Para – jeśli zdrowa, nie może być zawsze zgodna

Zdrowa, szczęśliwa para nie zawsze musi być zgodna. Okazuje się bowiem, że sprzeczki, dyskusje i odmienne punkty widzenia pomagają nam rozwijać się jako osoby.

Żadna para, niezależnie od tego, jak bardzo zgodna i namiętna; niezależnie od tego, jak mądry i pełen szacunku jest związek, jest zawsze zgodna. Żadna para nie jest całkowicie zgodna w każdym szczególe, każdego dnia.

Para uczy się szukać kompromisów i budować zgodę. Silny, dojrzały związek pozwala nam szanować różnice. Dzięki temu, poprzez dialog i ugodę, więź wzmacnia się i powstają mosty porozumienia.

Być może Ty też słyszałaś typowego, płytkiego entuzjastę, który z pełną żarliwością mówi: „ja i mój partner nigdy się nie kłócimy i – cokolwiek robimy – zawsze jesteśmy zgodni”.

Do tego stwierdzenia zwykle dodaje się jeszcze: „jesteśmy bratnimi duszami”. Cóż, może i wspaniale jest móc myśleć w ten sposób, wyobrażać sobie, że istnieją pary, które nie wykazują różnic i w harmonii przeżywają wspólnie każdy dzień.

Wiadomo jednak, że rzeczywistość znacznie odbiega od tego utopijnego obrazu. Co więcej, nie mamy tu na myśli jedynie związków romantycznych. Również przyjaciele różnią się od siebie a mimo wszystko potrafią być ze sobą szczęśliwi.

W gronie rodziny również istnieje przestrzeń na dyskusje, sprzeczki i różne opinie. Bywa, że nierozwiązywalne. Mimo to, istnieje atmosfera współpracy i wzajemny szacunek.

Jeżeli masz ochotę na refleksję na ten temat, przeczytaj niniejszy artykuł.

Para – jeżeli zawsze jest zgodna, oznacza to, że władzę ma tylko jedno z dwojga

Być może brzmi to irytująco lub zdenerwuje wiele osób. Być może i Ty zapytasz: „To naprawdę aż tak bardzo niemożliwe, by para zgrała się w 100% charakterem, pasją, nawykami i sposobem myślenia?”.

Odpowiedź brzmi: Tak, to naprawdę niemożliwe. Co zatem z tymi wszystkimi parami, które znamy, a które zawsze się ze sobą zgadzają i nigdy nie ma wśród nich niezgody, ponieważ doskonale się ze sobą zgrywają? Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy jedno z dwojga dzierży władzę i ją silnie egzekwuje.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Osoby rezylientne – czy należysz do nich?

Para a kwestia władzy

Oddalona od siebie para

Coś, z czego koniecznie musimy zdać sobie sprawę to fakt, że w każdym związku istnieje (większa lub mniejsza) gra o władzę. Zamiast postrzegać to jako problem, w rzeczywistości chodzi o wzajemną wymianę energii, dzięki której możemy się lepiej poznać i ustalić wzajemne pozycje.

 • Jest całkiem możliwe, że jedno z dwojga sprzeciwia się wszystkiemu. Druga osoba uczy się od tej pierwszej, jednocześnie tworząc sytuacje, w których można przenieść niezgodę na teren neutralny, spokojny i sprzyjający zgodzie.
 • Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach nie istnieje przestrzeń na niezgodę. Albo wszystko, albo nic. „Albo zgadzasz się ze wszystkim, co wyrażam, co sądzę i o czym decyduję, albo między nami skończone”.
 • W takim przypadku istnieją dla nas dwie opcje: poddać się lub porzucić związek. Złożoność kwestii polega na tym, że dla niektórych miłość jest zbyt ważna i zbyt głęboka, by powiedzieć: „Do widzenia”. 
 • Dlatego też takie osoby postanawiają się poddać. Wolą zamilknąć, zaakceptować i nie sprzeciwiać się, ponieważ „dobrze się dogadywać” pozwala utrzymać związek w całości.

Myśleć odmiennie, pracować nad tym samym projektem

Jak to zapewne przychodzi nam na myśl, żaden związek oparty na rządach tylko jednej osoby nie może być szczęśliwy lub pełny i uszczęśliwiający. Niezależnie od tego, ile byśmy się wysilali aby żyć w zgodzie ze wszystkimi, których kochamy, będzie to po prostu niemożliwe i niewykonalne.

 • Musimy zrozumieć, że sam fakt, iż nie zgadzamy się we wszystkich punktach z drugą osobą, wcale nie oznacza, że partner kocha nas mniej, lub że my nie kochamy kompletnie.
 • Miłość nie polega na tym, że w cudowny sposób zgadzamy się we wszystkim z drugą osobą. Prawdziwa moc i autentyczne piękno związku polega na tym, że szanujemy nasze różnice i w ten sposób osiągamy porozumienie.
 • Ponadto, sam fakt, że mamy odmienne zainteresowania, może przyczynić się do wzmocnienia związku i wzbogacenia go. Pomaga nam osiągnąć inny punkt widzenia, uczyć się od partnera i popszerzyć horyzonty myślowe.

Może zajrzysz też do artykułu: Małżeństwo zmarło razem po 75 latach

Osiągać zgodę to kwestia dobrej woli i wzajemności

Para rozmawia na murku

Wiemy, że w naszym języku słowa: „kłócić się” lub „mieć różnicę zdań” wydają się brzmieć negatywnie.

 • Okazuje się jednak, że moment wzajemnego zrozumienia to jedyny sposób na to, by związek mógł się rozwijać i iść do przodu. Sprawia to, że więź z drugim człowiekiem będzie zdrowa, szczera i dynamiczna. Trzeba się nauczyć radzić sobie z różnicami, a nie je usuwać.
 • Aby osiągnąć zgodę i znaleźć wspólną płaszczyznę, należy dokładnie poznać drugą osobę. „Rozumiem twoje potrzeby, twój odmienny punkt widzenia i cię szanuję”.
 • Wymiary emocjonalne takie jak empatia oraz aktywne słuchanie są niezbędne. Zwłaszcza, jeśli mówimy o związku romantycznym.
 • Są to aspekty oparte na związku otwartym emocjonalnie, na związku kompletnym, w którym widzimy osobę jako część nas. To z kolei pomaga nam słuchać ją z autentycznością.

Polecamy również lekturę artykułu: Kto Cię ignoruje, nie zasługuje na Twoją uwagę

W taki właśnie sposób, nieoceniona wartość wzajemności w związku pomaga nam utrzymać go silnym, zdrowym i szczęśliwym. Chodzi o to, by zrozumieć, że miłość nie polega jedynie na tym, by dawać. Polega również na tym, by otrzymywać, oddawać, rozumieć, szanować…

Wszystko to powinno skłonić nas do wyciągnięcia wniosku, że każda para jest zdolna do osiągnięcia zgody i porozumienia dla wspólnego dobra. Bez wątpienia sprawi to, że Wasz związek będzie trwały i szczęśliwy.

Naprawdę warto nad tym pracować.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Jarka Puczela

WIĘCEJ DLA CIEBIE