Paznokcie: 9 powodów, dla których pękają

Jeśli Twoje paznokcie mają skłonność do częstego pękania, powinnaś dołożyć większych starań, aby chronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Zabezpieczaj także ich płytkę przy użyciu środków czyszczących, unikaj ich obgryzania i dbaj o staranne ich nawilżanie za pomocą dobrego balsamu.
Paznokcie: 9 powodów, dla których pękają

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2019

Przez ostatnie kilka lat paznokcie ewoluowały w stronę niezwykle istotnej części kobiecej urody. Są one uważane za swego rodzaju wizytówkę tego, jak kobieta prezentuje w oczach innych ludzi. Nowoczesne style i trendy kładą dużą wagę do estetycznego wyglądu tego z pozoru drobnego detalu.

Oznacza to, że dziś paznokcie są uważane za fundamentalny element atrakcyjnego wizerunku. Na dodatek pozwalają skutecznie podkreślić dowolny styl ubierania się lub stylizacji.

Znaczący udział w tworzeniu struktury paznokci tworzy pewien rodzaj białka, który specjaliści nazywają keratyną. W połączeniu z witaminami i minerałami pozwala ona zapewnić to, że Twoje paznokcie będą mocne i zdrowe.

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest naprawdę wiele produktów, które zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby utrzymać paznokcie w jak najlepszej kondycji.

Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których różnych starań Twoje paznokcie okazują się być niezwykle podatne na pękanie i rozwarstwianie się. Nawet przy pozornym braku przyczyn zewnętrznych.

Problem polega na tym, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Przez To nieświadomie niszczy je pomimo poświęcania sporych ilości czasu na pielęgnację płytki paznokciowej.

Z tego też powodu zamierzamy dzisiejszy artykuł zadedykować 9 najbardziej typowym przyczynom, które wywołują u nas wzmożone zjawisko pękania paznokci.
Zapraszamy do lektury!

1. Obgryzane paznokcie mają tendencję do pękania

Nawyk obgryzania paznokci, noszący w medycynie własną nazwę „onychofagii” występuje powszechnie zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn powodujących osłabienie płytki paznokciowej i związaną z tym podwyższoną skłonnością do pękania.

Kobieta obgryza paznokcie

Takie zachowanie wydaje się być doskonałym sposobem na uwolnienie niepokoju i stresu. Ale po pewnym czasie może poważnie i trwale zdeformować Twoje paznokcie. A na dodatek wywołać poważne infekcje.

Ludzie nieustannie maltretują zębami swoje paznokcie. Z tego też powodu ich struktura ulega rozpadowi.

Stają się one przez to matowe, podane na pękanie, łatwiej się rozwarstwiają. A wszelkie ich próby zregenerowania produktami przemysłu kosmetycznego są z góry skazane na niepowodzenie. Przyczyna problemu znajduje się bowiem zupełnie gdzie indziej – w Twojej głowie.

2. Paznokcie źle znoszą zdrapywanie lub ścieranie lakieru z ich powierzchni

Lakier do paznokci pozwala nam ozdobić nasze palce za pomocą różnych stylów, wzorów i kolorów. Istnieją jednak kobiety, którzy mają wyjątkowo niekorzystny nawyk zdrapywania lakieru już po krótkim czasie jego noszenia, gdy tylko pojawią się pierwsze ślady odprysków.

Ten nawyk, choć wydaje się z pozoru zupełnie nieszkodliwy, jest niezwykle szkodliwy dla Twoich paznokci. Wynika to z tego, że w ten sposób zdzierasz także powłokę zewnętrzną, która chroni główną część Twoich płytek paznokciowych.

Do usuwania lakieru z paznokci najlepiej jest użyć dedykowanych do tego celu produktów. Upewnij się przy tym, że zawierają one odpowiednie chemikalia, które nie będą niszczyć Twoich paznokci.

3. Zaniedbywanie skórek

Skórki wydają się być najbardziej zapomnianym i lekceważonym miejscem, kiedy pojawia się temat dbania o swoje paznokcie. Niektórzy ludzie po prostu obcinają je za pomocą nożyczek, inni z kolei używają do tego celu swoich własnych zębów, tak samo jak obgryzają nimi swoje paznokcie.

Paznokcie - zaniedbane skórki

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jest to, że skórki są podstawowym elementem przekładającym się na zdrowie i kondycję płytki paznokciowej.

