami na opakowaniu, że produkt nie zawiera szkodliwych dla organizmu substancji. W takim przypadku spokojnie możemy nabyć lakier i z czystym sumieniem aplikować go na paznokcie.

Jeśli jednak na flakoniku nie widnieje żadna informacja o składzie, powinnyśmy więc dokładnie się z nim zapoznać. Warto zaznaczyć, że zawarte w tradycyjnych lakierach sztuczne substancje nie tylko osłabiają nasze paznokcie, ale także dostają się do krwiobiegu, a wraz z nim przedostają się do różnych organów i bardzo im szkodzą.

Przeczytaj koniecznie: Odmłodzenie dłoni w 100% naturalnymi sposobami

2. Stosuj bezacetonowy zmywacz do paznokci

Tradycyjne zmywacze zawierają bardzo agresywne składniki, które negatywnie wpływają na kondycję paznokci. Zawarty w nich aceton nadmiernie wysusza i osłabia płytkę paznokcia, sprawiając że staje się ona podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Specjaliści w dziedzinie pielęgnacji dłoni i paznokci zalecają stosowanie zmywaczy od paznokci nie zawierających w swym składzie acetonu. W zdrowych, naturalnych zmywaczach ten chemiczny składnik został zastąpiony innymi, mniej agresywnymi, na przykład wyciągiem z cytryny.

Chociaż naturalne zmywacze do paznokci nie działają tak ekspresowo jak ich chemiczne odpowiedniki i czasem potrzeba więcej cierpliwości, by dokładnie usunąć lakier, warto je stosować. Twoje paznokcie będą ci za to wdzięczne.

3. Do prac domowych używaj rękawiczek ochronnych

Większość z nas posiada bardzo zły nawyk wykonywania różnych prac domowych bez użycia rękawiczek ochronnych. Warto jednak uświadomić sobie, że to właśnie podczas nich nasze dłonie i paznokcie są wystawione na największe niebezpieczeństwo.

Naszym dłoniom i paznokciom bardzo szkodzi ciepła woda i kontakt z detergentami. Ponadto narażamy je na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, które prowadzą do powstania ran i osłabienia płytki paznokcia.

Jak najprędzej wyrób w sobie nawyk używania rękawiczek ochronnych do wykonywania wszelkich prac domowych, nawet do codziennego zmywania naczyń. Stosuj je zawsze, gdy pracujesz w ogródku oraz gdy masz kontakt z silnymi produktami chemicznymi.

4. Nawilżaj dłonie i paznokcie

Pielęgnacja paznokci

Pamiętajmy, że samo powierzchowne nawilżanie dłoni nie wystarczy. Prawidłowa pielęgnacja paznokci polega na dogłębnym nawilżaniu płytki paznokcia. Doskonale nadają się do tego naturalne olejki o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów.

Aby paznokcie były piękne i zdrowe, należy je nawilżać każdego dnia, najlepiej wieczorem tuż przed pójściem spać. Jeśli dodatkowo chcesz wzmocnić działanie olejku, nałóż na dłonie bawełniane rękawiczki, dzięki czemu skóra i paznokcie lepiej wchłoną cenne substancje odżywcze olejku.

Jaki olejek jest najlepszy do pielęgnacji paznokci? Każdy z poniższych doskonale zadba o twoje dłoni

 • Olejek rycynowy
 • Olejek z awokado
 • Olejek z migdałów
 • Olejek z kiełków pszenicy
 • Olejek z dzikiej róży
 • Masło shea

Możesz również stosować rozmaite kombinacje powyższych olejków. Z czasem sama odkryjesz, który najkorzystniej wpływa na zdrowie twoich paznokci.

Przeczytaj koniecznie: Skóra dłoni – domowe sposoby nawilżające

5. Odkryj korzystne działanie masażu dłoni

Wykorzystuj moment nakładania kremu nawilżającego na dłonie do wykonywania w tym czasie delikatnego masażu dłoni. W ten sposób nie tylko przyspieszysz wchłanianie substancji odżywczych, ale również odprężysz mięśnie dłoni i poprawisz swoje samopoczucie.

Najprzyjemniejszy jest oczywiście masaż wykonany przez inną osobę. Jeśli jednak nie masz nikogo w swoim zasięgu, kto mógłby pomasować przez chwilę twoje dłonie, zrób to sama. Skup się na nadgarstkach, dłoni, palcach i paznokciach. Do masażu użyj dobrego kremu odżywczego do rąk lub olejku eterycznego.

6. Zadbaj o prawidłowe krążenie krwi

Jeśli należysz do grona kobiet, które mają stale zimne ręce lub krążenie krwi w twoim organizmie jest słabe, oprócz regularnych masaży dłoni zalecamy ci również lecznicze kąpiele. Polegają one na naprzemiennym stosowaniu zimnej i ciepłej wody.

Przygotuj dwa niewielkie naczynia. Do jednego wlej lodowatą wodę, a do drugiego ciepłą (nie gorącą!). Zanurzaj dłonie naprzemiennie, raz w ciepłej, raz w zimnej wodzie. Technika ta pozawala naturalnie poprawić krążenie krwi w kończynach.

Przekonaj się, że po kilku tygodniach stosowania ciepło-zimnych kąpieli twoje dłonie nie będą już tak zimne jak wcześniej.

7. Chroń dłonie przed słońcem i zimnem

Dłonie w rękawiczkach

Jak już wspomnieliśmy, o dłonie należy dbać codziennie, nie tylko od święta. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednia ochrona dłoni i paznokci przed słońcem i zimnem.

W słoneczne dni nakładaj krem z filtrami UV nie tylko na skórę twarzy, ale również i na dłonie. Staraj się również unikać wystawiania się na słońce w godzinach najintensywniejszego słońca.

Z kolei zimą zadbaj o prawidłowe nawilżenie dłoni i zawsze, gdy wychodzisz z domu, zakładaj ciepłe rękawiczki. Zimno i wiatr szkodzą skórze dłoni w takim samym stopniu jak promieniowanie słoneczne.

8. Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę

Powszechnie wiadomo, że codzienna dieta wpływa na wygląd naszego ciała. Jeśli chcesz, by twoje paznokcie były zdrowe i mocne, koniecznie powinnaś zwiększyć spożycie świeżych owoców i warzyw. Są one cennym źródłem witamin i minerałów.

Staraj się spożywać przynajmniej dwa razy dziennie sałatkę owocową lub pyszny, owocowo-warzywny koktajl. Dzięki nim dostarczysz swojemu organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych.

Przeczytaj koniecznie: Spójrz na dłonie i oceń swoje zdrowie!

9. Sięgnij po suplementy wzmacniające paznokcie

W okresach, gdy twoje paznokcie są osłabione, rozdwajają się lub są łamliwe, możesz sięgnąć po naturalne suplementy, które znacząco poprawią kondycje twoich dłoni, paznokci i włosów.

 • Krzem
 • Bogate w witaminy z grupy B drożdże piwne
 • Spirulinę
 • Olej lniany
 • Olej z wiesiołka
 • Biotynę

Zanim jednak zastosujesz jakąkolwiek kurację, zalecamy konsultacje z lekarzem. Pomoże ci on dobrać odpowiedni dla ciebie naturalny produkt oraz poradzi, jaki i kiedy go stosować.