Pamięć – 5 sposobów na to, by nigdy nie zawodziła

Luty 3, 2018

Intensywny rozwój najnowszych technologii bez wątpienia działa na korzyść człowieka. Z drugiej jednak strony sprawia, że nasz mózg pracuje opieszale i na co dzień nie musi zbytnio się wysilać. Zapomniałeś o jakimś fakcie? Nie szkodzi, wystarczy poszukać informacji w Internecie. Któż z nas ma taką pamięć, by móc przyswoić wszystkie bombardujące nas z zewnątrz informacje?

A jeśli dołączymy do nich naszą napiętą od codziennych obowiązków agendę, może wydać się, że nasz mózg nie da sobie rady z zapamiętaniem tego, co rzeczywiście chcielibyśmy zachować w pamięci na dłużej.

Jeśli chcesz wzmocnić swoją pamięć i nie zapominać o ważnych rzeczach, powinieneś wprowadzić do swojej rutyny kilka zdrowych dla mózgu nawyków.

Dzięki nim poprawisz sprawność i funkcjonowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie oraz ułatwisz swoje codzienne życie. Pamiętajmy, że dobra pamięć pomaga zaoszczędzić wiele cennego czasu.

Niezawodna pamięć – jak ją wypracować?

Warto zaznaczyć, że zła pamięć nie należy do grupy cech danej osoby. Notoryczne zapominanie to dolegliwość, którą można wyleczyć – nasz mózg regeneruje się bowiem szybko i skutecznie. Wystarczy wprowadzić do codziennego życia zdrowe nawyki oraz regularnie ćwiczyć pamięć.

Niestety ciągle niewielu z nas przywiązuje należytą wagę do troski o zdrowie intelektualne. Wciąż brak nam czasu na kilka prostych ćwiczeń lub po prostu uważamy, że mózg to organ, który nie wymaga żadnej specjalnej troski. Takie myślenie jest błędne, ponieważ każdy z nas jest w stanie w bardzo łatwy sposób samodzielnie zwiększyć wydajność mózgu oraz poprawić pamięć.

Problem słabej pamięci dotyczy osób, których mózg przez lata się rozleniwiał. Im mniejszy wysiłek intelektualny, tym słabsza pamięć i wolniejsze reakcje mózgu na rozmaite czynniki i bodźce zewnętrzne.

Nie zwracamy uwagi na to, co inni do nas mówią, czytamy teksty bez zrozumienia, ciągle błądzimy gdzieś myślami, nie analizujemy dochodzących do nas przekazów…

Warto zaznaczyć, że za każdym razem, gdy usilnie chcemy sobie coś przypomnieć i nie jesteśmy w stanie tego zrobić, nasz organizm zostaje poddany silnemu stresowi. Stąd trudność w przypomnieniu sobie konkretnego słowa, nazwy, daty, zdarzenia… Żyjący w stagnacji mózg nie jest w stanie szybko odgrzebać głęboko przechowywanych informacji.

Sposoby na niezawodną pamięć

Jednym z podstawowych czynników, który wpływa na sprawność mózgu i trwałość pamięci jest codzienny odpoczynek.

Osoby, które źle sypiają: cierpią na bezsenność, śpią zaledwie kilka godzin na dobę lub budzą się zmęczone, prawdopodobnie mają problemy z zapamiętywaniem faktów, logicznym myśleniem czy szybkim przypomnieniem sobie istotnych informacji.

Z drugiej strony nasz mózg każdego dnia jest wystawiony na działanie świecących sztucznym światłem bilbordów, ekranu telewizora, komputera, tabletu, telefonu komórkowego. Dodatkowo bombarduje nas ogrom informacji pochodzących z portali społecznościowych, wyszukiwarek internetowych, serwisów informacyjnych, itp.

Mężczyzna przy komputerze a nasz pamięć

Często nasz mózg nie daje sobie rady z przetwarzaniem i przyswajaniem tych wszystkich danych. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność pamięci i polepszyć jakość swojego życia, staraj się wdrożyć do codziennej rutyny poniższe techniki.

1. Rekonstruuj kolejność zdarzeń

Z pewnością nieraz przydarzyła ci się sytuacja, że nie potrafiłeś przypomnieć sobie, gdzie położyłeś klucze – to klasyczny przykład kiepskiej pamięci. Spędzasz kilkanaście minut lub kilka godzin przeszukując wszystkie szuflady, kieszenie, torebki…

Bez wątpienia najlepszym sposobem na zapobieganie problemowi zapodzianych kluczy jest wyrobienie sobie nawyku przechowywania ich zawsze w tym samym miejscu. Jeśli jednak zdarzy ci się zapomnieć, gdzie je położyłeś, możesz zastosować technikę rekonstrukcji wydarzeń.