Ich zaniedbanie powoduje postępujące osłabienie struktury płytek i może nawet sprawić, że paznokcie nabiorą tendencji do łamania się i rozwarstwiania.

Aby uniknąć tych problemów należy użyć specjalnego przyrządu do usuwania skórek wykorzystującego do tego efekt złuszczania martwego naskórka, który odkłada się wokół Twoich paznokci.

4. Wypełnianie powierzchni płytek paznokciowych

Popularny w ostatnich latach zabieg wypełniania powierzchni paznokci, co ma na celu zapewnić ich nieskazitelną gładkość i idealny kształt wbrew pozorom nie jest zalecanym postępowaniem.

Oprócz tego, że preparat do wypełniania może powodować naprężenia powodujące pękanie płytki paznokciowej, to jeszcze może również sprzyjać rozwojowi niektórych bakterii i grzybów.

5. Dbanie o paznokcie, a wypełnianie ich boków

Niektóre kobiety marzące o wymodelowaniu paznokci w stylu prostokątnym w wielu przypadkach zwyczajnie przesadzają jeśli chodzi o dobór długości wypełnienia bocznej ich części lub ich piłowanie. Co w efekcie może skończyć się poważnym osłabieniem środkowej części płytki paznokciowej.

Piłowanie paznokci

Choć na początku nie wydaje się to zauważalne, ani istotne, to jednak już po krótkim czasie tak potraktowane paznokcie zaczną nagminnie pękać i mieć tendencję do rozwarstwiania się.

6. Zaniedbywanie paznokci poprzez stosowanie żelu przeciwko obgryzaniu

Kobiety, które mają problemy z kontrolowaniem poziomu swojego lęku obgryzając przy okazji paznokcie mają także tendencję do pokrywania paznokci żelem zniechęcającym do obgryzania, a jednocześnie w celu utrzymania doskonałego ich wyglądu.

Problem polega na tym, że pomimo naprawdę atrakcyjnego wyglądu żel taki potrafi niejako „wyssać” z płytki paznokciowej wiele cennych i niezbędnych składników odżywczych.

Struktura paznokcia w efekcie tego zostanie znacznie osłabiona, a efekty tego są łatwe do przewidzenia.

Istotne jest w takim przypadku również to, aby korzystać z profesjonalnych produktów do usuwania żelu z paznokci- tak, aby nie wpływać na naturalną strukturę płytki paznokciowej.

7. Paznokcie – brak wystarczającej ochrony

Czy wiesz, że substancje chemiczne występujące w dużych ilościach w produktach czyszczących di użytku domu są bardzo szkodliwe dla Twoich paznokci?

Mamy niestety tendencję do ignorowania tego niezwykle istotnego zagadnienia, uważając na przykład, że szybkie umycie talerzy w płynie do naczyń nie spowoduje niczego złego.

Sprzątanie

Ale warto pamiętać o tym, że te produkty stanowią jedną z głównych przyczyn wywołujących zjawisko pękania i łamania paznokci.

Zapominanie o korzystaniu z rękawic podczas wykonywania podstawowych prac w kuchni z użyciem tego typu produktów bezpośrednio wpływa na jakość i kondycję Twoich paznokci.

8. Używanie paznokci w charakterze narzędzi

Bądź ostrożna! Paznokci nie należy używać w zastępstwie narzędzi, nawet jeśli w pewnych okolicznościach mogą się one okazać przydatne.

Wykorzystanie paznokci do na przykład usuwania naklejek, skrobania czegoś lub otwierania puszek z napojami może je znacząco osłabić. Co więcej nawet spowodować ich natychmiastowe złamanie lub rozwarstwienie.

Używaj właściwych narzędzi do wykonania czynności takich jak opisaliśmy powyżej. A swoje paznokcie chroń w należyty sposób i nie narażaj ich na niepotrzebne uszkodzenia.

9. Lekceważenie odpowiedniego ich nawilżania

Podobnie jak w to ma miejsce w przypadku innych części ciała, tak samo i Twoje paznokcie muszą być stale nawilżone. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zapewnić im odporność, atrakcyjny wygląd i długość.

Malowanie paznokci

Oznacza to między innymi konieczność picia większych ilości wody, a także zakupienie specjalnego kremu nawilżającego przeznaczonego do paznokci i skórek.

Czy masz zwyczaj popełniać niektóre z opisanych powyżej błędów? Jeśli tak, to nadeszła właśnie odpowiednia pora, aby zadbać o swoje paznokcie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.