Zdrowy związek - 5 istotnych aspektów na zapewnienie jego trwałości

Jak najbardziej w porządku, jest dawać z siebie wszystko, tak długo, jak druga osoba będzie to odwzajemniała. Nigdy nie spychaj na bok twojej rodziny i przyjaciół dla swojego partnera. Zadaj sobie pytanie, czy osoba z którą żyjesz, daje Ci spokój i harmonię, i czy jest to osoba z którą chcesz się zestarzeć.
Zdrowy związek - 5 istotnych aspektów na zapewnienie jego trwałości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Nie ma nic bardziej intensywnego i podbudowującego niż bycie zakochaną. Związek, w którym czujemy, że kochamy i jesteśmy kochane. Musimy tylko uważać, żeby nie zaangażować się do tego stopnia, że będziemy żyć tylko i wyłącznie dla tej osoby. Bez poczucia własnej wartości.

Dzisiaj opowiemy Ci jak powinien wyglądać zdrowy związek i na co powinnaś zwrócić także szczególną uwagę.

Zdrowy związek – najważniejsze aspekty

1. Zaangażowanie nie powinno być jednostronne. Oczekuj tego samego

To najczęściej popełniany błąd. Kochać kogoś oznacza uwolnić wszystkie emocje, nie oczekując niczego w zamian. I jest to coś naprawdę niesamowitego.

O ile tylko ta druga osoba też odwzajemnia się tym samym i udowadnia, że nasz wysiłek jest rzeczywiście doceniany. Związek to nie miejsce dla egoizmu.

Zakochani tworzą związek

Jeżeli angażujemy się bezgranicznie, a nie otrzymujemy w zamian nic poza wymaganiami i narzekaniami, przyjdzie taki moment, że będziemy się czuły sfrustrowane. To bardzo destrukcyjne uczucie.

Kochaj, dziel się, oferuj… Pamiętaj tylko, że należy Ci się to samo.

2. Nie pozwól, żeby zniszczono Twoje wartości i Twoją samoocenę

Związek to nie 100% kompatybilności. Każdy ma swoje gusta, zainteresowania a nawet wartości. Najważniejsze, żeby nie zabrakło szacunku i tolerancji. Możesz pozwolić na to, że Twój partner będzie wyjątkowo spontaniczny i towarzyski… Ale nie zapomnij o sobie.

Musisz wymagać, żeby znalazł czas również dla Ciebie. Jeżeli wolisz plany spokojniejsze i bardziej intymne, powinien się do Ciebie dostosować. Musi istnieć swego rodzaju równowaga.

Samoocena i wiara w siebie

Nie może być sytuacji, w której partner krytykuje nas za to, że nie jesteśmy tak przebojowe jak on. Przecież nie na tym polega związek.

Nie możemy w siebie wątpić. “Może rzeczywiście jestem, aż tak nudna?” “Może on nigdy nie będzie ze mną szczęśliwy?” Tego rodzaju pytania wyrządzają wielką krzywdę samoocenie i wierze w siebie.

Nasz partner powinien nas szanować i doceniać. Bez tego nie ma mowy o szczęściu.

3. Związek to też poszanowanie własnej przestrzeni

Każda z nas ma swoje hobby, swoich przyjaciół, swoje pasje… Rzeczy, z których nie chcemy rezygnować. Nigdy nie odstawiaj na bok rodziny i znajomych. Partner to nie wszystko.

Potrzebujemy też innych relacji. W przeciwnym wypadku grozi nam utrata własnej tożsamości.

Własna przestrzeń to miejsce, w którym znajduje się nasza osobowość, nasze życie społeczne i pasje. Nie zapominaj o tym.

4. Niech nikt nie niszczy Twoich marzeń i nadziei

Czasem zdarza się tak, że nasz związek może okazać się toksyczny. Wtedy, kiedy jesteśmy z kimś, kto “podcina nam skrzydła”, dzień po dniu mówi nam, że nie nadajemy się do tego czy owego. Że nie jesteśmy wystarczająco inteligentne, czy że nigdy nic nie osiągniemy.

Związek - skok na drugą stronę skały

Takie osoby odbierają nam aspiracje i wiarę w siebie. Z naszej tożsamości pozostaje tylko karykatura. Bez blasku i energii. Nie możesz się na to godzić.

5. Nie pozwól, żeby odebrano Ci szczęście

To chyba najważniejszy ze wszystkich aspektów. Zapytaj samej siebie, każdego ranka, czy jesteś szczęśliwa. Czy osoba, z którą utrzymujesz związek to ta, z którą chcesz spędzić resztę życia. Czy sprawia, że czujesz się kochana.

Zobacz także: Sposób na szczęście? – Zacznij ćwiczyć jogę!

Jeżeli tak – przestań wątpić i walcz o ten związek!

Jeżeli, natomiast, czujesz się pusta i niespełniona, jeżeli Twój partner dostarcza Ci więcej powodów do płaczu niż do radości, reaguj! Nie gódź się z tym! Zasługujesz na szczęście!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.