Technika ta polega na ustaleniu kolejnych czynności od momentu powrotu do domu. Krok po kroku przypomnij sobie moment, w którym po raz ostatni miałeś w ręku zagubione klucze (gdzie je położyłeś, co z nimi zrobiłeś po przekręceniu zamka, w którym pomieszczeniu się znajdowałeś, czy twoje ubranie miało kieszenie, czy przyniosłeś ze sobą torby z zakupami…

Dzięki odpowiedniej wizualizacji wydarzeń i czynności szybko przypomnisz sobie, gdzie odłożyłeś klucze.

2. Stosuj zasady mnemoniczne

Jest wielce prawdopodobne, że kiedy chodziłeś do szkoły, nauczono cię przyswajać formuły, daty czy wydarzenia, stosując tak zwana metodę mnemoniczną. Polega ona na powiązaniu informacji z krótkimi frazami lub ciągami słów. W ten sposób nasz mózg szybko komprymuje informacje i w razie potrzeby ma do nich łatwy dostęp.

Stosując zasadę mnemoniczną jesteśmy w stanie przechowywać dane i informacje nie powtarzając ich oraz bez obawy o przeładowanie pamięci. A co najważniejsze – zapamiętane w ten sposób informacje zostaną zachowane na długie lata i zawsze będziemy mieli do nich łatwy dostęp.

Jako przykład mnemonicznej zasady zapamiętywania można podać sposób zapamiętania planet układu słonecznego w postaci rymowaniki. Pierwsza litera każdego słowa przywołuje nazwę planety i jej pozycję wobec Słońca: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton – Moją wolę zmień matole, jak suprę nie pozwolę.

Oczywiście możesz stosować zasadę mnemoniczną wedle własnej wyobraźni – w tej dziedzinie nie istnieją żadne ograniczenia. Często zapamiętywanie faktów ułatwia ich skojarzenie na przykład z inicjałami naszych dzieci, datą ważnych rocznic, charakterystyką ulubionej postaci z dzieciństwa itp.

3. Czytaj na głos

Warto zaznaczyć, że informacje wypowiadane na głos, szybciej zapadają nam w pamięci. Mózg, który jednocześnie widzi i słyszy przekaz, z łatwością gromadzi informacje i trwale je przechowuje.

Stąd czytanie na głos to niezwykle wartościowe ćwiczenie dla naszego mózgu – nie tylko poprawia pamięć, ale również ułatwia zrozumienie przekazu słownego. Staraj się czytać jak za dawnych czasów, papierowe wersje książek, ponieważ światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych wywołuje zmęczenie oczu i ból głowy.

Czytanie dziewczynka a nasza pamięć

4. Odpoczywaj i relaksuj się

Nigdy nie osiągniemy dobrej pamięci, jeśli każdego dnia nie przeznaczymy odpowiedniej ilości godzin na odpoczynek. Pamiętajmy, że nasz mózg potrzebuje czasu i spokoju, aby prawidłowo i trwale przechowywać informacje. W chwilach, gdy jesteśmy zajęci i robimy coś innego, nie jesteśmy w stanie przyswajać nowych informacji.

Jeśli po całym poranku intensywnej nauki pójdziemy do kina, włączymy telewizor lub spędzimy długą chwilę sprawdzając Facebooka, prawdopodobieństwo przyswojenia i trwałego zapamiętania przestudiowanego materiału jest bardzo niskie.

Naukowcy i specjaliści znaleźli sposób na efektywne zapamiętywanie nawet dużych partii materiału – po intensywnej nauce wystarczy dobrze się wyspać. W ten sposób nasz mózg się odpręży, nie będzie musiał skupiać się na niczym innym, tylko na uporządkowaniu i utrwaleniu dostarczonych mu informacji.

Doskonałą alternatywą dla snu lub drzemki jest także spacer po lesie, aktywność fizyczna czy sesja muzyki klasycznej. Podczas tego typu czynności masz mózg nie rozprasza się i swobodnie może przetwarzać wcześniej zdobyte informacje.

Lekcje tańca a pamięć

5. Urozmaicaj swoją rutynę

Największym wrogiem sprawnego mózgu i dobrej pamięci jest szara rutyna. Nasze ciało do sprawnego funkcjonowania potrzebuje stymulujących bodźców, nowych wyzwać oraz niecodziennych przygód. Monotonia rozleniwia mózg oraz pogarsza pamięć.

Jeśli chcesz cieszyć się ponadprzeciętną sprawnością intelektualną i mieć niezawodną pamięć, powinieneś zmienić niektóre codzienne nawyki. Pamiętajmy, że nowe wyzwania i różnorodność stymulują pracę mózgu.

Ten kluczowy organ uwielbia być zaskakiwany przez nowe, niecodzienne doświadczenia. Nasz mózg jest ciekawy świata i życia.

Tylko od ciebie zależy, czy chcesz, by twoje życie było twórcze i interesujące, czy wolisz zmagać się każdego dnia z szarą prozą życia i z każdym dniem stawać się coraz bardziej zapominalski. Przy odrobinie wysiłku możesz poprawić pamięć oraz ubarwić i wzbogacić swoje życie intelektualne!

WIĘCEJ DLA CIEBIE